Euro
9.787
0.19%
Dolar
8.1143
0.09%
Altın
464.42
0.13%
Borsa
1.365
0%
Bitcoin
456.293
2.42%
9ºC
İstanbul
Açık 9 C

  Bakanlar Kurulu sonrası Ergenekon açıklaması

  Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, toplantı sonrası açıklama yaptı.
  • 05.08.2013 - 18:54
  Bakanlar Kurulu sonrası Ergenekon açıklaması

  Bakanlar Kurulu sonrası Ergenekon açıklaması #1

  Arınç, Bakanlar Kurulu sonrası Ergenekon'a ilişkin bir soru üzerine, "Bakanlar Kurulu gündeminde olmayan bir konuyu sizin soracağınızı zannediyordum. Bakanlar Kurulu'nun konusu değil. Ne düşünebiliriz? Açıklandığı kadarıyla biz de bunu öğrendik." dedi. Hukuçu kimliğiyle konuştu.

  AÇIKLAMANIN SATIRBAŞLARI

  Çok sanıklı bir dava. Ülke için önemli bir dava. Ergenekon terör örgütü ile ilgili bir dava. Askerler de var, rektörler de var, milletvekilleri de var. Bazı davaların birleştirilmesiyle büyüyen bir dava var.

  "BİZ HUKUKÇULAR OLARAK ÖYLE DİYORUZ"

  Herkese geçmiş olsun. Bu karar bir yargı kararı. Bağımsız yargıya ait bir karar. Bu karar bir yargı kararı, bağımsız yargıya ait bir karar. Bu bir bidayet kararı biz öyle diyoruz hukukçular olarak. Bundan sonraki safhalar, Yargıtay safhasıdır. Mahkeme dosyayı kapatmış oldu. Gerekçeyi en kısa sürede yazacaktır. Bazı kararların bazı kişiler için çok fazla olduğu söylenebilir. Yakıştırılanlar, yakıştırılmayanlar olabilir.

  "10 TANE AYRI SUÇTAN VERİLEN KARARLAR VAR"

  Birden fazla suç hakkında karar verilenler var. Ana tema Ergenekon silahlı terör örgütü üyesi olmak, kişisel verileri kaydetmek. Bunların hepsi ayrı ayrı suçlardır. Uyuşturucu veya uyarıcı maddeleri depolamak. Silah temin etmek.. 10 tane daha ayrı suçtan verilen kararlar var. Beğensek de beğenmesek de uymak mecburiyetindeyiz.

  "HERKES SAYGI GÖSTERMEK ZORUNDA"

  Yargıtay'ın kararıyla kesinleşmiş bir hüküm olacak. Ancak önemli bir aşamadayız. Böyle bir dava ile daha önce karşılaşmamıştır. Genelkurmay Başkanlığı, rektörlük yapmış isimler var. Şüphesiz bu da hukukun gereği. Yargı kendine göre en doğru kararı verdi. Kimsenin tutuklanmasından sevinen insanlar değiliz. Ama bir yargı kararı var, herkes saygı göstermek zorunda. Sanık yakınlarının tepkisi duygusal. Önemli olan siyasetçilerin dikkatli bir üslup göstermesi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir