Euro
15.4313
0.63%
Dolar
13.5423
0.78%
Altın
788.3030
0.28%
Borsa
2,068.42
-0.83%
Bitcoin
571.894
-1.60%
6ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 6 C

  Aysel Tuğluk'tan Başbakan Erdoğan'a açlık grevi yanıtı

  Aysel Tuğluk: "Blöf yapmadığımızı ispatlamak için ölmemiz mi lazım?"
  • 16.11.2012 - 13:29
  Aysel Tuğluk'tan Başbakan Erdoğan'a açlık grevi yanıtı

  Aysel Tuğluk tan Başbakan Erdoğan a açlık grevi yanıtı #1

  Diyarbakır DTK binasında 7 gündür açlık grevinde bulunan Van Bağımsız Milletvekili ve DTK Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk, yazılı açıklama yaptı. Tuğluk, açlık grevlerinin 66'ıncı gününde bulunduğunu, greve girenlerin sağlık durumunun her geçen saniye daha da kötüye gittiğini, bir çoğunun hayati tehlikesi olduğunu iddia etti.

  Tuğluk, "Geri dönülmez bir aşamaya geldiğinden birçoğunda kalıcı rahatsızlıklar yaşanması an meselesi. Uzmanlar artık kritik eşiğin aşıldığını cezaevlerinden her an ölüm haberlerinin gelebileceğini söylüyorlar" dedi.

  "AKP'NİN TAVRI HAKARET, YALAN, ŞOV"

  Açlık grevleri karşısında Hükümetin tutumunu da sert bir dille eleştiren Tuğluk, "AKP'nin tavrını üç kelimeyle özetleyebiliriz. Hakaret, yalan, şov. Başbakan ve şürekası demokratik bir iktidarın gereği olarak bu eylemlere yanıt vereceğine egemenlik taslıyor" iddiasında bulundu.

  "BLÖF YAPMADIĞIMIZI İSPATLAMAMIZ İÇİN ÖLMEMİZ Mİ LAZIM?"

  Başbakan'a blöf yapmadıklarını ispatlamak için ne yapmaları gerektiğini de soran Tuğluk, "Blöf yapmadığımızı ispatlamak için ölmemiz mi lazım? Demokratik biçimde hak aramak şantaj değildir. Hak arama mücadelesi şantaj değildir. Siyasi mücadele araçlarından biri olan açlık grevleri modern tarihinde dünyanın pek çok yerinde uygulanmıştır" dedi.

  Tuğluk, bir basın açıklamasına, bir ziyarete, bir destek eylemine bu kadar sert müdahale edilirken, cezaevlerine yapılacak bir müdahalenin ne kadar şiddetli olabileceğini düşünmek bile istemediklerini belirtti. Eylemcilere istekleri dışında tıbbi müdahalenin yapılmaması gerektiğini söyledi.

  "ÜZÜCÜ HABERLERİN GELMESİ AN MESELESİ"

  Tuğluk açlık grevlerinde kritik eşiğin aşıldığını ifade eden Tuğluk, "Cezaevlerinde üzücü haberlerin gelmesi an meselesi. 'Sesinizi duyduk, açlık grevlerini bırakın' gibi gerçeklikten ve ciddiyetten uzak söylemlerin sorunun çözümünde hiçbir pozitif etkisinin olmayacağı ortadadır. Talepler belli, o halde artık somut ve icraat aşamasına gelmiştir" dedi.


  Görüş Bildir