Petrol
112.14
-1.20%
Euro
17.4847
-0.30%
Dolar
16.9769
0.90%
Altın
984.08
0.65%
Borsa
2404
0.00%
Bitcoin
335.074
2.06%
22ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 22 C

  Balbay'dan yeni Cumhuriyet çıkışı

  CHP'li Mustafa Balbay, TBMM Genel Kurulu'ndaki 674 sayılı KHK'nin görüşülmesi sırasında aldığı sözle meclis kürsüsünden hükümete seslendi.
  • Haber Merkezi
  • 12.11.2016 - 09:20
  Balbay'dan yeni Cumhuriyet çıkışı

  gdfgs

  Balbay konuşmasında Cumhuriyet'e gazetesine yönelik soruşturmaya değinerek, “OHAL kapsamında uygulanan Kanun Hükmünde Kararnamelerle en büyük payı medya almaktadır.  Şu ana kadar Türkiye’de 777 gazetecinin basın kartı iptal edildi.  142 gazeteci hapiste.  170 yayın organı kapatıldı ve 2 bin 500 gazeteci işsiz kaldı. Soruyorum size bu tablonun neresi demokrasi?” ifadelerini kullandı.

  OHAL uygulamalarında son baskının Cumhuriyet gazetesine yönelik olduğunu vurgulayan Balbay sözlerini şöyle sürdürdü:

  “Buradan hükümete ve AKP’li milletvekillerine sesleniyorum.  Bu uygulamalar sepete su doldurmaktır.  Hiçbir işe yaramaz.  Ve nitekim operasyon Cumhuriyet gazetesine uzandı. Cumhuriyet gazetesine yönelik operasyon hem gazetenin yayınını durdurmayı, işlemez hale getirmeyi hem de Cumhuriyetçileri birbirine düşürmeyi hedeflemektedir.  Bu yol yol değil, onun için elinizi Cumhuriyet’in üzerinden çekin.”

  Cumhuriyet gazetesinin bir fikir gazetesi olduğunu, fikir gazetelerinde görüş ayrılıkları yaşanmasının doğal olduğunu ve buradan bir terör üretilemeyeceğini vurgulayan Balbay, “Cumhuriyet gazetesinde geçmiş dönemlerde de değişik fikir tartışmaları yaşanmıştır.  Gazete kendi içinde bu zenginliğini yaşatmış ve kendi yaralarını kendisi sarmıştır, yine saracaktır.  Ancak bugün yapılan operasyonla gazetemizin 9 yazar ve yöneticisi tutuklanmıştır.  Onların hiç birisinden terör üretemezsiniz.  Bu gazete Ahmet Taner Kışlalıları, Uğur Mumcuları şehit vermiş bir gazetedir, teröre kurban vermiş bir gazetedir.  Onun için Cumhuriyet gazetesinden terör üretmek sepete su koymaktır.  Gazetemizin şu anda tutuklu 9 yazar ve yöneticisinin derhal serbest bırakılmasını ve gazeteye yönelik bu ağır operasyonun durdurulmasını talep ediyorum dedi.

  Balbay hükümetin FETÖ ile mücadelesini de "çekiçle sinek ezmeye" benzeterek şu uyarılarda bulundu:

  “FETÖ ile mücadelenizde oldukça yanlış bir yol izliyorsunuz.  Şu anda dünyada 50’ye yakın FETÖ Okulu var.  Ancak 5 ülke hükümetin talebine uyarak okulları kapattı.  Fakat ABD’de 100 den fazla okulu hala faaliyet yürütüyor. Dünyada 13 FETÖ üniversitesi var ve şu anda da pek çok ülkede bu üniversite ve okulları faaliyetlerini yürütmektedir.  Hükümet olarak sizler buradaki mücadeleyi kimi uygulamalarınızla sulandırdıkça onlar orada fiilen kahraman oluyorlar.  Onun için OHAL Kapsamında çıkardığınız KHK’larla bütün muhalif sesleri sindirmek susturmak, tutuklamaktan vazgeçin.  Bu yaptığınız 'çekiç ile sinek ezmeye' benziyor. Sineği ezdik diyorsunuz ama bir bakıyorsunuz ki, cam çerçeve gitmiş, ülkenin pek çok kurumu çökmüş”


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir