Petrol
109.9
-1.48%
Euro
16.24
0.81%
Dolar
15.56
0.56%
Altın
921.68
0.00%
Borsa
2419
-0.02%
Bitcoin
474.930
-0.43%
20ºC
İstanbul
Güneşli 20 C

  Başbakan Davutoğlu'ndan Kobani açıklaması

  Başbakan Ahmet Davutoğlu BBC'ye açıklamalarda bulundu. Davutoğlu, "Sınırımızda Suriye rejimini, IŞİD’i ve PKK’yı görmek istemiyoruz." dedi.
  • 28.10.2014 - 10:26
  Başbakan Davutoğlu'ndan Kobani açıklaması

  Başbakan Davutoğlu ndan Kobani açıklaması #1

  Başbakan Ahmet Davutoğlu, BBC'nin uluslararası başmuhabiri Lyse Doucet'in Kobani'deki gelişmeler, IŞİD ve Suriye konularındaki sorularını yanıtladı.
  Davutoğlu, mülakatta Suriye konusunda bütünlüklü bir stratejiden yana olduklarını belirtti.

  "IŞİD, PKK VE SURİYE REJİMİNİ GÖRMEK İSTEMİYORUZ"

  Türkiye’nin Suriye’de kendi öncelikleri ve buna bağlı riskleri olduğunu vurgulayan Başbakan, "Sınırımızda Suriye rejimini, IŞİD’i ve PKK’yı görmek istemiyoruz. Bunların tümü Türkiye'nin düşmanıdır" dedi.

  BBC’nin Davutoğlu ile yaptığı mülakat özetle şöyle:

  "KOBANİ, IŞİD'LE MÜCADELENİN SEMBOLÜ HALİNE GELDİ"

  -BBC: Kobani, Suriye’deki savaş açısından ne kadar önemli?

  "Çok önemli şüphesiz. Ama Kobani’nin, Suriye’deki daha geniş kapsamlı bir krizin sonucu olarak ortaya çıktığını unutmamalıyız. Bu nedenle Kobani’ye odaklanmak, Suriye’de teröre karşı; IŞİD’e karşı savaşla mücadelenin sembolü haline geldiği için önemli. Bu Suriye’de, özellikle Kobani’de olanlara büyük önem verdiğimizin göstergesi. Ama unutmamalıyız ki, Kobani meselesi bir kaç ay önce başladı. Oysa Suriye’deki savaş 3.5 yıl önce başladı. 300 bin kişi öldü. Dört milyon kişi diğer ülkelere sığındı. 10 milyondan fazla insan Suriye içinde yerlerinden edildi ve kriz tüm hızıyla devam ediyor. Bu yüzden Kobani münferit bir mesele değil. Daha büyük bir krizin sonucu. Suriye krizini çözmeden bugün Kobani’yi kurtarsak bile, Suriye rejiminden ya da IŞİD’den başka bir saldırı olacak, bugün Kobani’de gördüğümüz sonuçlarla karşı karşıya kalacağız.

  "KOBANİ'DEN TÜRKİYE'YE 200 BİN KİŞİ GELDİ"

  -BBC: Birkaç yüz Peşmerge’nin kente geçişi, Kobani’deki savaşın gidişatını değiştirir mi, savaşın kazanılmasını sağlayabilir mi?

  "Açık konuşmak gerekirse, bu yeterli olmaz fakat Kobani’nin yalnız olmadığını göstermek bakımından psikolojik olarak önemli. Kobani’yi kurtarmak, son iki aydır uluslararası toplumun sloganı; ana mesajı oldu. Ama bunun ne anlama geldiğini, Kobani’yi kurtarmanın ne olduğunu tanımlamalıyız. Kobani’yi kurtarmak, Kobani’de yaşayan sivillerin kurtarılması demekse, oradaki insanların çoğu zaten Türkiye’ye geldi ve güvendeler. Sadece insanlar değil, hayvanlar, araçlar bile Türkiye’ye getirildi. Kobani’den Türkiye’ye 200 bin kişi geldi."

  “TÜRKİYE ASKERİ MÜDAHALEDE BULUNSA ELEŞTİRİRLER”

  "Ama Kobani’yi kurtarmak, Kobani’yi ve çevresini IŞİD’den geri almaksa o zaman bir askeri operasyon gerekli. Bu askeri operasyonu kim yapacak? Mesele bu. Uluslararası medyanın Türkiye’yi suçladığını ve Türkiye’den bir şey yapmasını beklediğini gördüğümde gerçekten çok şaşırdım ve şoke oldum. Türkiye’nin ne yapması gerektiğini tarif etmeliler. Eğer Türkiye Kobani’ye askeri müdahalede bulunursa, uluslararası tarafların çoğunun Türkiye’yi eleştireceğine eminim."

  "PYD CEPHEYE PEŞMERGE GELMESİNİ İSTEMİYOR"

  -BBC: Ama Suriyeli Kürtler, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ÖSO güçlerinin Kobani’ye gideceği yönündeki açıklamasına mesafeli yaklaştı, hatta bazıları buna tepki gösterdi; ÖSO savaşçılarına ihtiyaçları olmadığını ve kendilerine danışılmadığını öne sürdü.

  "Suriyeli Kürtlerin kim olduğunu tanımlamak önemli. ÖSO’nun içinde de savaşan Kürtler var. Ayrıca yalnızca PYD’yi değil Barzani’nin partisi KDP’yi destekleyen Kürtler de var. Eğer PYD Suriyeli Kürtler olarak değerlendiriliyorsa, PYD’nin geçen üç yılda rejimle işbirliği yaptığını ve rejimin Suriye halkına saldırmasına yardım ettiğini unutmamalıyız. Ayrıca PYD, son bir senedir IŞİD’le yan yana yaşıyor, Suriye içindeki diğer Kürt gruplara baskı uyguluyordu. Şimdi bu yardımı kimin almaya hazır olduğunu tanımlamamız gerekiyor. PYD, cepheye çok sayıda Peşmerge gelmesini istemiyor ve ÖSO’yla işbirliğine yanaşmıyor. Peki bizden ne bekliyorlar?

  "KOBANİ'YE BİRLİK GÖNDERMEK İÇİN BİZLE TEMASA GEÇTİLER"

  Türkiye’den Kobani’ye yardım talepleri geldiğinden bu yana, onlara bizden ne istendiğini soruyoruz. Türk ordusunu göndermiyoruz - ki ne PYD, ne başka birinin bunu istediğini düşünüyorum. Kimse Suriye’de kara birlikleri, Peşmerge ya da ÖSO güçlerini görmek istemiyor. Ve PYD’den Kobani’ye güç göndermesini istedik, ama gitmek istemiyorlar. 300 kişiden sadece 60’ı Kobani’ye dönmek istedi. Diğerlerine, Amerikalılara dilerseler kara birlikleri gönderebileceklerini söylüyoruz. Sadece Peşmerge ve ÖSO, Kobani’ye birlik göndermek için bizle temasa geçtiler."

  "AVRUPALILAR KENDİ BİRLİKLERİNİ GÖNDERMEK İSTERSE TÜRKİYE HAYIR DEMEZ"

  -BBC: Yani sizinle irtibat kurdular? Çünkü Erdoğan arada anlaşma olduğunu söylediğinde bunu yalanlamışlardı.

  "Evet onlarla müzakere ettik. Irak’taki birliklerini göndermeye hazır olduklarını söylediler. Dolayısıyla Peşmerge ve ÖSO, birliklerimini göndermeye hazır olduklarını söylediğinde, biz de evet dedik. Diğer ülkeler ve Amerikalılar ve Avrupalılar kendi birliklerini göndermek isterlerse, Türkiye buna asla hayır demez."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir