Dolar
6.8597
0.1006%
Euro
7.7279
0.3154%
Altın
1775.06
-0.0157%
Borsa
115748.47
-0.9916%
G. Altın
392.135
0.2046%
Bitcoin
62784.75
0.0912%
27ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 27 C

  Bakan Müezzinoğlu: Paniğe gerek yok

  Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu,Emirgan Korusu Beyaz Köşk önünde sağlıklı yaşam yürüyüşüne katıldı ve yapılan çalışmalara ilişkin basın toplantısı düzenledi.
  • 21.06.2014 - 13:55

  Bakan Müezzinoğlu: Paniğe gerek yok #1

  Bakan Müezzinoğlu: Paniğe gerek yok #2

  Bakan Müezzinoğlu daha sonra "Sağlık enstitüleri, Türkiye Sağlık Bilimleri Üniversitesi ve şehir hastaneleri" konularında yapılan çalışmalara ilişkin basın toplantısı düzenledi.

  ''SORUNLAR YAKINDAN TAKİP EDİLİYOR''

  Sağlıklı yaşam yürüyüşüne katılan gazetecilere teşekkür ederek konuşmasına başlayan Bakan Müezzinoğlu, Türkiye'de her gün 1 milyonun üzerinde hastanın tedavi için sağlık kuruluşlarına başvurduğunu söyledi. Sorunların yaşanabileceğini söyleyen bakan Müezzinoğlu, bu sorunları yakından takip ettiklerini, sorunları gidermek için ellerinden gelen çabayı gösterdiklerini ifade etti.

  TÜRKİYE KANSER ENSTİTÜSÜ KURULUYOR

  Türkiye'nin bir sağlık tüketicisi olduğunu söyleyen Bakan Müezzinoğlu, "Türkiye'nin uzun süre gerek tıbbı teknoloji gerekse ilaç kullanımında bu konumda devam etmesini doğrubilmiyoruz. Ayağın biri güçlendi. Diğer ayağı hızla güçlendirme gerektiğini düşünüyoruz. Ayağın birisi şehir hastaneleri. Bununla ilgili gerek hukuksal gerekse bürokratik, ekonomik anlamındaki bütün soruları bu hafta itibarıyla tamamen çözdük. 1 Temmuz itibariyle sözleşmesini imzaladığımız 15 şehir hastanesi fiilen sorumluluk üstlenmiş noktaya gelmiş olacaklar" diye konuştu.

  ''GÖRÜŞMELER TAMAMLANDI''

  "İkinci ve üçüncü  ayaklar en önemli boşluğumuzdu. Birisi Türkiye Sağlık Enstitüleri başkanlığı. Son 6 aydır yoğun çalıştığımız ama bakanlığın gündeminde 5 yıldır olan 5 aydır olgunlaştırdığımız dün gece itibariyle 01.00 sıralarında alt komisyonda görüşmeler tamamlandı. Salı günü komisyon görüşmelerini tamamlayarak genel kurul kapanmadan kanunlaştırmaya hedefliyoruz. Ama biraz zorlaştığını ifade etmeliyim. Ramazan'da meclis çalışmazsa... Çalışırsa ilk gelen madde olacak.

  HASTANELERE 40 BİN EK YATAK KAPASİTESİ GELİYOR

  Son 10 yılda 40 bin yatak kapasitesinin sağlık kurumlarına ilave edildiğini ifade eden Bakan Müezzinoğlu, "Yapımı devam eden 32 bin 500 yatak kapasitesi var. İhale sürecindekiyle birlikte 40 bini bulacak. Yüzde 40'ı bu yıl, yüzde 40'ı gelecek sene, geri kalanı 2017'de bitecek. 2017-2018 itibariyle 45 şehir hastanesiyle kazanacağımız nitelikli mekanlar,  diğer taraftan 45 bin yatak kapasitesi ile hastanelerimizin yüzde 95'ten fazlasını yenilemiş, topluma layık olan bir alan haline getirmiş olacağız" diye konuştu.

  ÇOCUK FELCİ İDDİASI: PANİĞE GEREK YOK

  Bakan Müezzinoğlu, çocuk felciyle ilgili bir soru üzerine " Paniğe gerek yok. Bizim tedbir alma gibi takiplerimiz var. 17 ilimizde Kasım-Aralık aylarında 2 doz aşılamayı yaptık, 5 yaş altına. 5-11 Haziran'da İstanbul'da 6 ilçemizde bu anlamda önerisi oldu bilim kurulumuzun. 1 ay sonra 2'inci periyodu tekrarlayacağız. Bölgemizde Suriye ve son günlerde Irak'tan yoğun giriş-çıkışların olduğu, 1 milyon civarında Suriyelinin olduğu bir süreçte Türkiye Sağlık Bakanlığı olarak son derece hassasız. Duyarlı, dinamik olmak zorundayız. Bunu vatandaşı paniğe sürüklemeden bilgilendirme şeklinde yaparız. Şu anda da herhangi sağlık sorunu yaşamadık. Tedbirler aldığımız için yaşamadık. Tedbir almaya devam edeceğiz. Salgından bahsedemeyiz" yanıtını verdi.

  TAM GÜN YASASI

  Bakan Müezzinoğlu, Tam gün yasası sonrası ayrılan doktorlarla ilgili durumun sorulması üzerine "Üniversite hocalarımızın neredeyse yüzde 60-70'i kurumlarına geri döndüler. Bir kısmı zaten emekliliğini istemişlerdi, emekliliklerini aldılar. Özel yada üniversitehastanelerinde çalışıyor olabilirler. Tek bir konu  var. Muayenehanelerin kapatılma tarihinin belirsiz olması. Çok olağanüstü sayıda muayenehanesi olan hocamız yok. İstanbul boyutunda rakamlar olabilir. Diğer illerde sıkıntı yok" şeklinde konuştu. 

  Görüş Bildir