Dolar
7.556
0.0066%
Euro
8.9559
-0.0714%
Altın
1950.32
-0.0123%
Borsa
1111.96
0.117%
G. Altın
473.644
-0.0603%
Bitcoin
82411.43
-0.6982%
20ºC
İstanbul
Açık 20 C

  Atwan: Esad ölene kadar savaşacak

  Ortadoğu konusunda deneyimli gazetecilerden Abdülbari Atwan NTV Ana Haber'de Gülay Afşar'ın sorularını yanıtladı.
  • 25.07.2012 - 07:21
  Atwan: Esad ölene kadar savaşacak

  Atwan: Esad ölene kadar savaşacak #1

  Şam yönetiminin köşeye sıkışması durumunda kimyasal silah kullanabileceğini kaydeden Atwan, "Suriye'nin bölünmesi Türkiye'yi de etkiler" dedi.

  HABERİN VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN!..

  El Kuds El Arabi Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Abdülbari Atwan, katıldığı NTV Ana Haber Bülteni'nde Suriye'deki son gelişmeleri değerlendirdi.

  Suriye'de halkın belirli bir kesminin Esad'a destek olmaya devam ettiğini söyleyen Atwan, çatışmaların daha da şiddetleneceği tehlikesine işaret etti.

  Esad rejminin tahmin edilenden daha uzun süre iktidarını koruyacağını ileri süren Atwan, şunları kaydetti:

  "Suriye'de yönetim önemli bir darbe aldı. Öncelikle intihar eyleminde savunma bakanının da aralarında olduğu üst düzey yetkililerini kaybetti.

  Diğer darbe Şam'da muhaliflerin bazı bölgeleri işgal etmesi oldu. Üçüncü olarak da sınır kapılarının kaybedilmesi oldu. Şu anda durum, yönetimin ülke üzerinde kontrolünü kaybettiğini gösteriyor.

  Esad rejimi Suriye'de halkın belli bir kesimi arasında hala destek görüyor. Aynı zamanda Rusya, Çin, İran ve Hizbullah'dan da destek alıyor.

  Suriye ordusu hala çok güçlü. Pek çok kişi ve generalin Türkiye'ye kaçıtığını biliyoruz ama ordu hala çok güçlü.

  Suriyeli yetkililerden aldığımız bilgiye göre, Suriye ordusu kapasitesinin yüzde 8 ila 10'luk kısmını kullanmış.

  Demek oluyor ki Esad, iktidarını sürdürebildiği kadar sürdürecek. Ordu ve halkın bir kısmının desteğini sürdürdüğü sürece iktidarını koruyabilecektir.

  Pek çok kişinin tahmin ettiğinden daha uzun sürecek Esad yönetimi. Ben rejimin birkaç hafta veya ayda düşeceğini düşünmüyorum."

  'KİMYASAL SİLAH KULLANMAKTAN ÇEKİNMEZLER'

  Atwan, önceki gün Suriye Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan 'dış müdahalede kimyasal silah kullanırız' açıklamasına da değindi.

  Şam yönetiminin kimyasal silah kullanmaktan çekinmeyeceğini dile getiren Atwan, "Muhalifler, yönetime Kaddafi ve Saddam Hüseyin ile aynı kaderi paylaşacağı konusunda tehdidini sürdürürse, Suriye'deki yönetimin manevra şansı kalmaz. Esad ölene kadar savaşacak gibi görünüyor. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü'nün açıkladığı gibi bir dış müdahale durumunda kimyasal silah kullanmaktan kaçınmayacaklardır" şeklinde konuştu.

  'BÖLÜNME TÜRKİYE'Yİ DE ETKİLER'

  Suriye'den dün gelen haberlere göre ülkenin kuzeyindeki 4 kent Kürt grupların kontrolüne geçti. Ülkede bu şekilde meydana gelecek bölünmenin Türkiye ve çevre ülkeleri de etkileyebileceğini ifade eden Atwan şöyle devam etti:

  "Şu anda pek çok kişi Suriye'nin bölünmesinden söz ediyor. Özellikle İsrail basının da 5 veya 6 kantondan bahsediliyor. Kuzeyde Kürtler için özerk bir yönetim öngörülüyor.

  Suriye bölünecek olursa -ki bu çok tehlikeli bir senaryodur- böylesi bir bölünme Ortadoğu'nun diğer ülkelerine de yansıyacaktır. Bu senaryo, Suudi Arabistan ve Türkiye gibi bölge ülkelerini de bu tehlike ile karşı karşıya bırakabilir."

   

   

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir