Euro
15.2555
-0.21%
Dolar
13.6116
0.16%
Altın
794.1110
-0.06%
Borsa
1958
0.33%
Bitcoin
502.199
-2.71%
2ºC
İstanbul
Çok bulutlu 2 C

  Bakan Şahin: Ciğerim yanıyor

  Bakan Fatma Şahin'den iç burkan sözler: Ciğerim yanıyor
  • 23.08.2012 - 20:21
  Bakan Şahin: Ciğerim yanıyor

  Bakan Şahin: Ciğerim yanıyor #1

  Gaziantep'teki saldırıda hayatını kaybedenlerin cenazesine katılan ve aynı zamanda annesini kaybeden Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin gazetecilerin sorularını yanıtladı.

  Çifte acıyı yaşayan Bakan Fatmna Şahin'in açıklamaları şöyle;

  Aileler acı keder içerisindeler, ne durumdalar, size neler anlattılar bizimle paylaşır mısınız?

  Yiğit kahramanların yiğit aileleri sağduyu, tevekkül feraset, itidal, sabır, bunların hepsinden oluşan bir duygu karması yaşanıyor. Bir taraftan annemi kaybettim bir yandan bu acıyı yaşıyorum. Bu da mukadderat herhalde. Ama kendi anamın acısı üzerine o kadar büyük bir acı geldi ki, ciğerim yanıyor. O dişi çıkmamış bebekler anne ve babasını kaybetti. Anneanneleri ve dedeleriyle bir araya geldik. O kadar yüksek bir acı var ki, büyük bir sağduyu ve ferasetle, iman dolu kalple'vatan sağolsun diyen' yürekler var. Bu nasıl bir şey? Bu topraklardan kaynaklanan mukaddes bir şey. Bunu kelimelerle anlatmak mümkün değil. Biz bir taraftan işin hukuki, idari ve soruşturma boyutunu diğer taraftan sosyal boyutuyla ilgiliyiz. Onlar bana başsağlığı diliyor ben de onlara. Onlar beni seviyor, ben onları seviyorum.

  Onlar sizi teselli ediyor, siz onları.

  İnşallah şehitlerimizin rahmetiyle annem de rahmetlenecek. Annem benim evlatlarıma da bakmıştı, şimdi yanında bir bebekle gitti, öbür dünyaya ebedi hayata.

  Dün camide siz yakınlarını kaybeden ailelerle birlikteydiniz. Onlarla temas kurdunuz, destek oldunuz. Aranızda bazı diyaloglar da geçti. Siz annenizi kaybettiniz, onlar evlatlarını kaybetti. Aranızda neler yaşandı.

  Şimdi biz 10 yıldır alandayız. Birbirimizle et ve tırnak olduk, birbirimizle acı paylaştık, sevinç paylaştık. Birbirimizin yüzüne gözüne baktığımızda acımızı çok daha rahat anlıyoruz, yaşıyoruz ve sahipleniyoruz. Dün onlarla birlikte bu duyguları paylaştık. O kadar farklı ki, duyguların yetmediği, kelimelerin çok yoğun yaşandığı bir ortam. Zaten benim en çok zorlandığım şey de bu ortamlar ama acılar paylaşınca azalıyor, birbirimizin acısını paylaşıyoruz.

  Bu saldırıda en çok yürek yakanlardan biri de kurbanların arasında çocukların bulunmasıydı...

  1 yaşında, 11 yaşında. Dişi yeni çıkmış çocuk var. Babaannesi 'Sabah dişinin yeni çıktığını gördüm' diyor. Dişi çıkmamış bebekleri öldüren vahşet nasıl bir vahşettir? Bir anne olarak bunu anlamak o kadar zor ki. Bebeğin ne suçu var? Bebek katillerine 'yeter artık' diye bütün toplum dilimlerinin haykırdığı bir zaman dilimini yaşıyoruz. Milletimizin başı sağolsun.

  Hayatını kaybedenlerin yakınları sizin maddi ve manevi tüm yardımları yapılacağını söylediğinizi belirttiler. Geride kalan acılı aileler için neler yapılacak?

  Zaten yasayı çıkardık biliyorsunuz. Benim bakanlığıma bağlanmıştı. Terör mağdurlarını da yasaya ilave ettik. Yüce Mevlam böyle bir mukadderatı bana nasip etti. Çıkardığımız yasayı şu anda onlara anlatıyoruz. Sosyal hakları, onlara neler getirdiğini anlatıyoruz. Bu devlet büyük, geride kalanların her türlü mağduriyetleri giderilecek. Onlarla hiçbir sorun yok. Bugün Başbakanımızla görüştük, gerekli talimatları verdi ne gerekiyorsa yapılsın dedi. Geriye getirilemezler bizim canımızı yakıyor.

  Devletin zirvesi törende bir araya geldi. Vatandaşlar sorunun çözümü yönünde çağrılar var

  Aynı safta yanyana durup terörü lanetleyenlerin Ankara'da aynı safta durmaları çok önemli. Bu birliktelik çok önemli. Buradan gelecek oyun bir önemi yoktur. Safların netleşmesi ve bu mücadelenin partiler üstü olması önemli. Bir can, bir kan, bir bebek tüm oylardan daha kıymetlidir

  Siz de diğer partilere çağrı yapmıştınız

  Yeterince bedel ödendi. Şartlar olgunlaştı. Manevi iklim, genel iklim, siyasi iklim bu olgunluğu getirdi.

  GEL BERABER DOLAŞALIM

  BDP'ye bir çağrınız olmuştu

  Sayın Kışanak'ın 'Ben bir anne olarak sarıldım' demesi yüreğimi yakıyor. Gel o zaman bir anne olarak bu bebeklerin annelerini bir dolaşalım. Ne hissediyorsun, gel beraber dolaşalım dedim. Bu mesafeyi mutlaka koymaları, parlamentoda terörle mücadele bizim safımızda yer alarak mücadele etmeleri gerektiğine inanıyorum.

   

   

   

   

   

   

   

   

   


  Görüş Bildir