Petrol
112.53
2.25%
Euro
17.8272
-2.47%
Dolar
16.8844
-2.70%
Altın
992.35
-2.31%
Borsa
2554
0.43%
Bitcoin
362.151
0.49%
23ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 23 C
  AYM'den Fatih Hilmioğlu'na tahliye kararı

  AYM'den Fatih Hilmioğlu'na tahliye kararı

  Anayasa Mahkemesi Fatih Hilmioğlu’nun tedbiren tahliyesine karar verdi.
  • 20.02.2014 - 11:17

  Anayasa Mahkemesi Ergenekon Davası'ndan 23 yıl hapis cezasına çarptırılan ve 5 yıldır Silivri Cezaevi'nde tutuklu bulunan İnönü Üniversitesi eski Rektörü Fatih Hilmioğlu'nun tahliyesine karar verilmişti. Fatih Hilmioğlu, akşam saatlerinde Silivri Cezaevi'nden serbest bırakıldı.

  AYM den Fatih Hilmioğlu na tahliye kararı #1

  Fatih Hilmioğlu, serbest kaldıktan sonra yaptığı konuşmada AYM Başkanı ve üyelerine teşekkür etti.

  "BENDEN DAHA AĞIR HASTALAR VAR"

  Ardından şunları söyledi:

  Ergenekon Davası'ndan 5 yıldır tutukluyum Tahliyem Anayasa Mahkemesi kararıyla gerçekleşti. Eğer tahliyem uzun tutukluluk nedeniyle gerçekleştiyse benden daha uzun süre içeride olanlar var. Eğer sağlık sorunlarım nedeniyle gerçekleştiyse benden daha ağır insanlar var.

  "BU DAVA BİR KUMPASTIR"

  Mahkeme Başkanı bugün olsa ben bu iddianameyi kabul etmezdim dedi. Bu davadan yargılanlar bu davanın bir kumpas olduğunu ortada bir örgüt olmadığını defalarca söylediler. Nihayet sayın Başbakan ve diğer hükümet üyeleri tarafından devlet içindeki bir çete tarafından yapıldığını, ve yüzlerce insanın cezaevinde olduğunu ifade ettiler.

  "BU İFADELERDEN SONRA DAVA DÜŞMÜŞTÜR"

  Bu ifadelerden sonra bu davalar düşmüştür, ne Ergenekon diye bir örgüt vardır ne de darbe teşebbüsü vardır. Ortada bir örgüt varsa bunun başı kimdir? Başı yok, Kanaryaseverler derneğinin bile başkanı var ama örgüt yok.

  Ben Ankara'da yaşıyorum, ankara'ya gideceğim. İnanın Danıştay saldırısını gerçekleştirenler ve Cumhuriyet gazetesini bombalayanların dışında bu davadaki herkes suçsuz.


  ''TAHLİYE KARARI 6 AY SÜRELİ'

  5 yıldır Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunan İnönü Üniversitesi eski Rektörü Fatih Hilmioğlu’nun tahliye kararı üzerine, kardeşi ve aynı zamanda avukatı olan Hayati Hilmioğlu açıklama yaptı.

  Kardeşi ve avukatı olan Hayati Hilmioğlu, tahliye kararı hakkında,  "Bu tedbiren tahliye kararı süreli. 6 ay… Bütün umudumuz bu 6 aylık süre içinde esas mahkemenin konuyla ilgili bir karar vermesi. Yoksa Fatih Hilmioğlu 6 ayın sonunda tekrar cezaevine girecek. Özel yetkili mahkemeler meclis tarafından kaldırıldığında konu nereye gidecek? Mevcut davalarla ilgili bir süre veriliyor çıkan demokratikleşme paketi içinde.

  'SÜRE İÇERSİNDE KONUNUN ESASIYLA İLGİLİ KARAR VERİLMESİ LAZIM'

  Süreç şöyle işleyecek… Mevcut mahkemelere gerekçeli karar için süre verecek. Yazıldıktan sonra konu Yargıtay’a gidecek. Yargıtay görevsizlik kararı verecek. Konu Ağır ceza mahkemelerine gelecek. Ağır ceza mahkemesinin 6 aylık süre içinde konunun esası ile ilgili karar vermesi lazım. Karar verilmezse Fatih Hilmioğlu yine cezaevine gidecek." ifadelerini kullandı.

  HİLMİOĞLU KANSER HASTASIYDI

  Fatih Hilmioğlu’nun avukatı ve aynı zamanda kardeşi olan Hayati Hilmioğlu, yüksek şeker, karaciğer ve kanser hastası olan müvekkilinin tahliye edilmesi için 16 Ocak’ta Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulunmuştu. Talebi hemen değerlendirmeye alan Anayasa Mahkemesi, Hilmioğlu için "Tam teşekküllü devlet hastanesinden" yeni bir sağlık raporu alınmasına karar vermiş, Anayasa Mahkemesi’nin bu kararı üzerine Fatih Hilmioğlu 30 Ocak’ta İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde sağlık kontolünden geçirilmişti. 5 Ağustos 2013 tarihinde karara bağlanan Ergenekon Davası’nda Fatih Hilmioğlu, "Hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs" ve "Verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme" suçlarından toplam 23 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

  Hilmioğlu hapisteyken, 14 Ekim 2012'de oğlunu trafik kazasında kaybetmişti.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir