Euro
10.339
-0.91%
Dolar
8.825
-0.46%
Altın
497.25
-0.36%
Borsa
1.392
0.51%
Bitcoin
380.869
-0.90%
21ºC
İstanbul
Açık 21 C

  Kılıç: Gezi nedeniyle yurttan atılan öğrenci yok

  Bakan Suat Kılıç; 'Kategorik olarak Gezi eylemleri nedeniyle yurtlardan atılan herhangi bir öğrenci yok'
  • 16.11.2013 - 09:17
  • Güncelleme : 16.11.2013 - 09:32
  Kılıç: Gezi nedeniyle yurttan atılan öğrenci yok

  Suat Kılıç, Gezi Parkı eylemlerine katıldığı için yurttan atılan gençlerin olduğu yönündeki iddiaları değerlendirdi.

  Adana'da kendisine yumurta atmaya teşebbüs eden genci bile hoş gördüğünü anımsatan Kılıç, şöyle konuştu;  

  'Herhangi bir genci yurttan atmanın, bunun, hayatının gelecekteki planlamasına ona da topluma da ailesine de iyilik olduğu kanaatinde değilim. Kategorik olarak, Gezi Parkı eylemlerine karıştığından dolayı yurtlarımızdan atılan herhangi bir genç yok. 'Kategorik olarak' diyorum. Ama bürokrat arkadaşlarımızın siyasi analizleri ya da siyasetin hangi cevabı ne şekilde değerlendireceği konusundaki yaklaşımları, bizim düşünce sistematiğimizle paralel olmayabiliyor. 'Gezi Parkı olayları nedeniyle yurttan atılanlar var mı?' dendiğinde onlar çok rahatlıkla 'Evet Gezi Parkı olayları nedeniyle 82 kişi yurttan atıldı' diyebiliyor. Halbu ki yönetmelikteki yasadışı eylemler faslından yani polis aracının yakıldığı bir yerde bizim yurdumuzda kalan gençler varsa ve orada topluca, kalabalıkla birlikte alınmışsa ya da bir yerde molotof kokteyl eyleminin içinde varsa ya da buna benzer, yönetmelikte tanımlanmış bir takım olayların içinde varlarsa.

  Bir genci yurttan atmak bizim tabiatımıza, fıtratımıza kesinlikle aykırı. Lakin hoş görüldüğünde, öyle gençlerimiz var ki kuralları, yönetmelikleri ihlal ettikleri halde yurdun genel huzurunu bozdukları halde hoş görülmekten dolayı, kendilerini hoş görenlere hoşça karşılık verme eğilimi içinde olmayabiliyor. 'Nasılsa ceza vermediler hoş gördüler devamında da ceza vermezler' şeklinde yaklaşımlarla başka türlü davranışlar içine girebiliyor. Bizim önlemler almamız lazım ki diğer çocuklarımızın huzuru bozulmasın.


   Görüntü, bir apartman maliki, birkaç öğrenci evinde kalan çocukları dışarıya çıkardı diye. Çocukları ben ekranda gördüm. Olayın özü nedir bilmiyorum. Hemen arkadaşlarıma telefonla ricada bulundum. O gençleri biz, kendilerine istedikleri bir barınak buluncaya kadar, kızları kız, erkekleri erkek yurduna hemen misafir öğrenci statüsünde aldık' 

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir