Petrol
94.41
-0.73%
Euro
18.2636
0.05%
Dolar
17.9586
0.00%
Altın
1.029
0.13%
Borsa
2857
0.00%
Bitcoin
435.963
-3.38%
21ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 21 C

  Bağışlarla 400 kız öğrenciye yurt sağlanacak

  Tenzile Erdoğan'ın cenazesinde taziye ilanı yerine bağış yapılsın ricası sayesinde 400 kız öğrenciye yurt sağlanacak.
  • 12.10.2011 - 08:54
  Bağışlarla 400 kız öğrenciye yurt sağlanacak

  Bağışlarla 400 kız öğrenciye yurt sağlanacak #1

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın annesi Tenzile Erdoğan’ın vefatının ardından çelenk gönderilmesi ve taziye ilanı verilmesi yerine bağış yapılmasını istediği İSEGEV, bu yolla elde ettiği geliri yeni yükseköğrenim kız öğrenci yurtlarının yapımında kullanacak.

  "BAŞBAKANIMIZIN 'BAĞIŞ YAPIN' DEMESİ BİZİ ONURLANDIRDI"

  Gönüllülerden gelen bağışlarla 1996 yılından bu yana 5 yurt yaptıklarını ve 2 yeni yurdun da inşaasına başladıklarını belirten İSEGEV Genel Müdürü Salih Koç, “Biz kendi imkanlarımızı öğrencilerimize en yararlı olacak biçimde kullanıyorduk. Yine öyle yapacağız” dedi. Başbakan’ın önermesinin ardından İSEGEV’e ne kadar bağış yapıldığı yönündeki sorumuza, “Bunu açıklamak bize düşmez” diyerek yanıtlamak istemeyen Koç, “Başbakanımızın İSEGEV’e bağış yapın demesi bizi onurlandırdı” diye konuştu.

  Kartal’daki yurdu bu yıl sonuna kadar devreye sokmayı planladıklarını, Ümraniye’de halen inşaası devam eden yurdu da gelecek yıl açmayı planladıklarını anlatan Koç, şunları söyledi:

  BAĞIŞLARLA 400 KIZA YURT İMKANI

  “Bağışların bir kısmı, ihtiyacı olan çocuklarımıza burs olacak bir kısmı da yapımı devam eden yurtlarımızın tamamlanarak devreye alınmasında kullanılacak. 400 öğrencimiz var, yeni yurtlarla birlikte bu sayıyı ikiye katlamayı planlıyoruz. Hiç bir yurt binamız sonradan dönüştürme değildir, binalarımızı tamamen yurt olarak planlıyor ve ona göre yapıyoruz. Çocuklarımızın her türlü ihtiyacını ve konforunu düşünüyoruz. Ve daha çok öğrencinin bu olanaklardan yararlanmasını istiyoruz. Artan bağışlarımız bize bu imkanı sağlayacak.”

  EN BÜYÜK REFERANSIMIZ ÖĞRENCİLERİMİZ

  “Bütün cemaatlere, toplumun bütün kesimlerine aynı uzaklıkta duran bir vakıfız” diyen Salih Koç, ilerde erkek öğrenciler için de yurt yapmak istediklerini söyledi. Ailelerin ve genç kızların İSEGEV yurtlarını neden tercih ettiği, yönündeki sorumuza ise Koç, şu yanıtı verdi: “En büyük referansımız öğrencilerimiz. İSEGEV gelenlerin yüzde 80-90’ı internetten araştırıyor. Kız öğrenci yurtları ya da vakıf yurtları yazdığınızda İSEGEV çıkıyor. İnternet sitemizi görmeden, gelenlere de diyoruz ki; önce internet sitemize bakın, inceleyin, neciyiz görün. Sonra kararınızı verin. Oldukça da teveccüh görüyoruz.”

  İSEGEV’in ihtiyaç sahibi genç kızlara öncelik verdiğini vurgulayan Salih Koç, bunu şu örnekle anlattı: “Bu yıl bir milletvekilinin kızı İstanbul’da üniversite kazanınca, ailesi bize başvurdu. Onun işlemlerini yaparken, sıkıntıda olan bir öğrenci ortaya çıktı. Babası işsizdi, ameliyat olmuştu, Tıp fakültesinde okuyan bu genç kızımız hem maddi hem de manen zor durumdaydı. Kontejanımızı onun için kullandık, diğer aileye; ‘kızınızı kabul edemiyoruz, çünkü çok daha yüksek torpili öğrenci geldi’ dedik. Biz zordaki çocuklara sahip çıkıyoruz.”


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir