Başbakan en büyük sağlık kampüsünün temelini attı

Başbakan en büyük sağlık kampüsünün temelini attı

Dev sağlık tesislerinin temel atma törenine katılım yoğundu. Yatırım süresi 42 ay olarak planlanan, ancak Başbakan Erdoğan'ın talebiyle yapım süresi 2016 Nisan ayına çekilen Sağlık Kampüsünde, çeşitli hizmetler de 25 yıl boyunca DİA İnşaat tarafından sağlanacak.

DÜNYANIN TEK SEFERDE İNŞA EDİLECEK EN BÜYÜK SAĞLIK KAMPÜSÜ

Ankara'nın gelişim aksında, yaklaşık 1 milyon 200 bin metrekare arazi üzerinde inşa edilecek olan Ankara Bilkent Entegre Sağlık Kampusu Projesi, 9 dal hastanesini içeren, toplam 3 bin 662 yatak kapasitesine sahip bir entegre sağlık kampusu olacak. Bünyesinde; 562 yataklı Genel Hastane, 1144 yataklı Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi, 441 yataklı Kalp Damar Hastalıkları Hastanesi, 100 yataklı Yüksek Güvenlikli Adli Psikiyatri Hastanesi, 588 yataklı Onkoloji Hastanesi, 507 yataklı Nöroloji Hastanesi, 300 yataklı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi bulunduran kampüsün toplam kapalı inşaat alanı 1milyon 129 bin 289 metrekare olacak.

'11 YILLIK HAYALİM'

Kampüsle ilgili bilgi veren Başbakan Erdoğan şöyle konuştu: 'Hiç vakit kaybetmeden çalışmalara başladık ve işte bugün, planladığımız 15 hastaneden biri olan, Ankara Bilkent Şehir Hastanesi'nin temel atma törenini gerçekleştiriyoruz. Ancak, Perşembe günü imza töreninde de ifade ettim; Şehir Hastaneleri Projesi benim 11 yıllık hayalim ve bu büyük hayali gerçeğe dönüştürürken, temel atma heyecanını da bizzat yaşamak istedim. Önümüze çıkan, çıkartılan tüm engelleri aşarak, projeyi fiilen başlatma, temel atma aşamasına getirmiş olmanın memnuniyetini hep birlikte bugün yaşıyoruz. Projenin şimdiden hayırlı olmasını diliyorum. Attığımız temelin, bir an önce yükselmesini, yapının bir an önce tamamlanmasını ve milletimize hizmet verir hale gelmesini yürekten temenni ediyorum. Başta Sağlık Bakanlığımız olmak üzere, bu büyük projede görev alacak herkese de şimdiden şükranlarımı ifade ediyor, başarılar diliyorum. Standart yatak sayısı 3 bin 662 olan, acil, yoğun bakım, ameliyathane dahil tüm birimleriyle birlikte toplam yatak kapasitesi 4 bin 376'ya ulaşan bu dev hastane, ihtiyaç duyulan her türlü donanıma da sahip olacak. Bu dev tesis, genel hastanenin yanı sıra, fizik tedavi-rehabilitasyon ve adli psikiyatri başta olmak üzere, pek çok bağımsız bölümü de bünyesinde barındırıyor. Bir vatandaşımız, işi düşüp de bu kampüse girdiğinde, inşallah, olağanüstü bir durum olmazsa, bütün işlerini, bütün işlemlerini bu kampüs içinde halledecek, Allah'ın izniyle şifa bulmuş halde evine dönebilecek. Hastayı daha da hasta hale getiren, yoran, bezdiren bir sağlık hizmeti anlayışını zaten 11 yıllık dönüşüm içinde ortadan kaldırmıştık. Şimdi, bu şehir hastaneleriyle, sağlık hizmetinin kalitesini daha da artırıyor, bütün imkanları bir araya topluyor, hizmet alımını, hizmet sunumunu çok daha kolaylaştırıyoruz.'

'ANKARA SAĞLIĞIN DA BAŞKENTİ OLACAK'

Ankara'da yapılacak ikinci bir şehir hastanesiyle, daha önce söz verildiği gibi Başkenti sağlığın da başkenti konumuna yükselttiklerini dile getiren Erdoğan, Ankara'daki bu kampüslerin, sadece bulundukları şehre değil, çevre şehirlere de hizmet vereceğini belirtti. Sağlık hizmetlerini ilçelere, köylere kadar yaygınlaştırdıklarını söyleyen Başbakan Erdoğan, “Ama ihtiyaç hasıl olduğunda, komşu şehirlerdeki kardeşlerimiz bu hastanelere gelecek, hem hasta, hem hasta yakını, hiçbir eziyet çekmeden, bir tek kampüs içinde en kaliteli hizmeti alacaklar. 15 şehir hastanemizi tamamladığımızda, ben inanıyorum ki, Türkiye'de sağlık hizmeti yeni bir dönüşüm evresini daha geride bırakmış olacak. Şehir hastanelerimizin tamamlanmasıyla, devam eden diğer sağlık projelerimizin tamamlanmasıyla, inşallah Türkiye, sosyal devlet olma yolunda, en iyi, en kaliteli sağlık hizmetini verme konusunda, dünyada daha üst seviyelere yükselmiş olacak. Bir hayalin, somut gerçeğe dönüşmesi için sabırsızlıkla bekleyeceğimi, bu temelin ve diğer şehir hastanesi projelerimizin her aşamada takipçisi olacağımı ifade ediyor, sizleri sevgiyle, saygıyla selamlıyorum.' dedi. Açılış konuşmalarının ardından Başbakan Erdoğan, bakanlar, milletvekilleri ve DİA İnşaat Yönetim Kurulu Üyelerinden oluşan protokol üyeleri temel atma butonuna basarak, bir hayalin gerçeğe dönüşmesi için ilk startı verdi.

TESİSİN İNŞAATI NİSAN 2016'DA BİTİRİLECEK

Başbakan Erdoğan, butona basmadan önce ise yüklenici firma DİA İnşaat Yönetim Kurulu Onursal Başkanı Sn.Abdolbari Gozal ile sıkı bir pazarlık yaptı. Sözleşmenin 42 ay üzerine olduğunu bildiren Başbakan Erdoğan, “Bir Türk'e bu yakışmaz. Dolayısıyla bunu öne çekmemiz lazım. 36 diyor müteahhit firma. Bakanım da 30 ayı geçmemeye çalışıyoruz, diyor. Önümüzde maket var. 24 saat mesai yapacağız. Aynı anda diğer bölümde de çalışmalar başlayacak. Proje zaten hazır. Süratle bu işi yürütmeliyiz. Şu mevsimi kaybetmemeliyiz. Azmin elinden hiçbir şey kurtulmaz” diye konuştu. DİA İnşaat Yönetim Kurulu Onursal Başkanı Gozal ise bu teklif üzerine, “Sizden alacağımız enerji ve duanızla 24 saat söz veriyoruz. Nefesimizle çalışacağız. 36ay hedefimiz. 30 ay başımız üstüne” yanıtını verdi. Sıkı pazarlığın sonucunda Başbakan Erdoğan, “İnşaatın bitim tarihi bu durumda İnşallah 2016'nın nisanı demek oluyor. 2016'nın inşallah Nisan'ında bu büyük kampüsü şehir hastanesini hep birlikte açacağız. Hayırlı olsun diyor, temeli atıyoruz” diyerek, diğer protokol üyeleri ile birlikte temel atma butonuna bastı. DİA Yönetim Kurulu Onursal Başkanı Gozal, törenin sonunda Başbakan Erdoğan'a günün anlam ve önemine uygun olarak özel bir “Steteskop” hediye etti.

DEV TESİSİ DİA ALTYAPI YATIRIMLARI VE İNŞAAT A.Ş. İNŞA EDECEK

Bu dev sağlık kompleksi, Yönetim Kurulu Başkanlığını Murat Çeçen ile Hassan Gozal'ın yürüttüğü DİA İnşaat tarafından inşa edilecek. Türkiye'de Mersin Entegre Sağlık Kampüsü ile yurtdışında yüksek yapılardan otellere dek geniş bir yelpazede inşaat projeleri yer alan DİA İnşaat, yatırım süresi 42 ay olarak planlanan Bilkent Sağlık Kampüsünde 25 yıl da çeşitli hizmetler gerçekleştirecek. DİA İnşaat, ünlü mimar Zaha Hadid tasarımı Heydar Aliyev Merkezini Türk mühendis ve mimarları ile hayata geçirerek Wallpaper dergisi tarafından “En İyi Tasarım Ödülü”ne layık görülerek, eşsiz mimarisi ile Time ve Financial Times gibi prestijli yayınlarda yerini almıştır. Ayrıca DİA İnşaat, tasarımını kendi mimari ekibiyle üstlenerek inşa ettiği Alev Kuleleri Projesi ile de MIPIM Ödülleri'nde “Dünyanın En İyi Otel ve Turizm Tesisi Ödülü”ne sahip olmuştur. Engineering News Record (ENR) listesinde Dünya'nın en büyük 120nci uluslararası müteahhitti ve 191inci uluslararası tasarımcısı olarak yerini alan DİA İnşaat, 7500 çalışanı ve profesyonel yönetici kadrosuyla, Azerbaycan dışında K.Irak, Libya ve Türkiye'de de yeni projeleriyle faaliyetlerine devam etmektedir. YENİ

SAĞLIK BAKANLIĞI BİNASI DA İNŞA EDİLECEK

Kampus içerisinde aynı zamanda Yeni Sağlık Bakanlığı Hizmet Binası, Kongre Merkezleri ve Ticari Alanlar, Klinik Otel ve Teknik Hizmetler Binası yer alacak. Hizmete girdiğinde 1.350 doktor, 2.750 hemşire, 4.000 gayrı sıhhi personel ve 2.600 Sağlık Bakanlığı personeli olmak üzere toplam 10.700 çalışana ev sahipliği yapacak olan Sağlık Kampusu, günlük 5.000'i acil olmak üzere 25.000 hastaya hizmet verecek.