Petrol
114.32
-0.08%
Euro
17.5417
-0.10%
Dolar
16.3553
0.04%
Altın
973.13
0.06%
Borsa
2451
0.00%
Bitcoin
488.016
0.12%
19ºC
İstanbul
Çok bulutlu 19 C

  Bakan Şimşek: Bu yıl zor geçecek

  Bakan Şimşek, jeopolitik gerginliklerin en üst düzeyde olduğunu bu yılın zor geçeceğini belirtti.
  • 12.09.2014 - 13:01
  Bakan Şimşek: Bu yıl zor geçecek

  Bakan Şimşek: Bu yıl zor geçecek #1

  Geçen yıl Orta Vadeli Program yapılırken AB ile ilgili beklentilerin çok yükseldiğini ancak AB'nin performansının olumsuz seyretmeye devam ettiğini ifade eden Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye'de yaşanan iki seçim öncesi ortaya çıkan siyasi belirsizliğin de olumsuz etkiler oluşturduğunu kaydetti.

  İLK YARIDA YÜZDE 3,3'LÜK BÜYÜME

  Tüm bu gelişmelere rağmen Türkiye'nin yılın ilk yarısında yüzde 3,3'lük büyüme yakaladığını ifade eden Şimşek, "İkinci çeyrekte büyümede bir miktar yavaşlama olsa da büyümeye ilişkin en sihirli sözcük; daha dengeli büyüme. Büyüme ılımlı, mütevazi ama daha dengeli, daha sürdürülebilir bir büyüme. Bu çok önemli. Net ihracat kanalıyla bir büyüme söz konusu, bu olumlu" diye konuştu.

  BU YIL İÇİN YÜZDE 3-4 ARALIĞINDA BÜYÜME ÖNGÖRÜYORUZ

  Bakan Şimşek, bu yıl için yüzde 4'lük bir büyüme öngördüklerini ancak son rakamlar ışığında büyümenin yüzde 3 ile 4 arasında gerçekleşmesi ihtimalinin arttığını vurguladı.

  Jeopolitik riskler, AB'deki gelişmeler, yılın başında zorunlu yapılan parasal sıkılaştırma gibi olumsuz etkiler göz önünde bulundurulduğunda, yılın ilk yarısındaki yüzde 3,3'lük büyümenin, yılın tamamında da yüzde 3-4 arasındaki bir büyümenin önemli olduğunu söyledi.

  ENFLASYON CİDDİ BİR SORUN

  Enflasyonun ciddi bir sorun olarak karşılarına çıktığını dile getiren Şimşek, Türkiye'nin ciddi bir enflasyon geçmişi bulunduğunu hatırlattı. Geçmişte en 3 haneli rakamlara kadar çıktığına işaret eden Bakan Şimşek, AK Parti hükümetleri döneminde enflasyonu tek haneli rakamlara indirdiklerini belirtti. Şimşek, "Düşük tek haneye indirmek hedefimiz, o hedeften uzağız" dedi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir