Dolar
7.3122
-0.3475%
Euro
8.5866
-0.3377%
Altın
2018.87
-0.429%
Borsa
1075.52
0%
G. Altın
476.291
-0.451%
Bitcoin
86493.78
-0.6957%
22ºC
İstanbul
Güneşli 22 C
  Atatürk'ün manevi torunlarından İş Bankası ve CHP'ye dava

  Atatürk'ün manevi torunlarından İş Bankası ve CHP'ye dava

  Ülkü Adatepe'nin çocukları annesine kalan mirası alamadığı gerekçesiyle İs Bankası ve CHP'ye dava açmaya hazırlanıyor.
  • 28.01.2013 - 13:03
  Atatürk'ün manevi torunlarından İş Bankası ve CHP'ye dava

  Atatürk ün manevi torunlarından İş Bankası ve CHP ye dava #1

  Atatürk'ün manevi torunu Ali Kemal ve Ahmet Kemal Doğançay Atatürk'ün manevi kızı Ülkü Adatepe'ye her ay verilmesini vasiyet ettiği -o dönem ayda 22 cumhuriyet altınına denk gelen- 200 milyonu vermeyen İş Bankası ve CHP'ye 1 milyar dolarlık dava açmaya hazırlanıyor. Doğançay, "Annemin Atatürk’ün bıraktığı mirastan bugünün parasıyla 1 milyar dolar alacağı var. Yıllarca annemin, Sabiha Gökçen’nin ve diğer ailedeki fertlerin maaşlarını dondurarak, hisseleri kendi çıkarları için kullandılar" dedi.

  İşte Atatürk'ün kendi el yazısıyla vasiyeti:

  Atatürk ün manevi torunlarından İş Bankası ve CHP ye dava #2

  ATATÜRK'ÜN SON MİRASÇISI

  Atatürk’ün manevi kızı Ülkü Adatepe, 1 Ağustos 2012 tarihinde geçirdiği trafik kazası sonucu hayatını kaybetmişti. Atatürk’ün vasiyetindeki son mirasçısı olduğu belirtilen Adatepe’nin çocukları Ahmet Kemal Doğançay ve Ali Kemal Doğançay annelerinin vasiyette belirtilen miras payını alamadığını ileri sürdü. Doğançay kardeşler bugün İş Bankası ve CHP’ye ihtarname gönderdi.

  "ATATÜRK'ÜN AİLESİNE SAHİP ÇIKAMIYORSUN İLKERLERİNE NASIL SAHİP ÇIKACAKSIN?"

  Doğançay, “1939’dan beri hak hukuk yenmiş. Atatürk ölmüş ve onun yolundan ayrılmışlar. Sen Atatürk’ün ailesine, kız kardeşine ve çocuklarına sahip çıkmazsan onun ilkelerine nasıl sahip çıkacaksın. Atatürk’ün adını kullanmışlar. Bugün de anlayış aynı. Hem Atatürk’ün çoluk çocuğunu sokağa atmışsın, sonra tutup başköşeye fotoğrafını asmışsın. Türkiye’de bu tamamen gösteriş ve rant Atatürkçülüğüdür. Annem çocukluğunda çok büyük sefaletler çekti ve hakkı yendi. Kadına baskı yapmışlar, sindirmişler, parasızlıktan okuldan atılmış. Atatürk ölür ölmez annemin maaşları donduruldu. Bunların belgeleri de var" dedi.

  "HER AY 22 CUMHURİYET ALTINI"

  Atatürk öldüğünde 9 liraymış cumhuriyet altını. Anneme 22 cumhuriyet altınına denk gelen 200 lira kadar bir para yatması gerekiyordu her ay. Ama bu parayı o dönem İş Bankası’ndaki hisselere göre bırakmış.O zaman ki İş Bankası’nın değeri 5milyon liraydı. Ama şu anda değeri 25 milyar. Bıraktığı hisselere endeksli olduğu için hisseler yükseldiğinde maaşın da yükselmesi gerekiyordu. Çünkü Türk Tarih Kurumu ve Türk Dil Kurumu’na verilen para da hisselerden ne kalırsa ödeniyordu. Bize verilen paradan kalan miktarın geri kalanının yarısı da Türk Tarih Kurumu ve Türk Dil Kurumu’na verilmiş. Verilen paralar Atatürk’ün bıraktığı hisselere endeksli olarak yükselmiş ama İş Bankası, Atatürk’ün ailesine verilen maaşlarda bunu yapmayarak parayı dondurmuş.Hisseleri CHP’ye bıraktı ama parti paraları çekemiyor. CHP bankanın yüzde 30’una sahip olduğu için Yönetim Kurulu’nda 4 üyesi bulunuyor.”

  "İŞ BANKASI ANNEMİN BORCUNU DA SİLMEDİ"

  Annesinin öldükten sonra ilgi gördüğünü savunan Doğançay, bunu ‘ölü sevicilik’ olarak nitelendirdi. Doğançay, “Atatürk’ü sevmiyorum diyen insana saygı duyarım. Bu insandan vefa da beklemiyorum bu konuda. Ama hem seviyorum deyip hem de senin kuyunu kazarsa iş değişiyor. Bırakın annemin hakkını almayı bir de borç kaldı ardından. Annem İş Bankası’ndan 40 bin liralık kredi almış. Bu borçlarda kim giderse gitsin hayat sigortası yapılır. Ama onu da yapmamışlar ve borcu vermişler. Biz aldık borcu üzerimize. Genel müdürlüğü aradım. Annemin borcu kalmış bunu silin dedim. Annemin eşyalarını ve evini satıyoruz dedim” şeklinde konuştu.

  "BİZ HER ZAMAN DEMOKRAT PARTİLİ OLDUK"

  Doğançay, aile olarak Demokrat Partili olduklarını belirtirken bunu şöyle izah etti: "Çünkü babamlar ve annemler Atatürk’ten sonra gelen düzenden çok ıstırap çektiler. Babam Fethi Doğançay, Adalet Parti’sinden Kastamonu milletvekili oldu. Celal Bayar’ın kızları da çok yakın arkadaşlarım. Celal Bayar Cumhurbaşkanı olarak Demokrat Parti döneminde Köşk’e çıktığı zaman Atatürk’ün heykellerini ve ona ait eserleri bodrum katlarındaki odalarda bulmuşlar."

  Görüş Bildir