Euro
10.4288
1.16%
Dolar
8.8674
1.2%
Altın
499.22
1.7%
Borsa
1.385
-1.2%
Bitcoin
379.708
-2.17%
17ºC
İstanbul
Yer yer bulutlu 17 C
  Barzani ve Erdoğan'dan ortak çağrı

  Barzani ve Erdoğan'dan ortak çağrı

  Barzani ve Erdoğan yaptıkları eş zamanlı açıklamayla PKK'ya silah bırakma çağrısında bulundu.
  • 20.04.2012 - 15:33

  Barzani ve Erdoğan dan ortak çağrı #1

  Dün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Mesut Barzani arasında yapılan kritik görüşme sonrası 2 ismin eşzamanlı yaptıkları açıklama dikkat çekiciydi.

  "IRAK'IN BÜTÜNLÜĞÜNDEN YANAYIZ"

  Dünkü görüşme sonrası Katar'a giden Başbakan Erdoğan, burada gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Dünkü görüşme ile ilgili soruları da yanıtlayan Erdoğan, Irak 'ın bölünmesiyle ilgili soruya: "Irak'ın bütünlüğünden yanayız. Bölünme gibi bir durumdan büyük üzüntü duyarız" dedi.

  "PKK'NIN SİLAH BIRAKMASI LAZIM"

  Erdoğan, Mesut Barzani'yle yaptıkları görüşmede, terör örgütünün silah bırakmasının sağlanmasını ele aldıklarına dair haberlerle ilgili soruya, "Dün gündemimizde bu olmadı. Ama bu bizim Kuzey Irak'la yaptığımız görüşmelerde zaten gündemde olan bir başlık. Çünkü bölücü terör örgütü, bizim çağrımız o, silahı bırakması lazım. Silahı bıraktığı andan itibaren de zaten bizim Türkiye Cumhuriyeti devleti olarak tavrımız nettir. Tamamiyle operasyonların durdurulması istikametindedir. Ama silahlar bırakılmadığı sürece devletin de operasyonları durdurması söz konusu değildir."

  İŞTE ERDOĞAN'IN O AÇIKLAMALARI

  BARZANİ DE AYNI ÇAĞRIDA BULUNDU

  Erdoğan'ın yapmış olduğu bu açıklamanın ardından Ankara'da gazetecilerle bir araya gelen Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi lideri Mesut Barzani, PKK'ya silah bırakma çağrısında bulundu. Barzani yapmış olduğu açıklamada: "PKK'nın Kuzey Irak'ta hüküm sürmesine izin vermem. PKK acilen silah bırakmalı. Terörle mücadelede barışçıl her katkıyı vermeye hazırız. Terör savaşla bitmez." dedi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir