Euro
15.2145
-0.67%
Dolar
13.3933
-1.01%
Altın
792.8580
0.43%
Borsa
2,042.08
3.14%
Bitcoin
572.916
0.34%
2ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 2 C
  Başbakan Davutoğlu'ndan Bahçeli'ye 3 teklif

  Başbakan Davutoğlu'ndan Bahçeli'ye 3 teklif

  Başbakan Davutoğlu'nun dosyasında, MHP lideri Bahçeli'ye sunacağı önerilerle ilgili ayrıntılar ortaya çıktı.
  • Detay Haber
  • 16.08.2015 - 04:47

  Başbakan Davutoğlu ndan Bahçeli ye 3 teklif #1

  CHP ile koalisyon defterinin kapanmasının ardından gözler yarın yapılacak zirvede.

  Akşam Gazetesi'nden Hakkı Kurban'ın haberine göre; siyasetin rotasını çizecek olan görüşmede Başbakan Davutoğlu'nun dosyasında şu başlıklar öne çıkıyor.

  - CHP'ye de sunulan "sınırlı süreli koalisyon" önerisi.
  - Seçime endeksli bir azınlık hükümetine destek talebi.
  - Mevcut hükümet desteklenerek ekimde erken seçim.

  AK Parti ile CHP arasında koalisyon defterinin kapanmasının ardından Başkent, yarın yapılacak Davutoğlu-Bahçeli görüşmesine odaklandı. TBMM'de, saat 14.00'te gerçekleşecek zirvede Başbakan Ahmet Davutoğlu, MHP Lideri Devlet Bahçeli’ye üç mesaj ve üç teklifle gidecek.

  KOALİSYON

  Davutoğlu, 4 yıllık koalisyon olmasa da, Kemal Kılıçdaroğlu'na da ilettiği "sınırlı süreli koalisyon" önerisini gündeme getirecek. Eğer Bahçeli bu fikre sıcak bakarsa, 23 Ağustos'a kalmadan gereken adım atılacak.

  AZINLIK HÜKÜMETİ

  Seçime endeksli bir azınlık hükümeti kurulması ve belli bir takvim içinde seçime gidilmesi önerilerden diğeri. Bahçeli'nin daha önce sıcak bakmadığı bu öneriye, yeni tablo karşısında nasıl bir yanıt vereceği merak ediliyor. Kulislerde, bu ihtimalin de düşük olduğu belirtiliyor.

  ERKEN SEÇİM

  Seçim için 18 veya 25 Ekim önerisinde bulunulacak. Seçime, mevcut hükümetle gidilmesi öngörülüyor.

  "KARAR MECLİSTEN ÇIKSIN"

  Başbakan Davutoğlu, ister hükümet kurulsun ister seçim kararı alınsın, bu süreçlerin Meclis tarafından işletilmesini istiyor. Cumhurbaşkanı'nın kararıyla "seçim yenileme" kararı alınması ve "seçim hükümeti" kurulmasının, siyasetin rayında olmadığı görüntüsü oluşturacağını savunan Davutoğlu, bu hassasiyetini Bahçeli ile de paylaşacak.

  "SİZ NE İSTİYORSUNUZ"

  Bahçeli'nin, sürekli AK Parti'nin izlemesi gereken yolla ilgili değerlendirmeler yapması AK Partililerin tepkisine yol açmıştı. Davutoğlu'nun da, "Biz seçeneklere ve partilere kapımızı kapatmadan samimi bir istişare süreci yürüttük. MHP'nin de yapacakları konusundaki değerlendirmelerinizi bekliyoruz" mesajı vereceği kaydediliyor.

  "GÖRÜŞ AYRILIĞI YOK"

  Başbakan Davutoğlu'nun, Bahçeli'ye, Cumhurbaşkanı Erdoğan'la ilgili sözleri dolayısıyla da hassasiyeti ileteceği belirtiliyor. Davutoğlu'nun, "Saraya sırtını dönsün" diyen Bahçeli'ye, "Uyum içinde çalışmayı sürdüreceğiz" mesajını vereceği kaydediliyor.


  Görüş Bildir