Euro
9.6868
0.84%
Dolar
8.0934
1.08%
Altın
458.62
0.95%
Borsa
1.408
0%
Bitcoin
501.199
-1.36%
9ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 9 C

  AYM artık Yüce Divan olmayacak

  Anayasa Mahkemesi'nin Yüce Divan yetkisi kaldırılıyor..
  • 05.04.2013 - 09:53
  AYM artık Yüce Divan olmayacak

  AYM artık Yüce Divan olmayacak #1

  TBMM Uzlaşma Yazım Alt Komisyonu dünkü toplantısında "Yüce Divan" ve "Hakimler ve Savcılar Kurulu/ Hâkimler Yüksek Kurulu ve Savcılar Yüksek Kurulu" başlıklı maddeleri ele aldı.

  4 PARTİ ANLAŞTI

  Yüce Divan maddelerinin müzakereleri sonucunda 4 parti, AYM'nin "Yüce Divan" sıfatıyla yargılama yapma yetkisinin kaldırılmasında anlaştı. Vatan'da yer alan habere göre, uzlaşmayla benimsenen hüküm uyarınca Yüce Divan, Yargıtay Ceza Genel Kurulu, AYM (Anayasa Mahkemesi) ve Danıştay üyelerinin yer alacağı karma bir yapıda oluşturulacak. Yargıtay Ceza Genel Kurulu'nun Başkanlık edeceği Yüce Divan'da 6 Yargıtay Ceza Genel Kurulu, 2 AYM, 2 Danıştay üyesi görev yapacak. Başkanla birlikte Yüce Divan'ın üye sayısı 11 olacak. Yüce Divan üyesi olarak görev yapanlar hariç olmak üzere, Yargıtay Ceza Genel Kurulu, Yüce Divan yargılamalarında temyiz mercii olacak. Yüce Divan'da savcılık görevini Cumhuriyet Başsavcısı yapacak.

  YÜCE DİVAN'DA KİMLER YARGILANACAK

  Yazım komisyonunda kimlerin görevleriyle ilgili suçları nedeniyle Yüce Divan'da yargılanacağı konusunda partiler arasında görüş birliği sağlanamadı. Cumhurbaşkanı, TBMM Başkanı, Bakanlar, AYM, Yargıtay, Danıştay ve Sayıştay Başkanları, Başsavcılar, Yüksek Hakimler Kurulu Başkanı'nın görevleriyle ilgili suçlardan dolayı Yüce Divan'da yargılanmasını benimseyen komisyonda, CHP ve MHP mevcutta olduğu gibi Genelkurmay Başkanı'nın da kapsama dahil edilmesini istedi. BDP ise "Bölge Başkanlarının" da Yüce Divan'da yargılanmasını önerdi. Ancak bu öneriler diğer partilerce kabul görmedi.

  Mevcut Anayasa'da kuvvet komutanlarının da görevleriyle ilgili suçlardan dolayı Yüce Divan'da yargılanmaları hükme bağlanırken, maddenin kabul edilen fıkraları ve partilerin önerileri arasında buna ilişkin herhangi bir hüküm yer almadı.

  Komisyonda Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu, Hakimler ve Savcılar Kurulu başlıklı maddede müzakereler sonucu uzlaşma olmayınca, madde metni her partinin komisyona sunduğu öneri metinlerinin alt alta kırmızı renkte yazılmasıyla oluşturuldu.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir