Petrol
91.69
-0.70%
Euro
18.2742
0.16%
Dolar
17.9632
0.28%
Altın
1.021
-0.07%
Borsa
2941
0.94%
Bitcoin
424.812
-1.79%
28ºC
İstanbul
Güneşli 28 C

  Bakan Akdağ: Fransa bu yanlışın bedelini ödeyecek

  Sağlık Bakanı Recep Akdağ: Bu yanlışın bedelini Fransa mutlaka ödeyecektir!..
  • 23.12.2011 - 16:41
  Bakan Akdağ: Fransa bu yanlışın bedelini ödeyecek

  Bakan Akdağ: Fransa bu yanlışın bedelini ödeyecek #1

   

  Sağlık Bakanı Recep Akdağ, 'Bu yanlışın bedelini Fransa mutlaka ödeyecektir, Fransa'nın bu yanlıştan döneceğini ümit ediyorum' dedi.

  Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Fransa Meclisi'nde 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının reddini suç sayan yasa tasarısının kabul edilmesiyle ilgili olarak, ''Bu yanlışın bedelini Fransa mutlaka ödeyecektir, Fransa'nın bu yanlıştan döneceğini ümit ediyorum'' dedi.

  Çeşitli ziyaretlerde bulunmak üzere Sakarya'ya gelen Akdağ, Sakarya Valisi Mustafa Büyük'ü ziyareti sırasında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

  'FRANSA ÇOK BÜYÜK BİR YANLIŞ YAPTI'

  Bir gazetecinin ''Fransa'ya yaptırım uygulayacak mısınız?'' sorusu üzerine Akdağ, şunları söyledi:
  ''Başbakanımızın ifade ettiği yaptırımlar çerçevesinde olacaktır. Genel olarak hükümetimizin ya da başbakanımızın ortaya koyduğu yaptırımların dışında bir yaptırım öngörmemiz mümkün olmaz ama şunu biliyorum, Türk halkı bir defa kendisi birtakım yaptırımlar uygulayacaktır, Fransız mallarıyla ilgili olarak. Hükümet olarak böyle bir yaptırımımız olmaz ama geçmiş dönemlerde bu davranışı vatandaşlarımızda gördük. Fransa maalesef bir iç politika uğruna çok büyük bir yanlış yaptı. Bu yanlışın bedelini Fransa mutlaka ödeyecektir, Fransa'nın bu yanlıştan döneceğini ümit ediyorum. Tarihe karşı ve milletimize karşı büyük bir haksızlık yapıldı. Bir seçim uğruna Fransızların bunu yapmaması gerekirdi.''

  'BÖYLE BİR SAÇMALIK OLUR MU?'

  Yasa tasarısının 500 üyeli parlamentoda 50-60 kişinin oylamasıyla alındığına işaret eden Akdağ, 50 kişinin oyuyla tarihin yargılanmaya çalışıldığını savundu.

  Akdağ, tarih konusunda politikacıların karar verdiğine dikkati çekerek, ''Böyle bir haksızlık, böyle bir saçmalık olur mu? Aslında Fransa kendisini Fransa yapan değerlere bu kararıyla sırt çevirmiştir. Fransa halkını da göreve davet ediyorum. Bu tepkiyi sadece biz Türkler değil, Fransızlar da ortaya koymalı. Yani insanların ağzına bant koyarak, 'sen konuşmayacaksın, bu hususta görüşünü söylemeyeceksin' demek, demokrasiye ve demokrasinin çağdaş prensiplerine uyuyor mu? Söylediğim gibi, bu tamamen kanaatimce iç politika hesaplarıyla yapılmış bir uygulamadır. İnşallah yanlıştan erken bir zamanda dönerler'' şeklinde konuştu.

  'FRANSA İLE BÜTÜN İLİŞKİLERİMİ SONLANDIRMADIK'

  ''Fransa'dan tedavi amacıyla Türkiye'ye gelen hastalar konusunda bir yaptırımınız olacak mı?'' sorusuna ise Akdağ, ''Fransız hastalara kapımız açık elbette. Fransa ile bütün ilişkilerimizi sonlandırmadık. Başbakanımızın açıkladığı yaptırımlarla cevap veriyoruz, onların yanlışlarına. Ülkeler arası ilişkiler böyle devam eder. Her türlü irtibatı kesecek değiliz. Hele hasta gelmiş, tabii ki. Hastalara kapımız sonuna kadar açık olur'' yanıtını verdi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir