Petrol
84.45
-0.68%
Euro
17.8783
0.19%
Dolar
18.4546
0.22%
Altın
975.43
0.23%
Borsa
3243
-1.19%
Bitcoin
352.206
-0.82%
21ºC
İstanbul
Güneşli 21 C
  Bakanlar Kurulu sonrası Suriye açıklaması

  Bakanlar Kurulu sonrası Suriye açıklaması

  Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, akanlar Kurulu toplantısının ardından Suriye ile ilgili sorulara yanıt verdi.
  • 02.09.2013 - 19:01

  Bakanlar Kurulu sonrası Suriye açıklaması #1

  Obama'nın Suriye'ye müdahale konusunda Kongre'den gelecek onayı beklediğini vurgulayan Arınç, "Karar onundur. Kendi iç politikası hem de demokratlarla cumhuriyetçilerin dış politikadaki farklı davranışları nedeniyle kongrenin onayına ihtiyaç duyulduğunu söyleyebiliriz. Artık bütün gelişmeleri 9 Eylül tarihinden sonra beklemek gerekiyor." dedi.

  "REJİM TARAFINDAN İŞLENMİŞ BİR CİNAYET"

  21 Ağustos'ta ilk kimyasal silah saldırısı oldu, çoğu çocuk binden fazla insan hayatını kaybetti. Kimler tarafından yapıldığı ve ne maksatla yapıldığını sayın Obama da biliyor. Olaydan 3.5 gün sonra BM heyetine inceleme imkanı tanındı. Daha yakın bir süre içinde bu inceleme imkanı tanınsaydı bütün delilleri ile öğrenmiş olacaktık. Ama sonra yapılan incelemelerde de rejim tarafından işlenmiş bir cinayet olduğu biliniyor.

  "NATO'NUN HAZIR OLMADIĞI GÖRÜLÜYOR"

  Böyle bir cinayete karşı mevcut rejimin cezalandırılması için insanlık adına hareket edilmesi gerekir. Rusya ve Çin'in vetosu ile BMGK'dan karar geçirmek mümkün olmadı. NATO ülkeleri kendi içinde bir anlaşma ile böyle bir yaptırım uygulayabilirdi, NATO'nun da buna hazır olmadığı görülüyor.

  "GÖNÜLLÜLER KOALİSYONU MUHTEMEL DEĞİL"

  Bir gönüllüler koalisyonu olabilirdi. O da muhtemel görünmüyor yakın zamanda.

  "9 EYLÜL'DEN SONRASINI BEKLEMEK GEREKİYOR"

  Bir yaptırım ya da müdahale olacaksa buna ABD yapacak gibi görünüyor. Obama kendi yetkisinde olmasına rağmen kongrenin vereceği kararı önceleyeceğini söyledi. Karar onundur. Kendi iç politikası hem de demokratlarla cumhuriyetçilerin dış politikadaki farklı davranışları nedeniyle kongrenin onayına ihtiyaç duyulduğunu söyleyebiliriz. Artık bütün gelişmeleri 9 Eylül tarihinden sonra beklemek gerekiyor.


  Görüş Bildir