Dolar
7.7778
-0.4989%
Euro
9.109
-0.7593%
Altın
1884
-0.7386%
Borsa
1135.03
1.0487%
G. Altın
471.087
-1.1434%
Bitcoin
83327.97
-1.0941%
22ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 22 C
  'Balyoz Darbe Planı yok' savunması çöktü

  'Balyoz Darbe Planı yok' savunması çöktü

  Hilmi Özkök ve Aytaç Yalman'ın açıklamaları "Darbe planı yok" savunmalarını çürüttü..
  • 27.09.2012 - 10:09

   Balyoz Darbe Planı yok savunması çöktü #1

  Dönemin Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök ile Emekli Orgeneral Aytaç Yalman'ın "Darbeyi kim önledi" tartışması Balyoz sanıklarının "O belgeler darbe girişimi değil, tatbikat planıydı" sözlerini çürütüyor.. Dava artık "Balyoz darbe girişimi var mı yok mu?" boyutundan "Darbeyi kim önledi?" boyutuna geçti. 

  AYTAÇ, "DARBEYİ HİLMİ ÖZKÖK ENGELLEDİ" YORUMLARINA İTİRAZ ETTİ

  Her şey Emeki Orgeneral Aytaç Yalman'ın, "Darbeyi Hilmi Özkök engelledi" yorumlarına itiraz ederek "Hilmi Paşa'nın kaç tankı tüfeği vardı" diye sormasıyla başladı..

  YALMAN KÜÇÜKKAYA'YA SİTEM ETTİ

  Akşam Gazetesi genel yayın yönetmeni İsmail Küçükkaya'ya konuşan Yalman, "Darbeyi kim önledi?" sorusuna yanıt verdi. Küçükkaya'nın köşesine taşıdığı konuşmada Yalman, Küçükkaya'ya telefon ederek "Sana sitem etmek için arıyorum" dedi ve şunları söyledi: 

  YALMAN: "HİLMİ PAŞA'NIN KAÇ TANE TANKI TÜFEĞİ VARDI?"

  "Biraz önce seni NTV’de izledim. Hilmi Özkök için darbeyi önleyen kişi ifadesini kullandın. Aytaç Yalman’ın rolü ne, diye soruldu. Hiçbir şey söylemedin, geçiştirdin. Diyebilirdin ki; iddianameye göre darbeyi önleyen kişi, Aytaç Yalman’dır. Bunu söylemen yeterliydi. Tek bir cümle... Bilmem, Türk Ordusu tek kişi değildir. Tek Genelkurmay Başkanı da değildir. Ucuz kahramanlık kimseye yakışmaz. Türk Ordusu demek Kara Kuvvetleri Komutanlığı demektir. Hilmi Paşa’nın kaç tane tankı tüfeği vardı."

  FİKRET BİLA YORUMLADI

  Bu tartışmayı köşesine taşıyan Fikret Bila, mahkemenin tanık olarak dinlemediği Hilmi Özkök ve Aytaç Yalman'ın tanıklıklarının çok önemli olduğunu vurguladı. Paşaların sözlerinin darbe girişimi olduğunu doğruladığını yazan, Bila "Özkök Paşa’nın da Yalman Paşa’nın da her konuşmaları önemli tartışmalara neden oluyor. Yeni soru işaretlerine yol açıyor" dedi. 

  İşte Bila'nın yazısındaki ilgili bölüm:

  "SARF ETTİKLERİ HER SÖZ BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR"

  Kuvvet ve ordu komutanlığına kadar yükselmiş üç komutana, “Darbeye eksik teşebbüsten” 20 yıl hapis cezası verildiği ve gözlerin Yargıtay’a çevrildiği Balyoz davasında, dönemin Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök ile Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç Yalman’ın sarf ettikleri her söz büyük önem taşıyor.

  "PAŞALARIN SÖYLEYECEKLERİ ÖNEMLİYDİ"

  Davayı gören mahkeme, Özkök ve Yalman’ın tanıklıklarına ihtiyaç duymadan kararını verdi. Sanıkların, ısrarla iki komutanın da tanıklık etmelerini istemelerine rağmen böyle bir davette bulunmadı. Ancak sanıkların ısrarı, Özkök ve Yalman’ın söyleyeceklerinin önemli olduğunu gösteriyor.

  "ÖZKÖK PAŞA DARBE GİRİŞİMİNİ DOĞRULADI"

  Nitekim, Özkök Paşa’nın da Yalman Paşa’nın da her konuşmaları önemli tartışmalara neden oluyor. Yeni soru işaretlerine yol açıyor. Örneğin Hilmi Özkök Paşa’nın, “emir alanla veren bir değil, kademeli dağılım olabilirdi” biçimindeki sözleri, “Özkök Paşa, darbe girişimini doğruladı, mahkeme kararını destekledi” biçiminde yorumlandı.

  "YALMAN PAŞA'NIN SÖZLERİ DE DARBE GİRİŞİMİNİ DOĞRULADI"

  Aytaç Yalman Paşa’nın da dün Akşam’ın manşetinde yer alan, “İddianamede darbeyi Aytaç Yalman önledi yazıyor. Hilmi Paşa’nın kaç tankı, tüfeği vardı ki” sözleri de keza, “Aytaç Paşa da darbe girişimini doğrulamış oldu” diye yorumlandı.

  ÖZKÖK: "VARDI DEMEDİM, ÖNLEDİM DEDİM"

  Dönemin Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök ile Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç Yalman, tartışma pozisyonuna girmekten özenle sakınıyorlar. Yalman Paşa’nın, dünkü, “Hilmi Paşa’nın kaç tankı tüfeği vardı ki” sorusuna Özkök Paşa, yanıt vermenin doğru olmayacağını belirtti. Yargılama süreci boyunca çok dikkatli konuşmaya çalıştığını vurgulayarak, “Ben, ihtilal olacaktı, önledim, demedim. Dikkat edilirse böyle bir ifadem yoktur” demekle yetindi.

  YILDIRAY OĞUR: "DEMOKRASİ İÇİN BİRBİRİYLE YARIŞAN PAŞALAR HAYALDİ GERÇEK OLDU"

  Taraf gazetesi Yıldıray Oğur ise Yalman'ın bu sözlerini ti'ye aldı. "Teşekkürler Aytaç Yalman, meğersem demokrasimizi sana borçluymuşuz" diyen Oğur, Yalman'ın Özden Örnek'in günlüklerindeki sözlerini hatırlattı:

  “3 Aralık 2003- Genelkurmay Başkanlığı’nda Yüksek Askeri Şura hazırlık toplantısı.

  Aytaç Yalman: "Söylenecekler söylendi. Kendimi suçlu hissediyorum (Genelkurmay Başkanı bu söz üzerine ‘neden kendini yalnız sorumlu hissediyorsun’ diye sordu) 1. Yalnız kendim değil, siz de benim kadar sorumlusunuz. Buradaki diğer arkadaşların sorumluluğu bizden sonra gelir. Zamanı boşuna geçirdik. Benim önerim hemen ve gecikmesiz eylem planına başlamak. Seçimden önce muhtıra vermeliyiz.”

  Haksızlık olmasın diye Örnek Günlükleri’nden lehte şu örneği de verelim:

  “3 Şubat 2004- Jandarma Genel Komutanlığı’ndaki takdimin sonunda, Hava Kuvvetleri Komutanı (İbrahim Fırtına) ve Jandarma Genel Komutanı (Şener Eruygur) ’Hemen 10 Mart’ta ihtilâl yapalım’ diye bastırmışlar. Kara Kuvvetleri Komutanı (Aytaç Yalman) onları frenlemiş; zamanın uygun olmadığını, beklememizi salık vermiş.”

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir