Dolar
7.2907
0.859%
Euro
8.5326
-0.9265%
Altın
2035.04
-1.3663%
Borsa
1060.59
2.5319%
G. Altın
477.149
-0.4753%
Bitcoin
84407.38
-1.3494%
25ºC
İstanbul
Açık 25 C
  Ayşe Hür'den Necip Fazıl açıklaması

  Ayşe Hür'den Necip Fazıl açıklaması

  Tabu yıkan çıkışlarıyla gündem yaratan tarihçi Ayşe Hür Söz Sende'de Balçiçek İlter'in sorularını yanıtladı
  • 04.01.2013 - 22:34
  Ayşe Hür'den Necip Fazıl açıklaması

  Ayşe Hür den Necip Fazıl açıklaması #1

  Necip Fazıl'la ilgili tweetleri tartışma yaratan Ayşe Hür, Necip Fazıl'ın siyasi kişiliğine ve kendi hayatına dair tartışma yaratacak açıklamalarda bulundu.

  "İSLAMCILAR'A NECİP FAZIL TEPKİSİ"

  Ayşe Hür, Necip Fazıl'la ilgili tweetlerini gelen tepkiler için "Atatürkçülüğü eleştirirken islamcılar beni el üstünde tutuyorlardı." diye konuştu. "Necip Fazıl siyasi kimliğinde müthiş defoları olan bir insan. Onu ön plana çıkarmak yerine kişisel noktadan girmem hataydı." diyen ünlü tarihçi şöyle devam etti:

  AYŞE HÜR'DEN İSLAMCILAR'A NECİP FAZIL TEPKİSİ

  Ayşe Hür den Necip Fazıl açıklaması #2

  "Necip Fazıl son yıllarda aziz mertebesine çıkarıldı. Çünkü hem Başbakan, hem Cumhurbaşkanının saygı duyduğu bir kişi. Büyük Doğu ekolünden yetişmişler. Böyle koruma altında olan birinin defoları hakkında çıkıp konuşmak kolay bir şey mi? Bu başlı başına ateşe atlamak oluyor. Necip Fazıl kemalist kesimin sürekli sesini kıstığı biri olmuş. Ondan sonra ona ait bir tarih yazılmış. 1934'te bir şeyhle tanıştıktan sonra kadıni kumar ev içkiyi geride bıraktığını söylüyor ama öyle değil. 1951'de kumar baskınında yakalandığına dair bir gazete küpürü var. Atatürk'ü öven sözleri mi istersiniz, Menemen olayından sonra rejimi öven yazılarını mı istersiniz, Büyük Doğu'nun bazı sayıları Atatürk övgüsü yapan kapaklarla çıkmıştır mesela... Askeri, militarizmi öven sözleri vardır. Bence bunlar daha ayıp. 27 Mayıs'ı, 12 Eylül'ü öven sözleri var.

  TRT TÜRK'TEN NEDEN AYRILDI?

  Program devam ediyor. Ekip devam ediyor ama ben gittim. Bir kasa güzel meyva varken onun hepsi atılmaz, çürük kısım atılır. Ben de onların devam etmesini istedim zaten tarih programına ihtiyaç var. Program da nitelikli bir program. Neden çıkarıldığımı henüz bilmiyorum. Ama 3-5 kez uyarılmıştım. Hem islami konulardaki bazı çam devirmelerim, hem de Atatürkçülükle ilgili sözlerim sorun olmuştu. Hamdullah Suphi Tanrıöver'i eleştirdiğim bir programda, bant kaydırdı. Bana bu kısımlar çıkarılsın, çünkü tarihsel bir kişilik hakkında savunma hakkı tanıyan sözler var diye. Savunmamı şöyle yazdım; tarihçinin işi zaten tarihsel şahsiyetler hakkında konuşmaktır. Adam ırkçıi Türk milliyetçisi bir adamdır. Bu konu hakkında benden hesap soran da bugün dindar diye anılan TRT. Kemalizm her yerde karşımıza çıkıyor.

  Ayşe Hür den Necip Fazıl açıklaması #3

  Görüş Bildir