Euro
9.3411
-0.5%
Dolar
7.8102
-0.78%
Altın
448.98
-1.98%
Borsa
1.329
-1.02%
Bitcoin
131.880
-1.29%
10ºC
İstanbul
Açık 10 C

  Barış Nobeli Türk diplomatın yönettiği örgüte gidiyor

  Nobel Barış Ödülü'nün bu yılki sahibi, Suriye'yi kimyasal silahlardan arındırmak görevini üstlenen OPCW oldu.
  • 12.10.2013 - 08:13
  Barış Nobeli Türk diplomatın yönettiği örgüte gidiyor

  Barış Nobeli Türk diplomatın yönettiği örgüte gidiyor #1

  Norveç'in başkenti Oslo'daki Nobel Komitesi, genel direktörlüğünü Türk diplomat Ahmet Üzümcü'nün yaptığı Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü'nü Nobel Barış Ödülü'ne layık gördü.

  Yapılan açıklamada, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü'nün (OPCW) 'kimyasal silahların ortadan kaldırılması için harcadığı kapsamlı çabalar' nedeniyle ödüle layık görüldüğü belirtildi.

  ALFRED NOBEL'İN DE ARZUSUYDU

  Ayrıca açıklamada, 'Kitle imha silahlarının yok edilmesi Alfred Nobel'in de arzusuydu. Nobel Komitesi, OPCW'nun bu çabalarına katkı koymak istiyor' denildi. 

  2.5 MİLYON TL ÖDÜL

  Daha önce Suriye'de konsolosluk, NATO ve İsrail'de büyükelçilik görevlerini üstlenen diplomat Ahmet Üzümcü'nün 2010 yazından beri genel direktörlüğünü yürüttüğü OPCW, 1.25 milyon dolarlık (2.5 milyon TL) Nobel Barış Ödülü'nü, Alfred Nobel'in ölüm yıldönümü olan 10 Aralık'ta düzenlenecek törenle alacak. OPCW'nun bu ödülü nasıl kullanacağı henüz belli değil. Üzümcü ödülü şöyle değerlendirdi:

  'CESARET VERDİ AMA İŞ BİTMEDİ'

  'Bu ödül bizim için büyük önem taşıyor. Personelimize cesaret verecek, dünya barışına ve güvenliğine katkıda bulunacaktır. OPCW ekibiyle birlikte ödülü kutlayacağız. Bu ödülü mümkün kılan onların çabası olmuştur. Ödül, şimdi Suriye'de konuşlu olan, verilen görevi tamamlamak için çok cesurca çaba harcayan ekibin takdir edilmesidir. Bu ödülle uluslararası toplum da örgütün başarısını kabul etmiş oluyor. Bunun için teşekkür ederiz. Suriye'de son yaşananlar daha yapılacak işler olduğunu gösteriyor.'

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir