Petrol
95.99
-0.62%
Euro
18.2217
-0.22%
Dolar
18.1142
0.19%
Altın
1.023
0.16%
Borsa
3038
0.00%
Bitcoin
394.063
-7.99%
28ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 28 C

  Balyoz Davası'nda savcı ve avukat tartıştı

  Balyoz Davası’nda Savcı Savaş Kırbaş, sanık avukatıyla tartıştı.
  • 13.10.2011 - 14:35
  Balyoz Davası'nda savcı ve avukat tartıştı

  Balyoz Davası nda savcı ve avukat tartıştı #1

  Balyoz Davası’nda Savcı Savaş Kırbaş, sanık Ahmet Zeki Üçok’a sorduğu soruya avukat Şule Nazlıoğlu Erol’un müdahale etmesine sinirlendi. Savcı Kırbaş’ın, ''Ben sanığa soru soruyorum avukat hanım atlıyor?'' sözleri üzerine Avukat Erol ve bazı avukatlar savcının bu sözlerine tepki gösterdi. Mahkeme Başkanı Ömer Diken’in savcının sözlerinin uygun olmadığını söylemesi üzerine duruşma salonundaki gergin ortam yatıştı.

  SUÇLAMALARI REDDETTİ

  Balyoz Davası’nın tutuklu sanığı hakim Albay Ahmet Zeki Üçok, suçlamaları redderek, Balyoz Davası’nın yargılama yerinin askeri mahkeme olduğunu belirtti. Üçok, "Bu davada görevli mahkemenin kesin olarak tespit edilebilmesi amacıyla dava dosyasının Uyuşmazlık Mahkemesi’ne götürülmesini talep ediyorum" dedi.

  SONUNDA SANIK DA OLDUM

  Sanık Üçok avukatlık mesleğinin yanı sıra savcılık da yaptığını belirterek, "Sonunda sanık da oldum. Bu mahkemede bulunulabilecek her yerde bulundum. Askeri savcılık olayla ilgili bir somut delil yoksa dava açmaz. Bizim Beşiktaş’ta bulunan mahkemelerden farkımız bu. Dava somut delil olmadığı halde açılsa bile iddianame kabul edilmez" dedi. 2 yıldır tutuklu olduğunu ve 30 yıldır savcılık mesleğini yaptığını anlatan Üçok, tahliyesine ve beraatine karar verilmesini istedi.

  BURADA OLMAK BİZE IZDIRAP VERİYOR

  Söz alan davanın bir numaralı sanığı Eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan ise duruşmalara katıla katıla kendisinin de artık bir hukukçu olduğunu söyledi. Davanın biran önce karara bağlanmasını isteyen Çetin Doğan "240 gündür tutukluyum. Burada olmak bize büyük bir ızdırap veriyor. Benim sağlığım bozuldu. Benim sağlığımın yanı sıra aileminde sağlığı bozuldu" diye konuştu.

  BİZ ONA DA DAYANIRIZ

  Çetin Doğan, "Balyoz Davası Silivri Cezaevi içinde bulunan büyük duruşma salonunda aralıksız sürekli yapılacaktı. Ancak iddialara göre yukarıda bulunan duruşma salonunu da su basmış. O yüzden cezaevinin içinde bulunan duruşma salonunda duruşma yapılamayacakmış. Olsun biz ona da razıyız. Bizim koğuşlarımızı da su bastı. Biz bu durumda bile koğuşlarımızda yatmaya devam ettik. Biz ona da dayanırız" diye konuştu.

  SUÇSUZ OLARAK YATIYORUZ

  Çetin Doğan, "Biz burada suçsuz olarak yatıyoruz. En başından beri davanın sahte dijital belgelere dayandığını söylüyoruz. Lütfen artık bıktık, çok sıkıldık. Amaç davayı sürümcede bırakmaksa biz de başka bir tutum takınız. Her delili ortaya koyuyoruz" dedi. Bu sözler üzerine mahkeme başkanı Ömer Diken biz elimizden geldiği kadar bu davaya zaman ayırmaya çalışıyoruz" diye cevap verdi.

  Çapraz sorgusu sırasında Üçok’a soru soran duruşma savcısı Savaş Kırbaş, "Bu davanın yargılama yeri askeri yargı mıdır, yoksa adli yargı mıdır? diye sordu. Bazı tutuksuz sanık avukatlarından Şule Nazlıoğlu Erol ise savcının sorusuna tepki gösterdi.

  SAVCI İLE AVUKAT ARASINDA GEÇEN DİYALOGLAR

  Savaş Kırbaş: Ben sanığa soru soruyorum avukat hanım atlıyor.

  Avukat Erol: Bana atlıyor diyemezsiniz!

  Savaş Kırbaş: Atlıyorsunuz işte atlıyorsunuz işte.

  Mahkeme Başkanı Diken: Savcının sözlerini düzeltelim ’Söze müdahale etti’ diyelim.

  Avukat Erol: Bana atlıyor diyemezsiniz.

  Savaş Kırbaş: Siz de tahrik ediyorsunuz söz almadan konuşuyorsunuz.

  Hakim Diken: Savcı Bey’in konuşmasında geçen sözcük amacını aşan bir şey.

  CİNLİK İÇEREN SORULAR SORUYOR

  Mahkeme Başkanı Ömer Diken’in savcının söylediği cümlenin uygun olmadığını söylemesi üzerine duruşma salonundaki gergin ortam yatıştı. Savcı Kırbaş’ın sorusuna cevap veren sanık Üçok ise yargılama yerinin askeri mahkemeler olduğunu ifade etti. Savcı Kırbaş’ın aynı soruyu farklı şekilde sorması üzerine Üçok savcıya hitaben, "Savcı Kırbaş basit sorular soruyor ama cinlik içeren sorular soruyor. Ben de savcılık yaptım" dedi. Sanık Üçok’un bu sözleri savcıyı, mahkeme heyeti dahil herkesin gülmesine neden oldu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir