Euro
15.0882
-0.94%
Dolar
13.5192
-0.96%
Altın
777.5830
-1.33%
Borsa
1983
-0.73%
Bitcoin
516.562
1.15%
4ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 4 C

  Başbakan Davutoğlu canlı yayında soruları yanıtladı

  Başbakan Davutoğlu, katıldığı canlı yayında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.
  • 17.06.2015 - 21:00
  Başbakan Davutoğlu canlı yayında soruları yanıtladı

  Başbakan Davutoğlu canlı yayında soruları yanıtladı #1

  Başbakan Ahmet Davutoğlu, Habertürk ekranlarında katıldığı canlı yayında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

  SİYASET İKTİDAR OLMAK İÇİN YAPILIR

  Davutoğlu, 'AK Parti muhalefet yapacak mı' sorusu üzerine, "Bizim için siyaset iktidar olmak için yapılır. Çünkü millete hizmet için iktidar olmak gerekiyor. Şuan için zihnimizde böyle bir opsiyon yok." dedi.

  Başbakan Davutoğlu'nun konuşmasından satır başları;

  DEMİREL'İN VEFATI

  Allah rahmet eylesin. Ailesine, milletime taziyelerimi sunuyorum. Sayın Demirel Türk siyasi hayatında cumhuriyetin ikinci nesli diyebileceğimiz bir anlamda demokrasi ve kalkınma denklemi içinde çok önemli, hayat çizgisi de Türk siyasetine damgasını vurmuş önemli bir isimdir. Siyasetimize üslup incelikleri katmıştır.

  7 HAZİRAN SEÇİMLERİ

  Siyasi ve sosyal hareketler de kişiler gibidir. Siyasi hareketler de  belli aralıklarla kendi içinde muhasebe hesabı olur. Aslında 4 yılda bir de halk bir anlamda sizi bu muhasebeye teşvik eder. Bizim halkın verdiği karar karşısında yukarından bir tavırla "sen yanlış karar verdin, hadi bir daha deneyelim" demek yerine o halkın mesajın anlamak gerekiyor.

  Yüzde 41 bir başarıdır. Yüzde 41'e inmişsek bunu değerlendirmemiz lazım. MKYK toplantısında, MYK toplantısında, il başkanları hepsinde bu konuyu açtık. Çok detaylı olarak bunun tahliline girmemiz mümkün olamazdı, bizim birinci görevimiz hükümeti kurarak bu yeni şartlarda neler yapacağımızı ortaya koymak.

  Acaba halk ile yürüyüşümüzde bir açı mı oluştu? Bu önemli. Nerede eksikler var, bunu anlamanın yollarını bulmak zorundayız.

  "BİZ KENDİ İÇİMİZE BAKMALIYIZ"

  12 yıl süren sürekli bir başarı hikayesinin arkasında aşırı bir özgüven oluşma ihtimali vardır.  12 yıllık güç kullanmında bazı yanlış anlaşılmalar olabilir. Çok geniş bir cepheyle mücadele ettik. Neler yapıldığını herkes görüyor. Yine de biz kendi içimize bakmalıyız.

  GENÇ SEÇMENLER

  Genç seçmenleri masaya yatırmamız lazım. Bir anlamda genç seçmen her şeyi bizimle gördü. Kendimizi anlatmakta eksilik varsa bunu çözmemiz lazım. Halkla iletişimde bir yanlış varsa bunu masaya yatırmalıyız.

  12 yıllık mirasta aksamalar olmuşsa şimdi yenileme zamanı. Yerel yönetimlerde aksaklık varsa tespit etmemiz lazım.

  HDP'YLE GÖRÜŞME KONUSU

  Bana görev verildiğinde bütün partilerle görüşmem gerekiyorsa hepsiyle görüşürüm ancak koalisyon kurulması farklı bir durum. Ancak yüzde 13 oy almış bir partiyle görüşmem diyemem.

  DEMİRTAŞ'A ÇAĞRI

  Yine çağrı yapıyorum Demirtaş'a, yeni bir Ortadoğu'nun işaretleri diyorsa Ortadoğu dağlarda bayırlarda silah tutan bir takım terör grupları tarafından mı kurulacak? Yeni Ordadoğu ve Türkiyelileşme'den bahsediyorsa derhal bütün bu faaliyetlere karşı tutum almalıdır.

  ERKEN SEÇİM KONUSU

  Önemli olan ülkeyi hükümetsiz bırakmama iradesi. Fırsatçılıkla kapı kapatma arasında gelip-gidiş var. Bir liderin yapmaması gereken kendi kitlesini aldatmasıdır. Herkesin yapması gereken ülke çıkarını öne almak. Demokles'in kılıcı altında siyaset yapmayı istemem. Tekrar seçim milletvekillerine de haksızlık olur.

  AZINLIK HÜKÜMETİ

  Bütün bunları deneriz başka da yol kalmaz, Türkiye'nin bu kadar kritik bir ortamda hükümetsiz kalmaması için en son şeylerden biri olarak azınlık hükümeti denenebilir. Buna da kapıyı kapatmayız. Başta niyetimiz onunla başlamaz.

  DÖNÜŞÜMLÜ BAŞBAKANLIK

  Eşyanın tabiatına aykırı. Bir şey getirirken makul olmak icap eder. Şu oy rakamlarına bir baksınlar. Eşyanın doğası zorlanmaz. Siyasi etik zorlanmaz.

  TÜSİAD VE MÜSİAD GÖRÜŞMELERİ

  İstedikleri bir an önce Türkiye'nin belirsizlikten çıkması. Cumhurbaşkanı'na saygısızlık edilerek bir yere varılmaz. Biz ülkenin geleceğini düşünüyoruz. Koalisyona en az muhtaç olan biziz.

  Erken seçim durumunda AK Parti daha güçlü gelir ama o 3 ay içerisinde ülkenin durumu ne olur biz bunu düşünüyoruz. Krizin neye mal olduğunu 2001'de öğrendik.

  KOALİSYON SENARYOLARI

  Şimdiden verilebilecek erken sinyaller bazı kapıları kapatır. Kimilerini denklemden düşürmüş kimilerine fazla rol vermiş olursunuz. İyi niyetin olmadığı yerde müzakere olmaz. Kılıçdaroğlu verdiği her sinyalle bu yolu kapatıyor.

  "BİZİM İÇİN SİYASET İKTİDAR OLMAK İÇİN YAPILIR"

  Bizim için siyaset iktidar olmak için yapılır. Çünkü millete hizmet için iktidar olmak gerekiyor. Şuan için zihnimizde böyle bir opsiyon yok.


  Görüş Bildir