Dolar
7.334
-0.0504%
Euro
8.6192
0.0406%
Altın
2027.57
-0.367%
Borsa
1075.52
1.4077%
G. Altın
478.231
-0.0455%
Bitcoin
86640.33
-0.5274%
24ºC
İstanbul
Açık 24 C

  Avrupa'dan Türkiye'ye 2 yeni fasıl için destek

  AP Türkiye Raportörü Ria Oomen Ruijten'in katılım müzakerelerinde 2 yeni fasıl açılması talebine büyük destek geldi.
  • 22.01.2013 - 04:53
  Avrupa'dan Türkiye'ye 2 yeni fasıl için destek

  Avrupa dan Türkiye ye 2 yeni fasıl için destek #1

  Hollandalı Hristiyan Demokrat Oomen-Ruijten tarafından kaleme alınan taslak Türkiye raporu, Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Komitesi'nde tartışıldı.

  AP'deki siyasi grupların sözcüleri ve oturumda konuşan milletvekillerinin çoğu, rapordaki 23 ve 24. fasıllar olan yargı ve temel haklar ile adalet, özgürlük ve güvenliğin müzakerelere açılması çağrısına katıldıklarını bildirdi.

  "PARİS CİNAYETLERİ PROVOKASYON"

  Dış İlişkiler Komitesi üyeleri Paris'te PKK'lı 3 kadının öldürüldüğü saldırının "provokasyon" olduğunda birleşirken bunun Kürt meselesine çözüm çabalarını olumsuz etkilememesi temennisinde bulundu.

  AB Komisyonu adına konuşan Türkiye Masası Başkanı Jean-Christoph Filori de ''Paris'teki cinayetler gibi şiddet olaylarının, başlayan diyalog sürecini bitirmesine izin vermemeliyiz'' dedi.

  "YENİ ANAYASA AB DEĞERLERİYLE UYUŞMALI"

  AP Türkiye taslak raporunda, yeni anayasayı hazırlama kararlılığı ve bu süreçte katılımcılığa verilen önem nedeniyle TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu övülerek, çalışmaların AB değerleriyle uyumlu şekilde ilerletilmesi çağrısı yapılıyor.

  Taslak raporda, yeni anayasanın güçler ayrılığı, yeterli denge ve fren sistemi, din, devlet ve toplum işlerinin ayrılması, vatandaşların temel haklarını güvence altına alan kapsayıcı bir yönetim modeli ve kapsayıcı bir vatandaşlık tanımı ilkelerine uygun hazırlanmasının önemi vurgulanıyor.

  AP Türkiye raporunda 3. yargı paketinden memnuniyet duyulduğu belirtilirken, reformların sürdürülmesi ve ''4. yargı paketinin Türk Ceza Kanunu ve Terörle Mücadele Kanunu'ndaki yoruma açık suç tanımları, ifade özgürlüğü, uzun tutukluluk süreleri ve sanık hakları'' gibi alanlarda iyileştirmeler getirmesi isteniyor.

  İfade özgürlüğü ve çoğulcu medyanın temel Avrupa değerleri olduğu belirtilen raporda, doğru işleyen bir demokrasi için muhalif görüşlerin de dile getirilebildiği gerçek ifade özgürlüğünün vazgeçilmez olduğu ifade ediliyor.

  "YAŞ'IN YAPISI VE YETKİLERİ GÖZDEN GEÇİRİLMELİ"

  Raporda Türkiye, ordu üzerinde sivil denetimi güçlendirecek reformları sürdürmeye teşvik edilirken, bu kapsamda diğer bazı önerilere ilaveten Yüksek Askeri Şura'nın yapısı ve yetkilerinin gözden geçirilmesi isteniyor.

  ''Ergenekon'' ve ''Balyoz'' gibi darbe planı iddialarına yönelik soruşturmaların demokratik kurumlar ve yargının gücünü ve uygun, bağımsız, tarafsız ve şeffaf işleyişini, temel haklara şartsız ve sağlam bağlılığını göstermesi gerektiği vurgulanan raporda, bu davalarda ''uygun olmayan delillerin kullanıldığı'' şeklindeki iddiaların endişe verici olduğu dile getiriliyor.

  KÜRT SORUNU

  Raporda, Kürt meselesine siyasi çözüm için çabaların artırılması ve TBMM başta olmak üzere demokratik organlarda bu meselenin tartışılması tavsiye ediliyor ve KCK davasında çok sayıda tutuklamalardan endişe duyulduğu belirtiliyor.

  "TÜRKİYE KIBRIS'TAN ASKER ÇEKMELİ"

  AP Türkiye taslak raporunda Türkiye'ye, KKTC'deki askerlerini çekmeye başlaması ve kapalı Maraş bölgesini BM'ye teslim etmesi ve buna paralel olarak Rum yönetimine Mağusa Limanı'nı AB denetiminde KKTC'den doğrudan ticaret için açması çağrısı yapılıyor.

  TÜRKİYE'YE SURİYE ÖVGÜSÜ

  Raporda, Türkiye'nin Suriye'deki demokratik güçlere bağlılığı ve Suriyeli sığınmacılara yaptığı yardımlar takdir edilerek AB'ye ve üye ülkelere Ankara'nın insani yardım çabalarına destek olmaları çağrısına yer veriliyor.

  Görüş Bildir