Euro
15.2204
-0.63%
Dolar
13.4021
-0.94%
Altın
793.6590
0.53%
Borsa
2,042.08
3.14%
Bitcoin
572.193
-0.14%
2ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 2 C
  Başbakan Cumhurbaşkanı'nın vetosuna yanıt verdi

  Başbakan Cumhurbaşkanı'nın vetosuna yanıt verdi

  Başbakan Bakü dönüşü havaalanında basın toplantısı yaptı..
  • 16.10.2012 - 18:14

  Başbakan Cumhurbaşkanı nın vetosuna yanıt verdi #1

  Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı'nın erken yerel seçim teklifini TBMM'ye iade etmesiyle ilgili şöyle konuştu:

  "Daha yeni geldim. Arkadaşlarımla bu konuyu müzakere edelim değerlendirelim, en geç yarın konuyla ilgili düşüncelerimiz açıklarız. İkinci bir tur muhalefetle görüşme yapmamız mı gerekiyor yoksa referanduma gitme yolu mu bulunur bunu görüşeceğiz. Benim kanaatim ana muhalefetle görüşmelerimizi yapıp kararımızı vermektir. Bu sürece yönelik bizim öncelikli olarak ilk yapacağımız kendi hafızamızdan bunu silmek. Benim tabii buradaki kanaatim hemen arkadaşlarımın bir defa muhalefetle, ana muhalefet olsun diğer muhalefet olsun hemen görüşmeleri yapıp ondan sonra kararımızı vermektir. Onların da bu anlamda verdikleri sözün arkasında duracağı kanaatindeyim. ”

  PKK'YA LADİN OPERASYONU SORUSU

  Erdoğan, ABD Büyükelçisi'nin açıklamalarının hatırlatılması üzerine de, şunları söyledi:

  "Ricardone'nin yapmış olduğu açıklamadan hareketle özellikle bizim sayın Bush döneminde bölücü terör örgütüne yönelik istihbarat paylaşımında, anlık paylaşıma geçiş kararımız var. O zaman açıklamamızla anlık istihbarata geçtiğimizi söylemiştik. Ancak atılan adımlardan beklenen neticeyi alamadık."  

  "İRAN'A ÜÇLÜ MÜZAKERE ÖNERDİK"

  Ahmedinejad ile yaptığımız görüşme Suriye'yi kapsayan bir görüşme oldu. Bu görüşmede Dışişleri Bakanlarımızı talimatlandırarak daha önceden başlayıp süregiden görüşmelerimizi bundan sonraki görüşmeleri de dışişleri bakanlarımız vasıtasıyla devam ettirelim dedik. Kendilerine bizim bir teklifimiz oldu. Bu işi sadece Türkiye, İran, Mısır'dan oluşan 3'lü sistem önerdik. Bir diğer ikinci sistem Türkiye, Rusya, İran olabilir. Üçüncü sistem Türkiye, Mısır, Suudi Arabistan olabilir. Buralardan alınabilecek netice daha da yaygınlaştırılabilir. Şimdi Brahmi'nin attığı bir adım var. Hiç olmazsa Kurban Bayramı'na bir ateşkes sağlayalım dedik. Sayın Ahmedinejad da 'isabetli olur' dedi.

     Görüş Bildir