Euro
10.368
0.48%
Dolar
8.871
0.61%
Altın
496.76
0.12%
Borsa
1.385
-0.46%
Bitcoin
372.672
-4.16%
20ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 20 C
  Bakan Şahin PKK füzesinden kıl payı kurtulmuş

  Bakan Şahin PKK füzesinden kıl payı kurtulmuş

  İdris Naim Şahin'in içinde olduğu helikoptere PKK'nın füzeli saldırıda bulunduğu iddia edildi.
  • 08.10.2012 - 09:11

  Bakan Şahin PKK füzesinden kıl payı kurtulmuş #1

  Sözcü gazetesinden Saygı Öztürk'ün iddiasına göre, Şemdinli'de büyük kayıplar veren PKK, intikam için Bakan Şahin'in bulunduğu helikopteri SA-7 füzesiyle düşürmek istedi. Füzeleri Flare sistemi bertaraf etti.

  Hakkari'de kurtarılmış bölge oluşturmak için tüm güçlerini ortaya koyan, ama güvenlik güçleri tarafından büyük darbeler indirilen bölücü terör örgütü, intikam eylemi için Bakan İdris Naim Şahin'i hedef seçti.

  PKK FÜZESİ TEĞET GEÇTİ

  Arife günü Hakkari'ye giden, Bayram Namazı'nı bu ilde kılan Bakan Şahin'in büyük bir tehlike atlattığı ortaya çıktı. Bakan Şahin, Özel Harekat Daire Başkanı Cemil Tonbul ve Terörle Mücadele Dairesi Başkanı Cihangir Çelik, Skorsky S70 helikopterine bindi. PKK'lı hainler Şemdinli'nin Irak sınırına yakın kesiminde helikoptere füze attı, ancak isabet etmedi. Saldırı sırasında Bakan Şahin ve üst düzey emniyet müdürleri soğukkanlı davrandı. Bir yetkili "Atılan füze ya da roket helikopteri teğet geçti" dedi.

  KAMUOYUNDAN GİZLENDİ

  Irak'ın kuzeyinden atılan SA füzeleri VIP dizaynlı Skorsky helikopterindeki aktif ve pasif önleme sistemi tarafından bertaraf edildi. Yerden atılan füzeleri IR suppressor (Kızıl ötesi bastırıcı) sistem anında tespit etti. Deneyimli polis pilotlar birkaç saniye içerisinde flare atışını yaparak füze saldırısından kurtuldu. Isıya karşı duyarlı füzeleri, havai fişeğini andıran ışıklarla vurarak infilak ettirdiler.

  Füzeli saldırı, PKK'nın propagandasına dönüşmemesi için kamuoyundan gizlendi. Havacılık dairesinin envanterinde bulunan 5 adet Skorsky S 70 helikopterin ikisinde füze önleme sistemi bulunduğu öğrenildi. 1.5 milyon dolar olan sistemde radar ikazı, radar karıştırıcı, IR suppressor IR jamer, flare ile chaff yer alıyor.

  HAİNLERDE 90 ADET VAR

  Genelkurmay Başkanlığı'nın raporuna göre, bölücü terör örgütü PKK/KCK'nın elinde 80-90 adet SA-7 ile 5 adet Stinger füzesi bulunuyor. SA-7 füzelerinden 20'sinin çalışır durumda olduğu ve Kandil Dağı'ndaki kamplarda yer aldığı belirtilirken, Stinger füzelerinden 2 tanesinin aktif olduğu belirlendi.

  SA 7 FÜZELERİ

  Bakan'ın içinde bulunduğu helikopteri düşürmek için kullanılan SA- füzelerinin özellikleri şöyle:

  -Rus yapımı karadan havaya güdümlü
  -Etkili menzil 2 bin 800 metre
  - Savaş uçakları ve helikopterlere karşı etkili
  -Atış hızı saniyede 25 füze

  STINGER FÜZELERİ

  Bu füzelerin özellikleri ise şöyle:
  -Menzil 6 km
  -Yakalama irtifası 3 km
  -Isıya karşı duyarlı üstün teknoloji içeriyor
  -Otomatik hedef izleme sistemine sahip

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir