Dolar
6.9651
0.1783%
Euro
8.2035
0.1416%
Altın
1974.2
-0.1325%
Borsa
1126.9
-0.7617%
G. Altın
442.053
0.0679%
Bitcoin
78267.13
-1.2473%
23ºC
İstanbul
Açık 23 C

  Atatürk'ün sır vasiyetinin gizliliği kalkıyor

  AK Parti İstanbul Milletvekili Erol Kaya, Atatürk'ün gizlilikle korunan vasiyetini gündeme taşıdı.
  • 21.01.2013 - 10:54
  Atatürk'ün sır vasiyetinin gizliliği kalkıyor

  Atatürk'ün sır vasiyetinin gizliliği kalkıyor #1

  1981 yılında gündeme taşınan ve daha sonra 1988’de 25 yıl daha gizlilik kararı alınan Atatürk’ün gizli vasiyeti, 2013 yılında tekrar gündemde. AK Parti İstanbul Milletvekili Erol Kaya, Meclis'e taşıdığı vasiyet için TBMM Başkanlığı’na bir soru önergesi vererek “Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili olarak, devlet kurumlarının arşivlerinde erişime açık olmayan bilgi ve belgeler bulunmakta mıdır? Şayet var ise bunların erişime açılması düşünülmekte midir?” diye sordu

  Vatan gazetesinden Mert İnan'ın haberine göre, TBMM Başkanvekili Mehmet Sağlam imzasıyla verilen yanıtta ise “TBMM arşiv koleksiyonununda bulunmamaktadır” denildiği öğreniliyor. Ancak yanıtta “Diğer kamu kurumlarında arşiv işlemleri 28.09.1988 tarihli ve 3473 sayılı Muhafazasına Lüzum Kalmayan Evrak ve Malzemenin Yok Edilmesi Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin Değiştirilerek Kabulü Hakkında Kanun’a göre yapılmaktadır” ifadesi de yer aldı. 

  "SORU İŞARETİ ORTADAN KALDIRILMALI"

  AK Partili Kaya, “Demokrat Parti’nin tutanaklarına Meclis’ten ulaşıyoruz. Ancak soru önergesi ile tek parti dönemi CHP tutanaklarının Meclis’te olması gerekirken, Devlet Arşivleri’nde olduğunu öğrendik. Geçmiş dönem CHP tutanaklarını Meclis’e getirmek için çalışıyoruz. Atatürk’ün gizli vasiyeti konusunun aydınlatılmasını, şayet var ise açıklanmasını, devlet sırrı kapsamında ise ‘devlet sırrı kapsamında’ olduğunun açıklanmasını ve soru işaretinin ortadan kaldırılmasını istiyoruz” diye konuştu. 

  "KASIMDA GİZLİLİK KALKIYOR"

  Atatürk’ün gizli vasiyeti konusunu ilk kez 1981 yılında dile getiren Aytunç Altındal ise “Atatürk’ün Evrak-ı Mahsusesi dediğimiz kişiye özel miras veya vasiyeti üzerindeki gizlilik bu yıl kalkıyor. Gazi’nin ölümünün 50. yılı olan 1988’de 25 yıl daha gizlilik kararı alındı. Gizli kalan notların kasım ayında açıklanması gerekir. Bunların 400 sayfalık notlar olduğu ve Kenan Evren’le birlikte merhum Turgut Özal’ın da okuduğu biliniyor” dedi.

  Meclis Başkanı Çiçek’in "Atatürk hakkında ne kadar evrak varsa en emin şekilde teslim ettik" diye açıklama yaptığına dikkat çeken Altındal şöyle devam etti: “Atatürk’ün siyasi vasiyeti merak ediliyor. Bizim bildiğimiz, vasiyetin bir bütün halinde değil, farklı konulardan notlar veya birkaç sayfalık dökümanlar halinde olduğu. Yıllar önce Kenan Evren’le tartışma yaşadık. Gizli vasiyet için ‘Yok öyle bir şey’ dedi. Atatürk’ün Fransız bir kadınla geçirdiği gecenin notlarını söyledi. "Atatürk özel bir gece yaşayıp 400 sayfa not mu yazacak" diye tepki gösterdim. En çok merak edilen konu Nutuk’ta da bahsedilen hilafet meselesi konusu. Atatürk’ün bu konuda bir vasiyeti olup olmadığı artık bilinmeli.”

  Görüş Bildir