Dolar
6.8139
-0.0938%
Euro
7.5833
0.2286%
Altın
1740.61
0.6528%
Borsa
107266.19
1.6543%
G. Altın
381.147
0.5036%
Bitcoin
65141.42
1.4065%
19ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 19 C

  Başbakan Davutoğlu'ndan canlı yayında açıklamalar

  Başbakan Ahmet Davutoğlu, Habertük TV'de Veyis Ateş ve Ece Üner'in sorularını yanıtladı.
  • Haber Merkezi
  • 23.10.2015 - 23:53

  Başbakan Davutoğlu'ndan canlı yayında açıklamalar

  Davutoğlu'nun konuşmasından önemli ayrıntılar..

  "Gençler için önemli katkılarda bulunacağız. Destekler veriyoruz. İş ve aş olunca da eş kalıyor geriye. İnsandan kopanlar bu eş çağrısını yanlış yere çekmişler."

  BEYAZ TOROS TARTIŞMALARI

  "Biz bir tek toz biliriz o da memleketimizin tozu toprağıdır. Sayın Bahçeli'nin tozla ilgisi nedir onu da bilemeyiz. Biz faili meçhulleri bitirdi. Bizim Van'da söylediğimiz çok açık. Bu beyaz Toros tartışmaları etrafında, bir kaşık suda fırtına kopar; bu kadar yüzsüzlük olur. O toz hikayesi nereden? Bu PKK ile derin yapılar arasındaki o ilişkiden geliyor. 90'lı yıllara dönmek isteyen PKK'dır."

  BAHÇELİ'NİN CUMHURBAŞKANI AÇIKLAMASI

  "Sayın Bahçeli, "hayır" diye diye üzerinde oluşan algıyı üstünden atmak istiyor. Sayın cumhurbaşkanımızın herbirimizde olduğu gibi bende de ayrı bir yeri vardır. Kimse de üstümüzden atmak veya vesayet gibi bir şey söyleyemez. Cumhurbaşkanı'nın her her AK Partilinin gönlünde yeri ayrıdır. Cumhurbaşkanı siyasi tartışmaların üzerindedir. Sayın Bahçeli kendi partisine baksın."

  5. PARTİ POLEMİĞİ

  "Bu sefer tek başımıza iktidar olacağımızı düşünüyorum. Sayın Bahçeli partisinin bölünme ihtimallerinden akaçıyor. Bir 5'inci parti çıkarsa MHP'nin içinden çıkar.  Böyle bir şey olamaz. Herkes parti kurar, 5'inci değil 55'inci kurar. Ama AK Parti içinden böyle bir spekülasyona müsaade etmeyiz. 3'ncü seçim de olmaz. Dediğim gibi tek başımıza iktidar olacağımızı düşünüyorum.

  "CUMHURBAŞKANI VESAYETİ" ELEŞTİRİLERİ

  "Eleştri varsa demek ki demokrasi vardır. Bir ülkede Başabakan bu kadar eleştiriliyorsa demokrasi vardır. AK Parti kurulurken sayın Cumhurbaşkanı'mızın kullandığı bir söz vardı 'Biz lider oligarşisine karşı ortak aklı harekete geçireceğiz' demişti. Sayın Cumhurbaşkanı'mızın olağan üstü kongremizde de 'ben emanetçi bir başbakan istemiyorum' demişti. Cumhurbaşkanı özgün düşüncelere sahip olduğumu bilir. Bu işe girmişsem beni tanıyanlar iyi bilir ki çıktığım yoldan geri dönmem."

  "DEMİRTAŞ SOHBET SINAVINDAN BİLE GEÇEMEZ"

  "Onun için o yüzde 13 alıyor, biz yüzde 41 alırız. Demirtaş sohbet sınavından bile geçemez. Ben onu biliyorum, onun arkasından senaryo yazanları biliyorum. Gitsin başka mahallede oynasın."

  Davutoğlu'ndan Demirtaş'a: Şımarık şımarık dolaşmasın VİDEO

  "TÜRKİYE, YÜZYILIN YÜKSELEN ÜLKESİ OLACAK"

  "Tarihi nehre benzetirsek biz içinde akıyoruz. 21. yüzyılın yükselen ülkesi Türkiye olacak. Türk halkı 2001'in borç dilenen ülkeyle mi karşı karşıya yoksa G20 dönem başkanı olan bir ülkeyle mi? Geldiğimizde 15 yıl içinde bu tez kendini ispat etti. Ben haddimi bilirim, tarihi ben şekillendirmiyorum. Önemli olan tarihin akışını doğru anlamak."

  "'YARAMAZ ÇOCUKLAR' DEMEDİM"

  "Eleştirilere kızmıyorum, soğukkanlı karşılıyorum. Ben 'yaramaz çocuklar' demedim aynı şeyi söylüyorum DEAŞ kötü bu ortamı kullandı. Aynı şeyi PKK için söylüyorum. PKK ne kadar nankör, hain ise DEAŞ da öyledir. Bir birimizin ne dediğini anlamaya çalışmazsak siyaset yapamayız.  Yüzlerce kez söyledim, tekzrar söylüyorum, kulakxları duymuyor ama: DEAŞ Türkiye için tehdittir, İslam için tehdittir, bizim düşmanımızdır."

  Davutoğlu: Bahçeli'yi ciddiye almıyorum VİDEO

  TOPLUM PSİKOLOJİSİ

  "Terör örgütleri hayatın normal seyrini değiştirmeye çalışırlar. Şanlıurfa'da bir miting yaptık Pararlel yapıya ait olduğu bilinen Fuat Avni denilen şey 'mitingde bomba patlayacak' dedi. Kayseri mitingi için de söyledi aynı hesap. PKK, DEAŞ, Paralel yapı tedirginlik doğurmak istiyor."

  SEÇİM MİTİNGLERİ

  "Onların iktidar olmak gibi bir kaygıları yok. Tek parti olmak veya olmamak arasında bir çizgideyiz. bu durumun farkındayız. Nihayet benim yüzde 44 ile 45 almam arasında çok fark var. Onlar için yok. Son ana kadar meydanlarada olacağım, halkla buluşacağım."

  GÖRÜŞMELERDE KONUŞULANLAR

  "İlk günden beri söyledim, çıkın açıklayın. Ağzımdan çıkan her sözden pişman değilim. Bir de devlet sırrıysa nasıl açıklarsınız. Ben koalisyon görüşmeleri yaptığımız zaman sayın Kılıçdaroğlu'na güveniyordum. Şimdi ben Kılıçdaroğlu'yla rahatça konuşabilir miyim? Çıksın açıklasın, Bahçeli de açıklasın. O üzülür, ben üzülmem. Eğer yanlarında bir dinleme kayıtları varsa çıkıp onu da dinletsinler. Birbirimize güvenemeyecek durumdayız. Sayın Kılıçdaroğlu ve Bahçeli'ye söylüyorum eğer bir gün bana bir sır verirlerse, karşımda ayna varken kendime dahi söylemem. "

  OSLO İDDİASI

  "Safsata, yok öyle bir şey. Biz Oslo'da görüşmedik demiyoruz. Fakat anlatıldığı şekilde bir görüşme yok. Ama böyle bir anlaşama yok. Diğer görüşmelerde, çözüm sürecinde vardı. O da silahların bırakılması. "

  AK PARTİ HATA YAPTI MI?

  "Siyasette hatalar da yapılır. İnsanoğlu hata da yapar, bunları tartışabiliriz. Ama AK Parti ilkesel bir hata yapmadı. Bakın gecemiz bir, gündüzümüz bir halktan oy istiyoruz. Bizim arkamızda silahlı bir gücümüz yok. Pensilvanya gibi bir gücümüz de yok. Bunlar ise devletin meşru gücü varken, paralel yoları tercih ettiler. Bunları yapmadan önce bi sorun yoktu. Kendi güç odaklarını kurmaya çalıştılar. "Hesabı biz vereceğiz, polistikaları onlar belirleyecek" böyle bir şeye müsaade edemeyiz. Dini cemaatse dini cemaatliğini bilecek. Hayır işiyse hayır işi, eğitimse eğitim. KPSS sınavının sorularını alarak geleceğin bürokrasisini belirleyeceksen bunun hesabını sorarız. Sorduk."

  ANKARA SALDIRISI

  "Bu konuda savcının verdiği bilgi dışında benim bir şey söylemem doğru değil."

  "SEÇMEN NEDEN "AK PARTİ" DESİN?"

  "13 yıllık bir güçlü hikayesi var arkamızda. Vizyon sunan tek parti biziz. Biz tek parti iddiasıyla buradayız. Vaatlerimiz var. CHP istediği kadar vaat versin.  Tek başımıza iktidara gelirsek, vaatlerimizi gerçekleştiririz."

  "ESAD'LA ÇÖZÜM OLAMAYACAĞINI GÖRDÜK"

  "Varil bombaları kullanmaya başladığından beri, Esad'la bir çözümün olamayacağı gördük.  Esad'ın ülkesine barış getirmesi imkansızdır. Halep'i, Şam'ı biz mi bombaladık? Rusya, İran arkasında ama Suriye halkı arkasında mı? Esad'ın gidişi konuşuluyor, her formül görüşülüyor."

  Görüş Bildir