Dolar
7.3571
0.2206%
Euro
8.7139
0.4125%
Altın
1944.58
-0.4693%
Borsa
1083.83
-1.4932%
G. Altın
460.112
-0.1956%
Bitcoin
86968.09
2.1556%
22ºC
İstanbul
Güneşli 22 C
  Avukatlar davalara türbanlı girmeye başladı

  Avukatlar davalara türbanlı girmeye başladı

  Bugün Türk hukuk tarihinde bir ilk yaşandı. Danıştay kararının ardından avukatlar türbanla davalara girmeye başladı.
  • 25.01.2013 - 16:20
  Avukatlar davalara türbanlı girmeye başladı

  Avukatlar davalara türbanlı girmeye başladı #1

  Danıştay 8. Dairesi, dün Türkiye Barolar Birliği’nin avukatların “mahkemelerde başları açık şekilde görev yapacağına" ilişkin meslek kuralının yürütmesini durdurmasının ardından bugün avukatlar duruşmalara türbanla girmeye başladı. Avukat Şule Dağlı Gökkılıç hakkında türbanlı girdiği ilk davasında tutanak tutuldu.

  Türbanlı avukat duruşma salonunda

  Avukatlar davalara türbanlı girmeye başladı #2

  "BU ŞEKİLDE Mİ DURUŞMAYA GİRECEKSİN?"

  Bir hakaret davasında müdahil avukat Şule Dağlı Gökkılıç da duruşmaya türbanlı girdi. Duruşmada kadın hakim, avukata “Bu şekilde mi duruşmaya gireceksiniz?" diye sordu. Avukatın Gökkılıç’ın “Evet. Danıştay’ın bu yönde bir kararı var." cevabı üzerine hakim “Karara ilişkin bir yazı gelmedi bana. Bu durumu tutanak altına alıp baroya bildireceğim" yanıtını verdi. Hakim duruşma tutanağına “Müdahil vekilinin türbanlı olduğu görüldü" diye yazdırdıktan sonra avukata söz verdi.

  BAŞI AÇIK İBARESİ KALKTI

  Avukat Şule Dağlı Gökkılıç da “Danıştay 8. Dairesi, 2012/5257 dosyalı kararına binaen Türkiye Barolar Birliği’nin 20. maddesinin ‘başı açık’ ibaresinin yürütmesini durdurma kararı vermiştir. Bu nedenle davalara başım kapalı giriyorum" dedi. Duruşma da sonra normal seyrinde devam etti.

  AVUKAT GÖKKILIÇ: DANIŞTAY HAKLI BİR KARAR VERDİ

  Girdiği davadan sonra açıklama yapan Avukat Gökkılıç, “Tabi ki mutluyuz. Yıllardan beri verdiğimiz bir mücadelemiz vardı. Bu mücadelenin sonucunda Danıştay’ın da haklı bir karar verdiğini düşünüyoruz. Türkiye Barolar Birliği’nin Meslek Kuralları 20. maddesinde düzenlenen bir durum söz konusuydu yasağı teşkil eden. Bu maddede, avukatlar mahkemelerde başı açık olarak görev yapar diyor. Anayasa da, hak ve özgürlükler kanunlu sınırlanır diyor. Kanun değil, yönetmelik değil ancak meslek kuralı ile bize bu yasakçı tavır uygulanıyor."diye konuştu

  HAKİM TUTANAK TUTTU

  Danıştay kararından sonraki ilk günde duruşmaya türbanı ile girdiğini belirten avukat Gökkılıç, “Tabi ki bir tedirginlik vardı. Hakim ‘bu konu ile ilgili bana gelmiş bir tebliğ yok. Ben bu durumu zapta geçmek durumundayım.’ Dedi ve tutanak tuttu. Ben de kendisine Danıştay’ın kararını hatırlattım. Ama kendisi bu durumu Barolar Birliği ve İstanbul Barosu’na bildireceğini söyledi. " dedi.

  Görüş Bildir