Euro
10.0187
-0.5%
Dolar
8.4168
-0.46%
Altın
494.83
-0.48%
Borsa
1.384
-0.53%
Bitcoin
327.550
-4.08%
33ºC
İstanbul
Güneşli 33 C
  Bakan Yılmaz: Asker kaçakları oy kullanabilecek

  Bakan Yılmaz: Asker kaçakları oy kullanabilecek

  Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, bakaya olanların oy kullanırken askerlik şubesine teslim edileceği şeklindeki söylentinin doğru olmadığını belirtti.
  • 25.03.2014 - 15:22

  Bakan Yılmaz: Asker kaçakları oy kullanabilecek #1

  Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, yerel seçim çalışmaları kapsamında Sivas'ın Koyulhisar ilçesine geldi. Burada parti teşkilatı tarafından karşılanan Yılmaz, seçim irtibat bürosunda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

  Bakan Yılmaz, "30 Mart yerel seçimlerinde bakaya olanlar oy kullanabilecek mi?" sorusuna cevap bekleyen seçmenleri rahatlatan bir açıklamada bulundu.

  "OY KULLANIRKEN ASKERLİK ŞUBESİNE TESLİM EDİLMEYECEKLER"

   "Oy vatandaşın en temel anayasa hakkıdır. Dolayısıyla tüm kamu kuruluşlarının gerek Milli Savunma Bakanlığının gerek İçişleri Bakanlığının gerek Emniyet Genel Müdürlüğünün gerekse kolluk kuvvetleri olan jandarmanın vatandaşın demokratik hakkını kullanması için her türlü yardımı, kolaylığı göstermesi gerekmektedir. Dolayısıyla bakaya olanların da bu hakkını elde edeceği veya oy kullanırken askerlik şubesine teslim edeceği şeklindeki bir söylentinin doğru olmadığını söylüyorum. Dolayısıyla da herkes vatandaş gönül rahatlığıyla oy kullanabilir çünkü herhangi bir askerlik şubesine sevki yapılmayacaktır.

  "HERKES GÖNÜL RAHATLIĞIYLA GİDİP OYUNU KULLANSIN"

  Haklarında bir hiyerarşi vardır, demokratik haklarını kullanmak, vatandaşlık hakkını kullanmak, diğer günlerde de önündedir. Kaldı ki Emniyet Genel Müdürlüğü ile diğer hukuki mevzuat içerisinde de sadece bir tutanak tutuluyordu. 15 gün sonra askerlik şubesine uğrayacağı şeklinde bir tutanak imzalatıp veriliyordu. Belki bu oy kullanma gününde bu dahi yapılmayabilir. Diğer günlerde bile doğrudan askerlik şubesine sevk yok; 15 gün sonra askerlik şubesine uğrayacağına ilişkin bir tutanak imzalatılıyordu. Bu oy kullanma süresinde bu dahi yapılmayabilir çünkü asıl olan vatandaşın demokratik hakkını kullanmasıdır. Yani herkes gönül rahatlığıyla gidip oyunu kullansın."

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir