Dolar
7.9366
1.5858%
Euro
9.3905
1.3644%
Altın
1900.34
-1.2615%
Borsa
1198.32
-1.0887%
G. Altın
484.72
0.255%
Bitcoin
102277.77
2.3905%
21ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 21 C

  Avusturya’da Halep protestosu

  Avusturya’nın başkenti Viyana’da göstericiler, Suriye'nin Halep kentindeki sivillere yönelik saldırıları protesto etti.
  • AA
  • 15.12.2016 - 21:49
  Avusturya’da Halep protestosu

  Suriye Büyükelçiliği önünde “Halep'i kurtar”, “Özgür Suriye, Halepli çocukları koru”, “Halep yanıyor” ve “İnsanlık ölüyor” yazılı pankartlar açan göstericiler, bina önüne siyah çelenk bıraktı.

  BM VE AB SEYİRCİ KALIYOR

  Burada yapılan basın açıklamasında, "Halep’te insanlığın öldüğü ve ölmeye devam ettiği, ancak uluslararası kuruluşların başta Birleşmiş Milletler (BM) ve Avrupa Birliğinin (AB) sorumluluklarını yerine getirmediği, aksine yaşananlara seyirci kaldığı" belirtildi.

  Halep’te yaşananların herkes için bir utanç olduğuna vurgu yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Halep’te anne babalar, çocuklarının ölümüne şahit oluyor. Halep’te çocuklar, anne babalarının ölümlerine şahit olmanın acısına katlanmak zorunda kalıyor. Tüm bunların yanında bir de çok ağır koşullarla mücadele etmek durumundalar. İnsanlar yemek olmadan, temiz su olmadan, buz gibi soğukta dışarıda sabahlamak zorundalar. Neredeyse ölenlere gıpta edecek durumdalar.”

  Avusturya’da Halep protestosu #1

  Rusya ve İran büyükelçiliğinin önünde toplanan binlerce gösterici de "Suriye'nin özgür olması" taleplerini simgeleyen flamalar ile “Sivillerin katliamına hayır”, “Suriye’den defol”, “Suriye’de Rus terörüne hayır”, “Halep’te sürgüne hayır” yazılı pankartlar açtı.

  İran ve Rusya aleyhine sloganlar atan grup, İran destekli Şii milisler ve Beşşar Esed'e bağlı rejim güçlerinin Halep'te yaptığı katliamları, ”Katil Putin”, “Katil Esed” sloganları ile protesto etti.

  HALEP'İN BABASI ERDOĞAN

  Göstericiler ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a olan sevgilerini de dile getirerek, "Halep'in babası Erdoğan" şeklinde slogan attı. Grup adına açıklama yapan Michael Pröbsting, "Şu an Halep’te kardeşlerimiz terörist Esed ve Putin tarafından katlediliyor. Esed tek başına Suriye halkını katledemezdi, Putin ve İran’ın desteği ile bunu yapabiliyor. Bu nedenle diyoruz ki Putin ve İran teröristtir." ifadelerini kullandı.

  Görüş Bildir