Petrol
94.66
0.57%
Euro
18.2413
-0.72%
Dolar
17.9122
0.02%
Altın
1.022
-0.85%
Borsa
275
0.00%
Bitcoin
414.230
-0.34%
29ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 29 C

  Avrupa Birliği İç Güvenlik Paketi'nden endişeliyiz dedi

  Avrupa Birliği, Türkiye'de sert tartışmalara sebep olan İç güvenlik Paketi'ne ilişkin ikinci uyarısını yaptı ve "Yaşananlar bizi endişelendiriyor." mesajı verdi.
  • 26.02.2015 - 15:04
  Avrupa Birliği İç Güvenlik Paketi'nden endişeliyiz dedi

  EVVEL.JPG

  Avrupa Birliği, Türkiye'de sert tartışmalara sebep olan İç Güvenlik Paketine ilişkin ikinci uyarısını yaptı. AB Komisyonu, İç Güvenlik Paketi'nin ürettiği gerilimden endişe ettiğini duyururken, TBMM'de paketle ilgili müzakereler sırasında siyasi partiler arasında yaşananlardan da kaygı duyduğunu açıkladı. AB, AK Parti iktidarının söz vermesine rağmen paketin hazırlanmasında kendilerine danışılmadığını da ima etti.

  BAKAN BOZKIR İLE GÖRÜŞMEDE GÜNDEME GELDİ

  Bir soru üzerine açıklama yapan Sözcü Maja Kocijancic, AB'nin iç güvenlik paketine ilişkin ikinci uyarısını yaptı. İlerleme raporlarında da vurgulandığı üzere iç güvenlik gibi hassas konularda başarılı reformlar yapılabilmesi için başta sivil toplum olmak üzere paydaşlarla geniş istişarelerin hayati ehemmiyette olduğunu söyleyen Kocijancic, AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır ile Genişleme Müzakereleri'nden sorumlu AB Komiseri Johannes Hanh'ın 12 Şubat'taki görüşmesinde konunun gündeme getirildiğine dikkat çekti.

  "ENDİŞELİYİZ"

  Sözcü, "Komisyon Meclis'teki ciddi hadiseler de dahil olmak üzere paketle ilgili ülkede ortaya çıkan gerilimlerden endişe etmektedir." dedi.

  "BİZİM UZMANLARIN GÖRÜŞLERİNİ ALSINLAR"

  AB Komisyonu'nun paketin bütün maddelerinin gözden geçirilmesi için 'kapsamlı görüşmelere' hazır olduğu belirtilen açıklamada Brüksel, üye ülkeler ve Türkiye'nin üyesi olduğu Strasbourg merkezli Avrupa Konseyi uzmanlarının görüşlerinin de alınmasını tavsiye etti. AB yetkilileri, AK Parti iktidarının sözlerine rağmen önemli yasama konularında hala kendileri ile istişare edilmediğini savunuyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir