Euro
9.4762
0.31%
Dolar
7.813
0.53%
Altın
461.42
0.24%
Borsa
1.331
0%
Bitcoin
149.315
0.06%
13ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 13 C

  Bakan Çelik: Düzenlemede mutlaka bir çerçeve olacak

  Kamu alanında kılık kıyafet düzenlemesine imza atacak Bakan Çelik, duruma ilişkin açıklamalarda bulundu.
  • 03.10.2013 - 08:02
  Bakan Çelik: Düzenlemede mutlaka bir çerçeve olacak

  Bakan Çelik: Düzenlemede mutlaka bir çerçeve olacak #1

  Demokrasi paketi ile Kılık Kıyafet Yönetmeliği'nde değişikliğe gidiliyor. Çerçeveyi hazırlayacak olan Devlet Personel Başkanlığı'nın bağlı olduğu Bakan Çelik konuya ilişkin şunları söyledi:

  'KAMU DİSİPLİNİ İÇERİSİNDE DÜZENLEME YAPILACAK'

  Kılık kıyafette bir çerçeve olacak. Kamuda layüsel (hesap sorulamayan) olur mu? Bu çerçevede gerek erkekler gerekse kadınlar için gereksiz şeyleri ortadan kaldırmak gerekir. Mutlaka kamu disiplini içerisinde bir düzenleme yapılacak.

  BAŞÖRTÜSÜNÜN KALKMASI

  Bana, 'Neden kadın istihdamı artmıyor?' diye soruyorsunuz. Düşünün binlerce kadın üniversite mezunu, binlerce kadın doktor. Ama başörtüsü nedeniyle çalışamıyor.

  BAYANIN AYAKKABISINDAN BANA NE?

  O düzenlemeden hak ihlallerini çıkaracağız. Kadın ve erkek ayrımı yapmadan genel düzenleme yapmak daha doğru. Erkeklerle ilgili de bir sürü gereksiz düzenleme var. Faulü şöyle vesaire. Bayanın hangi ayakkabıyı giyeceğinden bana ne?

  YÜZÜ GÖRÜNMESİN OLMAZ

  Masaya geldiğinde çerçeveyi belirleyeceğiz. 'Yüzü görünmesin, gözü görünmesin' böyle olur mu? Burada hak gözüyle bakmak lazım. Hak gözüyle bakıyorsan bir problem yok. Bu kıyafet işi bizde büyütülüyor. Kimsenin böyle bir derdi yok. Biz de bu takıntıdan bir kurtulsak. Üniversitede artık kimse başörtüsü konuşuyor mu? Buna 20 senemizi verdik. Şimdi de kamu. Hizmet veren memurun başörtülü olmasında ne mahzur var. Mühim olan verdiği hizmetin kalitesi. İyi bir memur mu, üretiyor mu? Buna bakmak lazım.

  DEĞİŞTİRİLECEK OLAN MADDE

  Değiştirilmesi öngörülen Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetlerine Dair Yönetmeliğin 5'inci maddesi şöyle:

  'Kadınlar; elbise, pantolon etek temiz, düzgün, ütülü ve sade, ayakkabılar ve/veya çizmeler sade ve normal topuklu, boyalı, görev mahallinde baş daima açık, saçlar düzgün taranmış veya toplanmış, tırnaklar normal kesilmiş olur. Kolsuz ve çok açık yakalı gömlek, bluz veya elbise ile streç, kot ve benzeri pantolonlar giyilmez. Etek boyu dizden yukarı ve yırtmaçlı olamaz. Terlik tipi (sandalet) ayakkabı giyilmez.'

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir