Dolar
7.556
0.0066%
Euro
8.9559
-0.0714%
Altın
1950.32
-0.0123%
Borsa
1111.96
0.117%
G. Altın
473.644
-0.0603%
Bitcoin
82411.43
-0.6982%
20ºC
İstanbul
Açık 20 C

  Aziz Yıldırım canlı yayında konuştu

  Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım canlı yayında açıklamalarda bulundu.
  • 13.09.2012 - 20:43
  Aziz Yıldırım canlı yayında konuştu

  Aziz Yıldırım canlı yayında konuştu #1

  Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, NTV Spor'da Futbol Aktüel adlı programda Fuat Akdağ, Rıdvan Dilmen ve Güntekin Onay'ın sorularını yanıtladı.

  VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN!..

  İşte Aziz Yıldırım'ın açıklamaları:

  "Önce bizi seyreden herkese iyi akşamlar diliyorum. Her sabah kalktığımızda şehit haberleri okuyoruz. Güne öyle başlıyoruz. Görevdeyken şehit olan herkesin ailesine başsağlığı diliyorum. Metin Oktay'a da 'Allah rahmet eylesin' diyorum."

  ALEX KRİZİ

  Fenerbahçe'nin Yönetim Kurulu vardır. Fenerbahçe sadece futbol kulübü değildir. Artık bunu kabul etmeleri lazım. Alex 4 yıl 5 yıl önce yuhalandı. Ben o gün "Alex, tamam git kardeşim" deseydim bugün Alex sorunu olur muydu? Büyük yıldızların belli süreçlerden sonra kendilerinde egolar öne çıkar. Alex Fenerbahçe'nin değeridir. Bir dosta attığı tweet kamuoyuna yansıtılırsa her gün kavga çıkar. Alex'in kızgın olması üzgün olması normaldir. Ben de kızıyorum. böyle düşünce tarzı olamaz. Aykut Kocaman bu takımın patronudur. 2 yıldır da başarılıdır. Aykut Kocaman'ın istekleri doğrultusunda bir yola giriyoruz ama buna izin vermiyorlar. Bu büyük bir olay değil. Hocasıyla oturup konuşuyorsa sorun yoktur. 1 maç oynamadı diye bunlarıkavga haline getirmek yakışmıyor. Alex diye bir problemimiz yok. Alex kalabilir de kalmayabilir de.

  Bazıları Alex'le oynamalı diyor. Mesela Oğuz. Ortega'yı sen oynatmadın kardeşim. Bir tanesi daha aynı şeyi söyledi. Cemil Turan'ı kadro dışı bıraktın sen. O oyuncular gece E-5'te koşup antrenman yapıyorlardı. Alex, iyi bir oyuncu, kaptanımız. Alex efsane değil.

  "ALEX'E GEREKENLERİ ANLATTIM"

  İnsanlar üzgün anında birçok şeyi yazarlar. Siz de bana yazabilirsiniz bir derdinizi. Ben de onu başkasına verip yazın demem. Ben Alex'le konuştum ve gerekeni anlattım. Aykut, "Bazen seni kullanmayabilirim, sen takıma ağabeylik yapacaksın" diyor. Adamları tartışmanın içine sokmanın anlamı yok.

  Ben sadece 3 yıl önce 3 yıl şampiyon olacağız dedim. İlk yıl Trabzon maçıyla kaybettik. 2. sene şampiyon olduk. 3. sene tüm Türkiye'yi domine edecek bir kadro kurmuşken başımıza olaylar geldi, dağıldık. Ama Kocaman ve camia 29 yıl alamadığı kupayı aldı. Ligdede 1 puanla şampiyonluğu kaçırdı. Bunlar benim için 3 yıl başarıdır. Avrupa hedefi koyarsam yapamazsan daşga geçeceksin. 3 yıl şampiyonluk sözü bir hedeftir.

  "HAGİ TÜRKİYE'YE BİTTİ DİYE GELDİ"

  Bizi vizyonları yok diye tenkit ediyorlar. şampiyonlar ligi'nden elenebilirsin. Elenmeyeceksin diye kural mı var. Stoch o golü atsa olacaktı. Carlos'u almak için 2 sene uğraştık. Sen getirmek istiyorsun 50 kanaldan telefon geliyor kötülemek için. Ali Yıldırım, direkt kendisi devreye girince işi çözdü. Türkiye'de Aziz Yıldırım yokken hangi oyuncu buraya geiliyordu. Hagi de artık bitmiş diye geldi. Milli takıma çağırılmayan sadece Alex ve Cristian var.

  "AVCI-İNAN OLAYINI BU KADAR BÜYÜTMENİN NE ANLAMI VARDI"

  2000 yılından beri Avrupa'da en başarılı Türk takımı Fenerbahçe'dir. Neden başarılı olamıyoruz demeliyiz. Hep beraber bunun nedenini bulmalıyız. Abdullah Avcı ile Selçuk'un kavgasını bu kadar büyütmenin ne anlamı var. Bunlar Türk sporuna katkı değildir. Sabah akşam kavga ediyoruz. İçerde bir maç kaybetsek "Abdullah Avcı istifa" diyecekler. Selçuk bu takımda oynamalıydı dense tamam ama bu konu uzatılınca olmuyor.

  Biz şikeden dinlenmedik, çünkü dinlendiğimiz tarihte şike suç değildi. Biz silahlı örgütten dinlendik.

  Siz 25 milyonluk camianın başkanını eğer devlet olarak elinizde hiç bilgi, belge yokken, silahlı bir örgütten dinliyorsanız, ben bunun yanlış bir şey olduğunu düşünüyorum. Çünkü devlet hepsini biliyordu. Beni neden silahlı örgütten dinleme kararı aldılar. Ve bu kararı almadan, kimler silahlı örgütten dinleniyordu.

  OLGUN PEKER SUÇSUZDUR

  Olgun Peker de suçsuzdur, çünkü Giresun'da olan bir davadan dinlenmezken, sonradan davaya dahil edildi. Sırf Aziz Yıldırım ve arkadaşlarını dinlemek için onu da davaya dahil ettiler.

  Devletin kurumlarındaki bazı kişiler tarafından medyadaki kişilere bilgi verilerek bir kimlik yaratıldı. Aziz Yıldırım ve bu şahıslarla ilgili "sanki bunlarda silahlar varmış gibi" bir olgu yaratıldı. Beni kimse kaçıramazdı, ben bir yere gitmezdim. Ben buradayım.

  2 Temmuz'da Şekip Mosturoğlu bir şeyler anlattı, duymuş. Geldi bana anlattı. Zamanı gelince anlatacağım, bizi alanlar çok üzülürler.

  Sonuçta biz bu davadan dinlendik. Sonradan davaya şike girdi.

  BAŞBAKAN'A TEŞEKKÜR EDERİM

  Başbakan'a teşekkür ediyorum kanunun değişmesi için ekiplerine çalışmalar yaptırdı. Ve kanun Başbakan'ın çalışmalarının sayesinde şimdiki haline geldi.

  Ccebir ve şiddet bulamadıkları için "ileride cebir ve şiddette bulunabilir" dediler. Mahkemeyi bu mantığa oturttular.

  Diyorlar ki İbrahim Akın'a 100 bin euro vermişim. Bu para, benim hesaplarımı didik didik yapmalarına rağmen benim hesabımdan çıkışı bulunamadı. Kulübün hesapları da incelenmesine rağmen aleyhimize herhangi bir şey bulunmadı.

  "BU BİR ŞİKE DAVASI DEĞİLDİR"

  Fenerbahçe şike yaptıysa, Türkiye'de kimse şike yapmadım diyemez. Bu bir şike davası değildir. Bu şike davası olsaydı tüm oyuncular alırdınız. Biri Bülent Uygun'a Fenerbahçe'ye karşı şöyle şöyle oyna diyor. Maç sonu Eskişehir yeniliyor. Eğer bu dava şike davası ise bu adamlar da çağırılırdı. Öbür taraftaki herkesi Ümit Karan toplayıp konuşmuş. O zaman herkesi çağırın konuşun. Aziz Yıldırım'ı suçlamak istiyorsan sadece bunlar olur. Aziz Yıldırım dışında olan bir şey varsa da çağır onları anlattır. Tüm dava Aziz Yıldırım'a bir şey bulmak. Herkesi çağırıp "Aziz Yıldırım'la ilgili ver git" dendi. Sivas'a para gitti deniyor. Komutan geldi, Vali geldi, Belediye Başkanı geldi ifade verdi. Çantayı anlattı. Hala devam ediyor. Benim 50 bin Dolar'ım olsa yatağın altına koyar sabah da kalınca bakardım, yerinde mi diye. Yargı süreci sonunda daha iyi bilgiler alacağız. Biz Fenerbahçe'yiz. Biz küseriz de darılırız da. Şu anlatılanlar içinde tüm sorumlu benim. Davada gizli ne var ki. Yakalayıp söyleyebilecekleri bir şey kalmadı. Biz 2 defa dirkten döndük, 2 defa şampiyonluktan oldum. Demek ki yapmıyormuşuz. İnsanların böyle üzüleceğini bilsem o zaman yapardım.

  "BEN ÖRGÜT LİDERİ OLAMAM"

  Samet 1,5 sene ceza aldı. Vederson 5 ay ceza alıyor. Ben satın aldığım bir adamı kulübe alır mıyımdım? 19 maç şike yapıldığını söylediler. Şimdi 7 maça indi. Sadece biz değil Beşiktaş var, Trabzon var...Bu Yargıtay'ın sonunda neyin ne olduğunu öğreniriz. Ben örgüt lideri olamam. Trabzon ile ilgili tapeleri işleme koysunlar bakın neler çıkıyor. Ama araştırmıyorlar. Varsayımla bu dava olmaz. mehmet Berk 2 tane çok öenmli konu söyledi. "Biz bu davayı 3-4 ayda biteceğini sandık." Bu çok vahim bir konudur. Bütün basında yazılanların yüzde 90'ı yalan dedi. Bu da vahim. Görevden alınınca bunu açıklama ihtiyacı doğdu.

  CAS Davası ile ilgili Fenerbahçe hem TC'nin hem de kendi menfaatlerini düşünerek geri çekildi. Fenerbahçe'nin menfaatleri Türk'ün menfaati neyse odur. Mali kayıplar bir türlü telafi edilir. Kalmayacak olan şey lekedir. Kimse Fenerbahçe'yi suçlayamaz. Ömrüm yetene kadar bu mücadele devam edecek. Bu çok yanlış bir suçlamadır. Fenerbahçe camiası bunu hak etmedi. Bu hadise tamamen yanlıştır, sürülen bir lekedir.

  "AKREDİTASYONLARI BEN YAPACAĞIM"

  Melih Gökçek'le aram olmamasına rağmen mutfakta konuştuk. Mehmet Ali Bey'le anlaştırdım. 29 Haziran'da seçim benim sayemde oldu. Hiçbir seçimde kimseyi önermedim. Hiçbir yere tavsiyem olmadı. Ben net konuştuysam başkan ve yönetimle konuştum. Her şey söylediler. Nerede Aziz Yıldırım'ın konuşması. Bir tek iyi hakem verin demişimdir. Hakem iyi idare etsin diye "Oğuz Bey'i de verin" demişimdir. Neden herkes gerçekleri çabuk unutuyor. hakem yapınca sorun yok, biz yapınca hemen ceza. Rakiplerin bize oynadıklarıyla diğerlerine oynadıkları aynı mıydı? Beni fazla konuşturmasınlar, ben çok şey biliyorum. Böyle şike davası olmaz. Resmimi basan gazetenin muhabirini stada almıyorum. Daha da ileri gideceğim. ben yüz kızartıcı suçla içeri girmedim. Ben Fenerbahçe'yi şampiyon yaptığım için içeri alındım. Fenerbahçe şampiyon olmasaydı bu operasyon olmazdı. Ben o gazeteye gitsem beni içeri alırlar mı? UEFA, TSYD'yi tanımaz, beni tanır. TSYD sadece bir dernek. Benim için o resim şereftir. Ama o yapılan etik değil. TSYD işlevini yerine getirsin sonra gelsin benimle muhattap olsun. Bütün akreditasyonları ben yapacağım. Ne kadar emekli varsa yukarıda. Alakasız insanlar geliyor, sonra yer az geliyor.

  TOPUK YAYLASI KONUSU

  İzzet Bey'in oğlunun sünneti varmış. Sonra sünneti duyunca erken gitmedim. İzzet Bey e daha önce benim dosyamda bilir kişiydi. Beni davet etti. Ben de telefon ettim. "Gelmem yanlış olabilir" dedi. Sonra ben de gittim 1 saat durdum. Ben vebalı falan değilim. Madem oradakileri suçluyorlar ben mahkemeye veriyorum, onlar da versinler. Ben kimseyle kapalı kapılar ardında görüşmem. Böyle terbiyesizlik olmaz ya ayıp. Fenerbahçe havuz sistemine büyük katkılar yaptı. Fenerbahçe çıkarsa Anadolu kulüpleri şimdiki paralarını alamaz. Kendileri ne yapıyorlar onu açıklasınlar. Bu işler nargile içmeye benzemiyor.

  "HAYATIM BOYUNCA KİMSEDEN KORKMADIM"

  Türkiye'ye büyük oyuncu getirme durumu ortadan kalkıyor. Türkiye'nin sistemi yok. Alt yapıya daha fazla önem verilmeli. Türkiye'de gazete okuyan insan sayısı da belli. Neden artmıyor. Doğru yaz işin de doğru olsun. Doğru yaz doğru yazılsın. En büyük görev bize ve taraftara düşüyor. Fenerbahçe yanlız değil. G.Saray da Beşiktaş da bu tepkiyi koymalı. Bu sadece benim değil herkesin derdi. Şekip'le de İlhan'la da hiçbir sorun yok. Ben olduğum sürce onlar da buradalar. Her şey dosyada. Ben kimseden hayatım boyunca korkmadım.

  Şükrü Saracoğlu'nun adı inmedi, inmeyecek de. Her şey para değil. Bizim için orası bir vefa. O stadı kazanmayı sağlayan birinin adının orada kalması gerekiyor.

  "NE YAPTIYSAM TÜRK SPORU İÇİN YAPTIM"

  Tüm kulüpler biraraya gelip yeniden bir barış sağlamalılar. Galatasaray'la 3 Temmuz'dan önce kavga mı ediyorduk. Hep beraber geziyorduk. Bu operasyon yapılana Kadar Şener'le muhabbetsizliğimiz mi vardı. Adnan Polat'la da öyleydi. Yıldırım Bey'le de öyleydi. Ben herkesle de oturup yemek yemem. Ferit Şahenk bana yakın; hiç arayıp bu yanlış yanlış demiş miyimdir. Toroğlu için de ben bir şey yapmadım. Toplumun örf adetine ters konuşmalar yapılıyor.Medya Fenerbahçeliymiş. Değil, geçmişte de değildi. Fenerbahçe'yi sadece Fenerbahçeliler yönetir. Ben TSYD Kupası'nı kaldırdım. Herkes bana düşman oldu. Kötü adam olduk. Ne yaptıysam Türk sporu içn yaptım. Kapalı salon yaptırdım. Fenerbahçe'nin tapulu malı. Aykut Kocaman da bana söyledi. Seneye Avrupa'ya kampa gitmeyeceğiz. Seneye Avrupa'dan çok takımlar gelecek. Galatasaray, Arena'yı yaptıi yani Devlet yaptı. Fenerbahçe karşı çıktı mı? Ama aynı karşılığı biz de bekliyoruz. Kıskanmak yok. Buraya yapılan şeyler bu ülkeye yapılıyor demektir. Ben Fenerbahçeliyim, Fenerbahçeli öyle kolay pes etmez.

  MEHMET ALİ AYDINLAR İLE OLAN GERİLİMİN SEBEBİ

  Mehmet Ali Aydınlar ile ters düşmedim. Ben Metris'te yatarken, tersi olsaydı mahkesi varsa onlar hakkında yorum yapmazdım. Hergün de gider ziyaret ederdim. Hastaneye gelince söyledim, sakın tuzağa düşme dedim. Yöneticilerle sürekli görüşüyor, avukatı da bana geliyor. Kendisi çıktı dedi ki "Yargılama başlasın kimin ne olduğunu göreceğiz." Çocuğu vefat etti hemen yanına gittim, gerekenleri yaptık. Acısına katıldık. Ali koç'la beraber mevlütüne geldik. Sonra yanında olanlar geldiler 1Bir şeyler ver dediler." Biz de kız takımını verdik. Devre arasında kızlar arasında sorunla çıktı. Kızlar arasında gruplaşma olmuş. Sporcuları çağırdım, kendisi gelmedi. Bunun olmaması gerektiğini söyledim. O sene de kız takımı şampiyon oldu. Kimseyi olaylara karıştırmadım. Kendisi oranın başkanıymış gibi çalıştı. Başarısızlık varsa ben de başarı varsa bende değil, Fenerbahçe'dedir. Şampiyon olduk, ama oradaki rakipler zayıf. Şimdiden söylüyorum Fenerbahçe bu sene de Dünya Şampiyonu olacak. Kupayı bile ona kaldırttım.

  Galatasaray ile ilgili konulara girersem bu program bitmez. Galatasaray'ın bizi nasıl gördüğü beni ilgilendirmez. Galatasaray'ın düşündükleri bizi ilgilendirmez.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir