Euro
15.3082
0.43%
Dolar
13.5611
0.62%
Altın
804.0530
0.37%
Borsa
1961
0.81%
Bitcoin
522.282
4.15%
1ºC
İstanbul
Çok bulutlu 1 C

  Bakan Şahin: Gazımız kalite belgeli ve doğal

  İçişleri Bakanı Şahin, gözyaşartıcı gazın tamamen doğal olduğunu anlattı.
  • 15.08.2012 - 06:58
  Bakan Şahin: Gazımız kalite belgeli ve doğal

  Bakan Şahin: Gazımız kalite belgeli ve doğal #1

  İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, göz yaşartıcı OC gazının tamamen doğal olup insan sağlığı üzerinde kalıcı hiçbir etkisi olmadığını anlatırken, "CS gazı ise üretici firma tarafından 'Uygun eğitim almış personel tarafından kullanıldığında insan sağlığına zararlı olmadığına' dair verilen kalite güvenlik belgesiyle kullanılmaktadır. Ülkemizde, gaz mühimmatlarından kaynaklanan bir ölüm vakası yaşanmamıştır" dedi.

  Hürriyet'te yer alan habere göre; CHP Kırklareli Milletvekili Mehmet Kesimoğlu'nun gaz kullanımı ile ilgili soru önergesini yanıtlayan Şahin şu ifadeleri kullandı:

  MODERN ÜLKELERDEKİ GİBİ

  "Kanunlar doğrultusunda, göz yaşartıcı gaz silahları ve mühimmatı, bütün modern ülke güvenlik teşkilatlarında olduğu gibi Teşkilatımızda da gerek kanuna aykırı olarak düzenlenen, gerekse sonradan kanuna aykırı hale dönüşen toplantı ve gösteri yürüyüşleri, özel maharet gerektiren operasyonlar ile benzeri eylemlerde toplulukları dağıtmaya zorlamak, belirli istikametlere yönlendirmek, güvenlik güçlerine karşı yapılan direnişi kırmak ve saldırganları etkisiz hale getirmek gibi amaçlarla kullanılmaktadır.

  TAMAMEN DOĞAL BİTKİ

  "Göz yaşartıcı OC gazı tamamen doğal bitki olup, insan sağlığı üzerinde kalıcı hiçbir etkisi olmadığına dair İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji ve Klinik Farmakoloji Ana Bilim Dalı tarafından verilmiş rapor mevcuttur. CS gazı ise üretici firma tarafından 'Uygun eğitim almış personel tarafından kullanıldığında insan sağlığına zararlı olmadığına' dair verilen kalite güvenlik belgesiyle kullanılmaktadır. Bu çerçevede kayıtlarımıza göre ülkemizde, Emniyet Teşkilatı tarafından kullanılmakta olan gaz mühimmatlarından kaynaklanan bir ölüm vakası yaşanmamıştır."

  Kesimoğlu, önergesinde Mayıs 2012'de Yalova'da arkadaşlarının kavgasını ayırmaya çalışan Çayan Birben'in, astım hastası olduğunu söylemesine rağmen polisin yüzüne biber gazı sıktığını ve öldüğünü de iddia etti. Bakan Şahin, Yalova Valiliği'nden aldığı yazıyla iddiayı şöyle yanıtladı:

  GAZDAN SONRA "SIKMA" DEDİ

  "Halen Yalova Cumhuriyet Başsavcılığı'nda işlem gören kasten yaralama olayının taraflarından alınan ifadelerinde ve polis tutanaklarının incelenmesi sonucunda Birben isimli şahsın biber gazı kullanıldıktan sonra 'Sıkmayın astımım var' dediği tespit edilmiştir. Olayla ilgili İçişleri Bakanlığı'ndan konunun araştırılması yönünde müfettiş görevlendirilmesi talep edilmiş, görevlendirilen Polis Başmüfettişleri olaya müdahale eden polislerle ilgili idari yönden gerekli soruşturmaya başlamışlardır. Ayrıca Yalova Cumhuriyet Başsavcılığı'nca adli yönden tahkikat başlatılmış ve her 2 tahkikat da devam etmektedir."

  KESİMOĞLU: TEKLİF YASALAŞMALI

  CHP'li Kesimoğlu, Bakan Şahin'in yanıtlarına şu tepkiyi gösterdi: "Bakanın sözleri 'Biber gazı zararlı değil, personelimiz eğitimsiz' anlamına mı geliyor? Bu kadar tehlikeli olan ve kimyasal silah sayılan bir maddenin, eğitimsiz kişilerin eline verilmesi bizzat Sayın Bakan'a aittir. Biber gazı kullanımının sınırlandırılması ve zorlaştırılması için daha önce vermiş olduğum kanun teklifi derhal gündeme alınmalı ve yasalaşmalıdır."


  Görüş Bildir