Petrol
93.55
0.66%
Euro
18.2989
0.12%
Dolar
17.9484
0.00%
Altın
1.019
0.23%
Borsa
298
2.29%
Bitcoin
425.557
-1.62%
25ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 25 C

  Balıkçılar: Pilotları çok rahat buluruz

  Suriye'nin düşürdüğü Türk jetinin enkazını ve pilotları bulmak için balıkçılar izin istiyor.
  • 23.06.2012 - 15:33
  Balıkçılar: Pilotları çok rahat buluruz

  Balıkçılar: Pilotları çok rahat buluruz #1

  Malatya'dan havalandıktan bir süre sonra Hatay'ın güneybatısında deniz üzerinde Suriye tarafından düşürülen Türk askeri uçağındaki pilotların ve enkazın bulunması için yürütülen arama çalışmalarınaSamandağlı balıkçılar da destek olmak istiyor.

  BALIKÇILAR İZİN BEKLİYOR

  Hatay'ın Samandağ ilçesi Çevlik sahilindeki balıkçı barınağında, pilotların ve enkazın bulunması için dua eden balıkçılar, yetkililerden arama kurtarmaçalışmalarına katılabilmeleri için kendilerine izin vermelerini bekliyor.

  Tekne sahibi Süleyman Dopriç, uçağın Suriye Basit Burnu'ndan yaklaşık 7-8 mil Samandağ ilçesine de 25 mil uzaklıkta düştüğünü tahmin ettiklerini söyledi.

  Dün öğle saatlerinde uçağın Samandağ üzerinde uçtuğunu gördüğünü ifade eden Dopriç, fakat düştüğünü görmediğini kaydetti.

  PİLOTLARI ÇOK RAHAT BULURUZ

  Uçağın radar ve en son telsiz konuşmalarından yerinin tespit edilebileceğini iddia eden Dopriç, ''Bazı teknelerimizde su altı izleme cihazı mevcut. Bu cihazlarımızda deniz dibindeki uçağın bulunması için yeterlidir. Uçağın radar ve en son telsiz konuşmalarından ayrıca GPS ile yeri tespit edilebilir. Bizlere izin verilmesi halinde uçağın enkazı ve pilotlarımızın bulunması için yardıma gideriz'' diye konuştu.

  Balıkçı Diyap Eren de, uçak enkazı ve pilotların bulunması için her türlü katkıya hazır oldukları kaydetti. Kendilerine uçağın düştüğü yerin en son koordinatlarının verilmesi durumunda pilotları ve enkazı çok rahat bir şekilde bulabileceklerini vurgulayan Eren, ''Denizin dibinin müsait olması halinde uçağın bulunması bizim için çok zor değil. Yardıma hazırız. Hiçbir şey istemiyoruz. Yeter ki pilotlarımız ve uçağımız bulunsun. Pilotlarımızın bulunmamasından bizler de sıkıntılıyız, üzüntülüyüz'' dedi.

  Bu arada Samandağ Çevlik köyü sakinleri Suriye tarafından düşürülen askeri uçağın dün Samandağ üzerinde uçtuğunu, bir süre sonra patlama sesi duyduklarını ve alev gördüklerini iddia etti.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir