Petrol
95.41
0.33%
Euro
18.2211
-0.18%
Dolar
17.9658
0.04%
Altın
1.025
-0.21%
Borsa
2801
-1.96%
Bitcoin
432.328
-0.29%
29ºC
İstanbul
Güneşli 29 C

  Bakan Lütfi Elvan'dan internet açıklaması

  Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, internet düzenlemesine ilişkin, “Mahkeme kararı ile yapılan incelemeler dışında bu bilgilerin gelişigüzel şekilde temin edilmesine müsaade edilmeyecek” dedi.
  • 13.02.2014 - 09:35
  Bakan Lütfi Elvan'dan internet açıklaması

  Bakan Lütfi Elvan dan internet açıklaması #1

  Bakan Elvan, 5651 Sayılı Kanun’da yapılan düzenleme ile ilgili olarak kamuoyunda tartışma konusu olan bazı hususlara dair açıklamalarda bulundu. Bakan Elvan, “Yer sağlayıcılarda tutulacak trafik bilgisinin TİB tarafından ancak mahkeme kararı olması halinde istenebileceğini, bu konuda herhangi bir keyfi uygulamanın söz konusu olamayacağını” ifade etti.

  ''KİŞİLERİN BİLGİ GÜVENLİĞİ ÇOK ÖNEMLİ''

  Kişilerin bilgi güvenliğinin güvence altına alınmasını çok önemsediklerini vurgulayan Bakan Elvan, mahkeme kararı ile yapılan incelemeler dışında bu bilgilerin gelişigüzel şekilde temin edilmesine müsaade edilmeyeceğini dile getirdi. Bakan Elvan, trafik bilgileri konusuna da açıklık getirerek, “Trafik bilgileri olarak istenecek veriler arayan ve aranan IP’ler, arama tarihi ve saatidir” dedi.

  İKİNCİL DÜZENLEMELERLE ORTAYA KONACAK

  Trafik bilgileri ile ilgili bu düzenlemelerin Avrupa Birliği’nin 2006/24/EC kararı ile de tam uyumlu olduğunu hatırlatan Bakan Elvan, AB ülkelerinde de bu bilgilerin tutulduğunu, internet servis sağlayıcıları tarafından da zaten bu bilgilerin ücretlendirme amacıyla kullanıldığını belirtti. Bakan Lütfi Elvan, bu konudaki detayların yapılacak ikincil düzenlemeler ile ortaya konacağını vurguladı. Bu çalışmalara BTK ile birlikte bütün içerik, yer ve servis sağlayıcıların da katılacağını belirten Elvan, ortak bir konsensüs sağlanarak en uygun mevzuatın hazırlanacağını kaydetti.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir