Dolar
6.8649
0.0553%
Euro
7.7624
0.1703%
Altın
1799.9
-0.1957%
Borsa
114808.56
-0.8506%
G. Altın
397.123
-0.2068%
Bitcoin
63439.88
-0.3815%
25ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 25 C

  Balyoz'da tahliye olan isimlerden ilk açıklamalar

  Anayasa Mahkemesi'nin hak ihlali kararında sonra Silivri Cezaevi'nde tahliyeler başladı.
  • 19.06.2014 - 20:52
  Balyoz'da tahliye olan isimlerden ilk açıklamalar

  Balyoz'da tahliye olan isimlerden ilk açıklamalar #1

  Anayasa Mahkemesi'nin dün Balyoz davası ile ilgili açıkladığı 'hak ihlali yapıldığı' yönündeki kararın ardından Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi tüm sanıklara tahliye kararı verdi. Tahliye olan isimler çıkışta basın mensuplarına konuştu.

  "ÇOK MUTLUYUZ"

  Tahliye kararının ardından Silivri Cezaevi'nde ilk ayrılardan biri de Emekli Oramiral Özden Örnek oldu. Cezaevinden otomobille ayrılan Örnek, "Çok mutluyuz, başka da söylenecek birşey yok" dedi.

  "3 SENE KALMAMIZ ÇOK ÖNEMLİ DEĞİL"

  Emekli Hava Tümgeneral Ahmet Bertan Nogaylaroğlu da Silivri Cezaevi'nden tahliye oldu. Nogaylaroğlu cezaevinin önünde kısa bir açıklama yaparak, "Başta ailelerimize, avukatlarımıza ve bizleri destekleyen Türk halkına teşekkür etmek istiyorum. Burada 3 sene kalmamız çok önemli değil. Önemli olan bunun sonucunda Türkiye'nin geleceğinin aydınlık olmasıdır. Burada ulunduğumuz süre içinde Silivri'de bize bir aile ortamı yaratan cezaevi yöneticilerine ve bütün görevlilerine ve sağlık faaliyetlerinin tümünü aksamdan yürüten başta Silivri Devlet Hastanesi olmak üzere, İstanbul'da ki hastanelere, doktor ve sağlık personeline teşekkür ediyorum. Tabi ki de Jandarmamıza 'da teşekkür ediyorum" dedi.

  Asker olarak, 3-5 sene evinden ayrı kalmanın önemli olmadığını belirten Nogaylaroğlu, "Evimizden ayrı kaldık. Bunu da o şekilde kabul ediyorum. Ama bunun sonucunda Türk halkı mutlaka gelecekte emniyet içerisinde olmalı. Bunun sonucunda ders alıp geleceğimizi çok daha iyi şekilde kurmamız gerekiyor. Bu kararın alınmasında siyasi askeri kimin emeği varsa, Yargıtay, Anayasa Mahkemesi dahil olmak üzere herkese çok teşekkür ediyorum" diye konuştu.

  BALYOZ DAVASI’NIN TEK KADIN HÜKÜMLÜSÜ DE TAHLİYE OLDU

  İstanbul Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nin Balyoz Davası'ndan tutuklanan tüm sanıklar için tahliye kararı vermesinin ardından, davanın tek kadın hükümlüsü emekli Albay Berna Dönmez de, Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nden çıktı. Yaklaşık 21 aydır hapis yatan Berna Dönmez’i cezaevi önünde eşi Zeki Dönmez ile yakınları ve dostları karşıladı. Cezaevinden çıkan Dönmez, kendisini bekleyen yakınlarıyla tek tek kucaklaştı. Berna Dönmez, yakınlarının ısrarı üzerine eşiyle tekrar kucaklaşırken, çevrede bulunanlar tarafından alkışlandı.

  "ÇOK ZOR BİR SÜREÇ YAŞADIM"

  Dönmez, cezaevi kapısı önünde yaptığı açıklamada, çok zor bir süreç yaşadığını belirterek, “Bunun biteceğini biliyordum. Adeletin bir gün tecelli edeceğini biliyordum. Nitekim Anayasa Mahkemesi, kararıyla bunu bize gösterdi. Kendilerine şükranlarımı sunuyorum. Başta Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç olmak üzere, bütün mahkeme üyelerine teşekkürlerimi, saygılarımı sunuyorum. Bizim karşılaştığımız haksızlıklarla, hukuksuzluklarla hiçkimsenin karşılaşmasını istemiyorum. Ama bizlere bu haksızlıkları, hukuksuzları yapanların da adalet önünde bizlere yaptıkları gibi değil, adil bir şekilde yargılanmalarını istiyorum" dedi. Berna Dönmez, açıklamanın ardından eşiyle birlikte cezaevinin önünden ayrıldı.

  ZEYBEKÇİ PAŞA SERBEST KALDI

  Anayasa Mahkemesi'nin Balyoz davası ile ilgili 'hak ihlali yapıldığı' yönünde karar açıklamasının ardından Anadolu Adliyesi 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nin tüm sanıklara tahliye kararı vermesi, İzmir'de de coşkuyla karşılandı. Şirinyer Askeri Cezaevi'nde tutuklu bulunan 10 muvazzaf askerden önce, kamuoyunun "Zeybekçi Paşa" diye tanıdığı emekli Temgeneral Atilla Özler F Tipi Cizaevinden tahliye oldu.

  "BU KUMPASI BİZE KURDULAR"

  Özler yaptığı açıklamada "Bu kumpası bize kurdular. Bundan sonra hayatını kaybeden arkadaşlarımız oldu. Hayatını kayseden arkadaylarımız için bu kumpası kuranların cezamandırılması için, ortaya çıkartılması için çalışmalıyız" dedi.

  Görevde olduğu sırada yabancı subayların da bulunduğu bir baloda oynağı zeybekle tanınan ve kamuoyunun "Zeybekçi paşa" diye bildiği Atila Özler Askeri cezaevi önünde tohplananların isteği üzerine davul zurna eşliğinde zeybek oynadı

  KORAMİRAL KADİR SAĞDIÇ TAHLİYE OLDU

  Tahliye kararının ardından Silivri Cezaevi'nden ayrılan emekli Koramiral Kadir Sağdıç, cezaevi önünde kısa bir açıklama yaptı. Sağdıç, "En az görev yapan arkadaşımızın 25 yıl hizmeti var. Benim 40 yıl hizmetim var. Maalesef yargıyı daha önceki aşamalarda yakalansın, Türkiye'ye huzur gelsin isterdik. Yargılama aşamasında özellikle yerel mahkemede büyük sıkıntılar yaşadığımızı biliyorsunuz. Ama maalesef Yargıtay aşamasında da bu sıkıntılar devam etti. Sadece bize değil bütün Türkiye'ye yargı anlamında büyük bir sorun oluşturdu bu" dedi.

  "TÜRKİYE'NİN AYIBIDIR"

  Emekli Tümgeneral Ahmet Yavuz ise cezaevinden ayrılırken, "Benim bedenim hapsedildi ama kimse beynimi düşüncelerimi hapsetme gücüne sahip olmadı. 3.5 yıla yakın süre yattım, dimdik ayaktayım ve kendimi çok daha güçlü hissediyorum. Çünkü bu toplumun yaşadığı bütün acıları içselleştirme imkanını buldum burada. Bu surete ilk defa yargıçlarla karşı karşıya kaldık, ilk defa yargıçları tanıma imkanı bulduk. Türk adaleti adına 3.5-4 yıldırı yaşadıklarımızdan büyük üzüntü duyduğumu ifade etmek istiyorum. Türkiye'nin ayıbıdır. 200 yıldır hukuk mücadelesi veren bir toplum, bunu 200 sene sonra yaşamamalıydı" diye konuştu.

  Görüş Bildir