Dolar
8.2761
1.1154%
Euro
9.7364
0.8023%
Altın
1878.82
-1.5247%
Borsa
1126.99
-2.2244%
G. Altın
500.016
-0.3298%
Bitcoin
110092.72
-1.5552%
19ºC
İstanbul
Yer yer bulutlu 19 C

  Avrupalı parlamenterlerin Demirtaş'ı ziyaret talebi

  Avrupa'dan gelen bazı parlamenterlerin, terör soruşturması kapsamında tutuklu bulunan HDP Genel Başkanı Demirtaş'ı ziyaret talebi reddedildi
  • AA
  • 08.12.2016 - 15:31
  Avrupalı parlamenterlerin Demirtaş'ı ziyaret talebi

  ascxbzxcbx

  HDP Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk, HDP Milletvekilleri Filiz Kerestecioğlu, Sibel Yiğitalp ile İsveç, Danimarka, Finlandiya ve Norveç'ten gelen bazı parlamenterleri, Edirne F Tipi Cezaevi önünde jandarma ekipleri karşıladı.

  İZİN VERİLMEYİNCE YALNIZCA TUĞLUK GÖRÜŞTÜ

  Heyetin cezaevine girmesine izin verilmeyince Tuğluk, Demirtaş ile görüştü. Yaklaşık bir saat süren görüşmenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Demirtaş ve HDP Hakkari Milletvekili Abdullah Zeydan ile görüştüğünü belirtti.

  DEMİRTAŞ'IN MESAJLARINI İLETTİ

  Demirtaş ve Zeydan'nın basın mensuplarına ve Avrupa'dan gelen parlamenterlere selam gönderdiğini aktaran Tuğluk, ''Herkese çok selamları var. Avrupa'dan gelen heyetin de çabalarını devam ettirmelerini istedi. İçinde bulundukları koşulların hukuka ve insan haklarına ayrılı olduğunu ifade ettiler.'' diye konuştu.

  "AB'YE MÜZAKERELER DURSUN BASKISI YAPACAĞIZ"

  Danimarka Kızıl-Yeşil İttifak Parti Sözcüsü ve Milletvekili Pernille Skipper ise ülkelerine döndüklerinde buradaki koşulları tartışacaklarını ifade ederek, ''Avrupa Birliğine Türkiye'deki bu kabul edilmez durum sürdüğü sürece müzakerelerin durdurulması konusunda baskı yapacağız.'' dedi.

  CELAL DOĞAN'DAN ZİYARET

  Bu arada Demirtaş'ı HDP İstanbul Milletvekili Celal Doğan da ziyaret etti. Doğan çıkışta yaptığı açıklamada, Demirtaş'ı çok sağlıklı ve moralli gördüğünü belirterek, şartlarının da iyi olduğunu söyledi.

  Demirtaş, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü terör soruşturması çerçevesinde, daha önce çağrılmasına rağmen ifadeye gitmediği gerekçesiyle tutuklanarak, Edirne F Tipi Cezaevi'ne konulmuştu.

  Görüş Bildir