Petrol
111.83
2.49%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
488.021
2.93%
15ºC
İstanbul
Açık 15 C

  Bakan Şimşek: İçki içmeye yönelik bir sınırlama yok - izle

  İzmir İktisat Kongresi kapsamında düzenlenen panelde, Prof. Dr. Bilici ile Bakan Şimşek arasında alkol polemiği yaşandı.
  • 01.11.2013 - 09:48
  Bakan Şimşek: İçki içmeye yönelik bir sınırlama yok - izle

  Bakan Şimşek: İçki içmeye yönelik bir sınırlama yok - izle #1

  İktisat Kongresi çerçevesinde düzenlenen 'Küresel Kriz Sonrası Kamu Ekonomisinde Yeni Eğilimler ve Beklentiler' konulu paneldeki konuşmacılardan Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurettin Bilici, konuşmasının sonunda alkol düzenlemesine ilişkin eleştiride bulundu.

  Bakan Şimşek: İçki içmeye yönelik bir sınırlama yok - izle

  'İÇKİ İSTEDİK ÖNÜMÜZE AYRAN GETİRİLDİ'

  Önceki gece kongre için gelen Amerikalı bir konuğun akşam yemeğinde bir kadeh şarap istediğini söyleyen Prof. Dr. Nurettin Bilici, 'Garsonun yasaktan haberi yok sanırım bir kadeh şarap geldi. Ondan sonra ikinci kadehi istedi. Sonra garson ikinci kadehi getiremeyeceğini söyledi ve bana yasak olduğunu arkadaşa anlatmamı istedi. Sonra ben 'yapmayın' dedim. Bu olay daha önce Hacettepe’de de başıma geldi. Orada içki içmişliğimiz var. Gittik içki istedik ama önümüze ayranlar geldi' dedi.

  'DİĞER ÜLKELERDE DAHA KATI'

  Bilici’nin konuşmasında araya giren Bakan Şimşek, 'Hocamız neyden bahsediyor bilmiyorum. Ama bütün dünyada belli bir saatten sonra içkinin perakende olarak satışı sınırlanıyor. İçki içmeye yönelik bir sınırlama yok. Bu yüzden siz evinizde olsun otelinizde olsun istediğiniz gibi içebilirsiniz. Sadece perakende satışı üzerinde belli saatlerde sınırlama var. Saat 10.00’dan saat 06.00’ya kadar sınırlama var. Bu durum pek çok ülkede daha katıdır. Ülkemizde satılmasına yönelik sınırlama var içilmesine yönelik bir sınırlama yok. Yanlış bir uygulama var. Perakende satışı ilişkin sınırlama var' diye konuştu.

  'YASAKLARIN HEPSİ SIRAYLA GELİYOR'

  Bunun üzerine tekrar söz alan Prof. Dr. Bilici, 'Yasakların hepsi sırayla geliyor. Bu kadar ileriye götürmeye gerek yok. Biz başörtüsü yasağına karşı bir mücadele başlattık. Üniversitelerde ismimiz 'yobaz hocalar' diye geçti. O yanlıştı, bu da yanlış. Birbirimizi olduğumuz gibi kabullenmemiz ve kenetlenmemiz ve herkesi kucaklamamız gerekiyor. Birinin yediğine içtiğine karışmak toplumun ileriye gitmesini engelleyecek bir olaydır' ifadelerini kullandı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir