Euro
10.0365
-0.32%
Dolar
8.4381
-0.21%
Altın
492.59
-0.93%
Borsa
1.393
0.09%
Bitcoin
346.131
-0.14%
26ºC
İstanbul
Açık 26 C

  Başbakan da ifadeye çağrılabilir

  Yargı, MİT, hükümet kriziyle ilgili değerlendirmelerde bulunan emekli yargıtay savcısı, Danıştay seçeneğine işaret etti
  • 27.02.2012 - 08:49
  Başbakan da ifadeye çağrılabilir

  Başbakan da ifadeye çağrılabilir #1

  Taraf gazetesinden Neşe Düzel'e konuşan Emekli Yargıtay Savcısı Ahmet Gündel, 'Danıştay iptal ederse Başbakan da ifadeye çağrılabilir' dedi..

  İşte Gündel'in o açıklamaları..

  Yedi bin MİT görevlisi ancak başbakanın izniyle mi soruşturulabilecek şimdi?
  Suç tarihinde MİT görevlisi olan herkes başbakanın izniyle soruşturulabilecek. Ayrıca başbakanın MİT Yasası kapsamında görevlendirdiği diğer kamu görevlileri de ancak başbakanın izniyle soruşturulabilecekler. Doğru bir düzenleme değil bu.

  MİT'i tamamen yargı denetiminin dışında bırakmak değil mi bu?
  Evet, tamamen öyle. Oysa Ergenekon'un MİT'in içinde ayağının olmadığını söylemek çok saflık olur. Ergenekon'un üzerine giden hükümetin, MİT'in içindeki unsurların da üzerine gitmesi gerekir.

  Özel Yetkili Savcı, MİT'teki Ergenekon'u mu soruşturuyordu yoksa hükümetin Kürt siyasetini, müzakere politikasını mı denetlemeye çalışıyordu?
  Bu iki olay farklı. KCK'yı soruşturan savcılar ile Ergenekon'u soruşturan savcılar farklı. Ergenekon'u soruşturan savcılar MİT'in üzerine gitmediler. İsteselerdi çok rahat giderlerdi.

  MİT bir istihbarat örgütü ve Ergenekon, Balyoz, Kafes gibi davalara, faili meçhul cinayetlerin, çetelerin soruşturulmasına katkıda bulunmadı. Tuhaf değil mi bu?
  Normal mantıkla konuyu irdelediğimizde, MİT'in hâlâ Ergenekon, Balyoz türü yapılanmaları koruma güdüsü içinde olduğunu düşünürüz. Çünkü yapılan işlerin niteliğine baktığınızda, bu işlerin, MİT'in içinden destek ve işbirliği görmemesi mümkün görünmüyor.

  ERDOĞAN BU YETKİYİ KÖTÜYE KULLANMAYABİLİR AMA..

  MİT Kanunu'ndaki son değişiklik nasıl bir hukuki ve siyasi sonuç yaratacak?
  Başbakan Erdoğan bu yetkiyi kötüye kullanmayabilir ama bu değişiklik artık Türkiye Cumhuriyeti devletinin bir kanunu. Tayyip Erdoğan'la ilgili bir kanun değil bu. Erdoğan gider, bir başkası gelir ve yetkiyi kötüye kullanabilir. Geçmişte Emniyet'in üst düzeyinde bulunan ve sonra bakanlık yapıp da yargılanan kişiler oldu. Diyelim ki onlardan biri başbakan oldu. Şimdi bu madde, onlara bir sürü faili meçhul cinayetler işleme yetkisi veriyor. Yalnız bu maddenin yasaya açılan şöyle bir kanalı da var.

  ANAYASA MAHKEMESİ İPTAL EDEBİLİR

  Anlamadım, ne var?
  Başbakanın MİT görevlisinin soruşturmasıyla ilgili verdiği veya vermediği izin, idari bir işlemdir ve idari yargının denetimine tabidir. Şimdi biz Başbakan'ın son olayla ilgili olarak MİT eski ve yeni müsteşarlarının soruşturulmasına izin vermeyeceğini adımız gibi biliyoruz. Başbakan'ın bu kararı Özel Yetkili Savcılığa gidecek. Savcı, Başbakan'ın izin vermediğine dair bu yazılı kararını iptal için Danıştay'a götürebilir. Danıştay, Başbakan'ın kararını iptal ederse, soruşturma kaldığı yerden devam edecek. Ayrıca MİT Kanunu'ndaki değişikliği Anayasa Mahkemesi de iptal edebilir. Bu yüzden MİT soruşturmasının sürmesi ihtimali ciddi şekilde var.

  Bir hukuk devletinde, bütün savcıların her suçluya dokunabiliyor olması gerekmez mi?
  Tabii ki gerekir. Zaten demokratik devletlerde herkese dokunuyorlar. Özel yetkili deniyor ama özel yetkili savcıların öyle çok özel yetkileri de doğrusu yok. Genel savcıların ve mahkemelerin sahip olmadığı birkaç özel yetkileri var o kadar. Mesela tutukluluk süreleri iki kat uygulanıyor, dolayısıyla beş yıldan on yıla çıkıyor. Aslında özel yetkili savcılıklarla ilgili sorun, uygulamadan kaynaklanıyor. Sorun, savcıların yetkilerini aşmalarından ötürü yaşanıyor.

  ÖZEL YETKİLİ SAVCILAR ÖLÇÜYÜ KAÇIRDILAR

  Yetkilerini nasıl aşıyorlar?
  Özel Yetkili Savcılar artık ölçüyü kaçırdılar. Bazı davalarda somut olarak bunu gözlemliyorum ben. Mesela İlker Başbuğ, Hanefi Avcı soruşturmalarında ölçü kaçtı. Ahmet Şık ve Nedim soruşturmalarında ise ölçü çok çok kaçtı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir