Euro
15.1374
-0.70%
Dolar
13.3314
-0.70%
Altın
788.3810
-0.93%
Borsa
2,056.89
0.73%
Bitcoin
566.100
-1.78%
6ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 6 C
  Barzani'den PKK'ya çağrı: Silah sonuç getirmez

  Barzani'den PKK'ya çağrı: Silah sonuç getirmez

  Barzani: Bu savaşı durdurun. Silah sonuç getirmez!
  • 20.06.2012 - 16:14

  Barzani den PKK ya çağrı: Silah sonuç getirmez #1

  Irak Bölgesel Kürt Yönetimi lideri Mesud Barzani, PKK'ya çağrıda bulundu. Barzani, "Bu savaşı durdurun. Silah sonuç getirmez" dedi.

  Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, Hakkari'deki terör saldırısı ile ilgili, ''Artık savaşın, silah kullanmanın devri geçti. Bu daha çok Kürt milletine zarar veriyor, birkaç vatandaşın, kardeşimizin hayatını kaybetmesi. Onlar bizim kardeşimizdir, bu gerçekten bizi üzdü'' dedi.

  Barzani, TRT 6 kanalında ilk Soranice yayına Selahaddin kasabasından bağlandı ve Başbakan Vekili Bülent Arınç'ın da Ankara'dan konuk olduğu bültende, son gelişmeleri değerlendirdi.

  Mesut Barzani, Soranice haber bülteni yayımının ''hayırlı olması'' temennisinde bulunarak, önemli bir adım olduğunu ifade ettiği bu çalışma için TRT 6'yı tebrik etti.

  HABERİN VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN

  Barzani, ''Bu adım Kürt ve Türk halkının daha da yakınlaşması için önemli bir adımdır. İlişkilerin daha da gelişmesi için çok sağlam bir köprü olacaktır. Çok büyük bir iş yapıyorsunuz, başarılar diliyorum'' dedi.

  BU SALDIRILAR KÜRT HALKINA ZARAR VERİYOR

  Hakkari'deki terör saldırısı nedeniyle gerçekten üzgün olduğunu bildiren Barzani, şunları kaydetti:

  ''Bu saldırılar Kürt halkına zarar veriyor. Bizim için Kürt ve Türk halkının hangisinin zarar gördüğü fark etmez. Olup bitenler bizi çok kaygılandırıyor. Türkiye'deki Kürt kardeşlerimize mücadelelerini barışçıl biçimde ve Türkiye Büyük Millet Meclisi çatısı altında sürdürmelerini tavsiye ediyoruz. Türkiye Cumhuriyeti tarafından son zamanlarda atılan adımlar her ne kadar küçük çaplı görünse de Türkiye için çok büyük ve önemlidir. Bizce de çok büyük adımlardır. Bu adımların üzerine çok daha büyük adımlar inşa edilebilir. Bu olaylar kimseye hizmet etmiyor. Sadece çok fazla kan akmasına neden oluyor ve hiçbir sonuç getirmiyor. Birbirimize saygıyla yaklaşmamız lazım. Bir an önce diyalog yoluna dönülmeli ve sorunlar barışçıl biçimde çözülmeli. Savaş hiçbir sorunu çözmez.

  Artık savaşın, silah kullanmanın devri geçti. Bu daha çok Kürt milletine zarar veriyor, birkaç vatandaşın, kardeşimizin hayatını kaybetmesi. Onlar bizim kardeşimizdir, bu gerçekten bizi üzdü. Bizim tavrımız çok açıktır. Türkiye'deki Kürt kardeşlerimize de tavsiyelerde bulunuyoruz. Türkiye'nin attığı adımların devam etmesini istiyoruz.''

  Türkiye'de son yıllarda atılan adımların çok önemli olduğunu vurgulayan Barzani, ''Ben, en kısa zamanda bu savaşın durdurulmasını istiyorum. Kınıyorum bu olayı ve kesinlikle bir sonuca varmayacaktır. Sadece sonuçsuz kanlar dökülecektir. Birbirimize saygılı olmamız lazım, birbirimizi anlamaya dönmemiz lazım. Çünkü savaşın kesinlikle hiçbir faydası olmaz, herkese de zararı olur'' diye konuştu.

  KARDEŞÇE VE BARIŞÇIL ÇÖZÜMLER

  Kürtçenin seçmeli ders olarak okutulmasını da önemsediklerini dile getiren Barzani, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun sorunun çözümü için attığı adımları da şöyle değerlendirdi:

  ''Türkiye'de Kürt sorununu barışcıl çözüme ulaştıracak herhangi bir adıma iyi bakıyoruz. Sayın Başbakana şu ana kadar attığı adımlardan dolayı teşekkür ediyoruz. Partilerden de buna benzer olumlu, çözüm odaklı adımları, önerileri bulunanları da tebrik ediyorum, teşekkür ediyorum. Bu savaşı sonuçlandıracak, barışçıl neticeye ulaştıracakları tebrik ediyoruz.''

  Barzani, Türkiye ile ilişkilerin her geçen gün ilerlemesini, gelişmesini umut ettiğini belirterek, sorunun bir gün kesinlikle sonuca kavuşacağını, bütün problemlere kardeşçe ve barışcıl çözümler bulunacağını ifade etti.


  Görüş Bildir