Euro
9.7424
0.62%
Dolar
8.1157
0.56%
Altın
455.66
1.18%
Borsa
1.406
-0.21%
Bitcoin
508.044
-2.59%
14ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 14 C

  Barham Salih: Bizi bölen milliyetçilik

  Irak Kürt Bölgesel Yönetimi eski Başbakanı Barham Salih, barışın gazetecilerle sağlanacağını söyledi.
  • 24.04.2013 - 01:25
  Barham Salih: Bizi bölen milliyetçilik

  Barham Salih: Bizi bölen milliyetçilik #1

  BARHAM SALİH: KÜRT YÖNETİMİ 10 YIL ÖNCE TÜRKİYE İÇİN TEHDİTTİ

  Süleymaniye'de düzenlenen "Türkiye -Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Kadın Gazeteciler Medya Çalıştayı" programı kapsamında gazetecilere akşam yemeğinde eşlik etti. Kürt ve Türk gazetecilerin ortak çalışmasıyla bölgeye barışın ve özgürlüğün geleceğini vurgulayan Barham Salih, Türkiye'de devam eden barış sürecini değerlendirdi.

  Salih, "10 yıl önce Kürt Yönetimi, Türkiye'nin güvenliği için tehdit olarak görülüyordu. Ancak bugün Türkiye'nin istikrarlı, güvenli ve güvenilir bir dostuyuz. Mesaj çok açık: Kürtçe, Kürt kimliği ve Kürt hakları tanınmalı. Birlikte yapabileceğimiz çok şey var. Milliyetçilik bizi bölüyor. Ben de bir Kürt'üm ama kimliğimiz dışında önemli olan her iki tarafın da endişelerinin aynı olması. Başbakan Erdoğan'ın başlattığı demokratik açılım ve barış süreci tarihi bir fırsat. Erdoğan ve Kürt liderler desteklenmeli" dedi.

  "20. YÜZYIL KÜRTLERE ÇOK ACIMASIZ DAVRANDI"

  Barış sürecini desteklediklerini belirten Barham Salih, barışın çözüm olduğunu ve ortak hedefler için tarafların birlikte çalışabileceğini vurguladı. Salih, "Türk hükümeti ve Kürt liderler buradaki liderlerin fikirlerini almalı. Çatışma ne Türkler ne de Kürtler için iyi. Buna son vermek için barışı desteklemeliyiz. Kürt haklarının tanınması gerekiyor" ifadesini kullandı.

  Barham Salih, Suriye'de yaşananlara da değindi. Uluslararası toplumun yaşanan katliam karşısında sessiz kalmasını eleştiren Salih, bölgedeki önemli aktörler olan Türkiye, Irak, İran, ABD ve Rusya birleşip barış yoluyla Suriye'de yaşananlara son verilmesini açıkladı: "20. yüzyıl Kürtlere çok acımasız davrandı. Ancak 21. Yüzyıl ortadoğu bölgesinin yükselişini görecek."

  SALİH'İN TWITTER'DA 30 BİN TAKİPÇİSİ VAR

  Barham Salih sosyal medyanın yakın takipçilerinden. Facebook ve Twitter'ı aktif bir şekilde kullanan Barham Salih, internetin çok önemli bir mecra olduğunu ve Kuzey Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde de sosyal medyanın yazılı basını çok geride bıraktığını belirtti.

  Eski başbakan, yemek sırasında çektiği bir fotoğrafı Twitter hesabından, "Süleymaniye'de Türkiye'den kadın gazetecilerle yemekteyiz" notuyla paylaştı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir