Dolar
7.5555
0.1166%
Euro
8.9623
0.0938%
Altın
1950.56
0.3276%
Borsa
1111.96
0.117%
G. Altın
473.93
0.468%
Bitcoin
82990.94
0.4052%
24ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 24 C

  Bakan Yıldız: Suriye'ye elektrik vermeye devam ediyoruz

  "Suriye halkının elektriğe her zamankinden daha çok ihtiyacı var."
  • 25.07.2012 - 15:57
  Bakan Yıldız: Suriye'ye elektrik vermeye devam ediyoruz

  Bakan Yıldız: Suriye ye elektrik vermeye devam ediyoruz #1

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız , ''Yaklaşık 38 bin MW civarında tüketimle elektrikte yeni rekorların kırıldığı ortamda, 40 bin MW'lik bir arzımız var. Dolayısıyla bir sıkıntı öngörmüyoruz'' dedi.

  Bakan Yıldız, düşünce kuruluşları temsilcileri ile Bakanlık Toplantı Salonu'nda bir araya geldi.

  Buradaki konuşmasında bilgi paylaşımını, eleştirileri, tavsiyeleri ve her türlü düşünceyi önemsediklerini belirten Bakan Yıldız, sivil toplum kuruluşları ve düşünce kuruluşlarının görüşlerine ayrı önem verdiklerini söyledi.

  "SURİYE HALKININ ELEKTRİĞE HER ZAMANKİNDEN DAHA ÇOK İHTİYACI VAR"

  Açılış konuşmasının ardından, basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Yıldız, Suriye'ye elektrik ticaretiyle ilgili soru üzerine, kendisinin daha önce suyla ilgili bir yaptırımın olmayacağını, elektrik konusunun ise değerlendirileceğini söylediğini anımsatarak, ''Suriye halkının elektriğe her zamankinden daha çok ihtiyacı var. Elektrik vermeye devam ediyoruz. Oradaki gelişmeler her geçen gün daha endişe verici bir hal alıyor. Temennimiz Suriye'de insan hakları ihlallerinin sona ermesi'' diye konuştu.

  Bakan Yıldız, rekor elektrik tüketimiyle ilgili soru üzerine ise Bakanlık olarak her an ve saat başı tüketimi izlediklerini, bir gün önceki elektrik tüketiminin izlenmesinin yanında bir sonraki günle ilgili planlamaların da yapıldığını söyledi.

  "REKOR GEÇEN YIL AĞUSTOSTAYDI, BU YIL TEMMUZDA BAŞLADI"

  Yıldız, şu an itibariyle sıcaklık değerlerinin aşırı yükselmesine rağmen elektrik arzında sıkıntılarının olmadığını belirterek, ''Yaklaşık 38 bin MW civarında tüketimle elektrikte yeni rekorların kırıldığı ortamda, 40 bin MW'lik bir arzımız var. Dolayısıyla bir sıkıntı öngörmüyoruz. Ancak tüketimin kışın soğuk aylarının bile üstüne çıkması dikkat çekici. Geçen yıl rekor tüketim ağustos ayında yaşanmıştı ama bu yıl temmuz'da başladı. Bunda derin kuyu sondajları ile kaçak kullanımın artmasının payı var. Bazı illerde tüketim geçen yıla göre yüzde 54'ler civarında artış gösterdi. Bu öngörülerimizin üzerinde olan bir artış değil'' diye konuştu.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir