Petrol
83.21
0.64%
Euro
19.559
0.05%
Dolar
18.6418
0.02%
Altın
1.059
0.04%
Borsa
4958
0.00%
Bitcoin
321.740
-1.55%
11ºC
İstanbul
Çok bulutlu 11 C
  Başbakan Binali Yıldırım: Bu çağrı son çağrıdır

  Başbakan Binali Yıldırım: Bu çağrı son çağrıdır

  Başbakan Binali Yıldırım katıldığı bir iftar programında, Türkiye'nin yeni anayasa ve sistem sorununu çözme çağrısında bulundu.
  • AA
  • 17.06.2016 - 22:41

  Başbakan Binali Yıldırım, Altındağ Kültür Sarayı'nda, AK Parti Ankara İl Başkanlığı tarafından düzenlenen iftar programına katıldı.

  "AVRUPA BİZİ ANLAYAMAZ"

  Türkiye'nin bölge itibariyle çok önemli sorumluluğunun bulunduğunu söyleyen Yıldırım, bölgedeki istikrarsızlığın Türkiye'nin terörle mücadelesini olumsuz etkilediğini kaydetti. Türkiye'nin geçmişte olduğu gibi bugün de mültecilere kucak açtığını anlatan Yıldırım, Avrupa'nın bunu bir türlü anlayamadığını, anlamasının da mümkün olmadığını söyledi.

  Başbakan Binali Yıldırım: Bu çağrı son çağrıdır #1

  AK Parti iktidarları döneminde her biri başlı başına bir reform niteliğindeki icraatların gerçekleştirildiğini belirten Yıldırım, Türkiye'ye çağ atlatan, milletin yüzünü güldüren bu sessiz devrimleri Ankara'da hazırladıklarını ifade etti.

  Başbakan Yıldırım, yaptığı açıklamada, "Aslında başkanlık yolunu 2007 referandumuyla millet zaten açmış durumda. Bize düşen geri kalan kısmını tamamlamak, eksik bölümünü halletmek.

  Yani illa onu da mı millete yaptırmak istiyorsunuz? Milletin işi gücü yok sürekli sizin angaryalarınızla mı uğraşacak? Boşuna mı seçiyor, Ankara'ya gönderiyor bizleri? 'Gidin konuşun, memleketin geri kalan işlerini halledin, sorunlarını ortadan kaldırın.' diyor.

  O yüzden bu çağrı son çağrıdır. Gelin bu şerefe siz de nail olun. Beraber olalım, bir olalım, birlikte Türkiye'nin ihtiyacı olan yeni anayasayı ve sistem sorununu kökünden çözelim.

  Aksi halde bir daha milletin karşısına gittiğinizde yaşayacağınız mahcubiyetin boyutunu şimdiden görmenizi tavsiye ederim." dedi.

  Başbakan Binali Yıldırım: Bu çağrı son çağrıdır VİDEO

  "KILIÇDAROĞLU YALANCI PEHLİVAN GİBİ"

  Başbakan Yıldırım, konuşmasında şunları kaydetti:

  "Geçenlerde Anamuhalefet Partisi Genel Başkanı Sayın Kılıçdaroğlu, kamuoyuna bir programda dedi ki 'başkanlık sistemi diyorlar, Amerikan başkanlık sistemini istiyorlarsa buyursunlar biz de varız'. Öyle mi? Biz, Türkiye'nin ihtiyacı olan başkanlık Sistemi'ni tabii ki öncelikli arzu ederiz ama madem Amerikan Başkanlık Sistemi diyorsun buyurun biz de varız. Yeter ki bir iş yapalım. Bu çağrıyı kendisine yaptım ama hemen Kılıçdaroğlu, namıdiğer çarkçı bey kendine yakışanı yaptı, Tornistana geçti. Efendim 'Başbakan bilmiyor mu? Amerika'da eyalet sistemi var. Eyalet sistemi için ne düşünüyor?' Sayın Kılıçdaroğlu bir yere kaçamazsın. Söz ağızdan çıkıncaya kadar sen sözün hakimisin. Söz ağızdan çıktı mı o sözün artık mahkumusun. Sözünü kamuoyu yerine getirmeyi bekliyor, çağrımı buradan tekrarlıyorum. Samimiysen buyur anayasayı yapalım. Yoksa yalancı pehlivanlar gibi orada burada işi saptırma yoluna gitme. Amerika'nın eyalet sistemiyle yönetildiğini ilkokul çocukları biliyor. Ne alakası var? Sen hiç duymadın mı? Üniter yapı asla ve asla tartışılamaz. Sağır sultan duydu, sen hala duyamadın. Demek ki memleketin işleri seni ilgilendirmiyor. Herkes bir samimiyet testinden geçiyor. Herkesin sorumluluğunu yapmasını millet bekliyor."

  Başbakan Binali Yıldırım: Bu çağrı son çağrıdır #2

  "GÜVEN VE İSTİKRARIN OLMADIĞI DÖNEMLERİ HATIRLAYIN"

  Türkiye'de yapılan büyük yatırımların da bu istikrar ve güven ortamı içerisinde gerçekleştiğini anlatan Yıldırım, "Güven ve istikrarın olmadığı dönemleri hatırlayın. 70’li dönemler kayıp senelerdir, 10 yılda 9 hükümet değişmiş. 90’lı yıllar keza istikrarın olmadığı yıllardır, o yıllarda vesayet anlayışı tekrar hortlamış, sık sık değişen hükümetler, güçsüz siyasi iradeyle bir on yılı daha Türkiye kaybetmiş." diye konuştu.

  Başbakan Yıldırım, Türkiye'nin sıçrama yaptığı yıllara bakıldığında tek başına iktidar dönemlerinin görüleceğini anımsatarak "90’da bir istisna var. Koalisyon olmasına rağmen merhum hocamız Necmettin Erbakan, o şartlarda Türkiye için çok büyük mücadele etmiş, hem vesayetle mücadele etmiş hem de Türkiye'nin, milletin hak ettiği hizmetleri birer birer gerçekleştirme gayreti içerisinde olmuş." görüşüne yer verdi.

  Türkiye’nin gerçek anlamda önünün açıldığı dönemin AK Parti iktidarları dönemi olduğunu belirten Yıldırım, "Kurucu liderimiz, genel başkanımız, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile başlayan 'Erdemliler Hareketi' bugün aynı kararlılıkla kutlu yürüyüşüne, 2023 hedeflerine, hızla koşuyor. Ancak yaptıklarımız hakikaten Türkiye'yi değiştiren, dönüştüren hizmetlerdir, bununla yetinecek miyiz? Elbette ki yetinmeyeceğiz, önümüzde daha yapacak çok işimiz var." şeklinde konuştu.

  Başbakan Binali Yıldırım: Bu çağrı son çağrıdır #3

  "BU SORUNU, TORUNLARA BIRAKMAYALIM"

  Binali Yıldırım,  sözlerini şöyle sürdürdü:

  "Güven ve istikrarın sürdürülebilir olması için mutlaka ve mutlaka yeni anayasayı bu Parlamentonun, bu yüce Meclisin, vesayetle değil, darbeyle değil, milletin iradesiyle yapmak gibi bir görevi var, bir mecburiyeti var.

  Yeni anayasayı ve anayasayla birlikte sistem sorununu da tamamen çözmek bütün siyasi partilerin boynunun borcudur. Çünkü 2002’den beri bütün partiler bu anayasadan, darbe anayasasından şikayet eder, her seçim öncesi 'Bu anayasa mutlaka değişmeli, yeni bir anayasa yapılmalıdır' sözünü partilerin vaatlerinin en üst sırasında görürüz ama gel gör ki seçim geçer, bir türlü bu anayasa gündeme gelmez ancak biz AK Parti olarak bu dönem kararlıyız yeni anayasayı milletimize kazandırmak ve sistemde yaşanan bu sorunu ortadan kaldırmak için her türlü gayreti göstereceğiz.

  Bunun için de diyoruz ki ey muhalefet partileri, gelin hep birlikte bu yeni anayasayı yapalım, gelecek nesillerin ihtiyacı olan, bu sorunu torunlara havale etmeyelim, bu bir tarihi sorumluluktur, bu sorumluluğun gereğini yapalım."


  Görüş Bildir