Dolar
6.8612
0.0014%
Euro
7.7611
0.1535%
Altın
1798.58
-0.2689%
Borsa
114808.56
-0.8506%
G. Altın
396.959
-0.248%
Bitcoin
63644.24
-0.0606%
23ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 23 C

  Başbakan Erdoğan AB Büyükelçileri'yle bir araya geldi

  Başbakan Erdoğan, AB Büyükelçileri ile bir araya geldiği yemekte konuştu.
  • 24.06.2014 - 15:12
  Başbakan Erdoğan AB Büyükelçileri'yle bir araya geldi

  Başbakan Erdoğan AB Büyükelçileri'yle bir araya geldi #1

  Başbakan Erdoğan'ın konuşmalarının satır başları; 

  "Binlerce kişinin telefonunun hukuksuz ve keyfi dinlendiği görüldü. Bu dinlemelerin Türkiye dışında depolandığı ve gerektiğinde şantaj olarak kullanıldığı ortaya çıktı. 17 ve 25 Aralık’ta bu saldırıya karşı dik durduk ülkeyi seçime götürdük. Bu örgüte karşı hukuk içinde yoğun bir mücadelenin hazırlığı yapılıyor.

  TÜRKİYE HİÇBİR TERÖR ÖRGÜTÜNE PRİM VERMEZ

  Örgüt muhalefet partileri ile işbirliği yapsa da korkunç yüzünü gizleyemez hale geldi. Faaliyet gösterdiği her ülke için bu örgütün bir tehdit olduğunu vurgulamak istiyorum. Ulusal güvenliğimizi tehdit eden böyle bir örgüte karşı mücadele birincil önceliklerimiz içinde yer almıştır. Sizlerden bunların faaliyetlerine karşı kara propagandalarına karşı dikkatli olmanızı rica ediyorum. Biz AB içinde bir dost olacaksak dayanışma oluşturacaksak Türkiye hiçbir terör örgütüne prim vermez. Türkiye ile ilgili bilgi ve haberlerin güvenilir kaynaklardan alınması konusunda sizlerin de hassas olacağınıza inanıyorum.

  BİZ BU İKİLİĞİ KALDIRDIK

  Türkiye ilk kez halkın oylarıyla cumhurbaşkanını seçecek. Bunun manası oldukça büyük. 1960’ta yapılan askeri darbeyle cumhurbaşkanlığı halkın seçtiği hükümetin üstünde devleti temsil eden cumhurbaşkanlığı sistemi vardı. Biz bu ikiliği ortadan kaldırdık. Devlet ile halkın bütünleşmesini sağladık.

  EYLÜL'DEN İTİBAREN YENİ BİR DÖNEM BAŞLAYACAK

  Gönül isterdi ki Türkiye başkanlık sistemine geçebilsin. Buna inanıyorum. Ancak anayasayı değiştirmek bu dönemde de önceki dönemde de mümkün olmadı. Bu yeni sistemin de Türkiye’de istikrar ve güveni artıracağına inanıyoruz. Eylül’den itibaren Türkiye’de yeni bir dönem başlayacak. Reformlar daha da hızlanacak.

  2008 DÖNEMİNDEN DAHA DA KANLI BİR DÖNEME GİRİLDİĞİNİ İŞARET EDİYOR

  Ortadoğu’da 100 yıldır ertelenen anlaşmazlıkların gün yüzüne çıktığını görüyoruz. Haziran ayının başında Musul’da patlak veren ve yayılan çatışmalar maalesef ülkeyi bölünmenin eşiğine getirdi. Çatışmanın mezhep eksenli ilerlemesi Irak’ın 2008 döneminden daha da kanlı bir döneme gittiğini işaret ediyor.

  49 ELEMANIMIZ REHİN DURUMDA

  Bizim başkonsolosluğumuz kuşatıldı. Oradaki 49 elemanımız rehine durumda. İçinde 3 çocuk ve 2 anne var. 31 tane tır şoförlerimiz rehine durumda. Toplamda 80. Yaklaşık 10 gün oldu bir süreç ilerliyor. Biz ne yazık ki nihai adımı atmadan takip edelim kontrol edelim istiyoruz. Fakat bütün batılı dostlarımızla kurduğumu kontaklar var. Maliki’nin bu denli şımartılmış olması bu günleri getirmiştir. Suriye’ye geçerek radikal gruplara katılmayı planlayan 3. ülke vatandaşları için gerekli tüm önlemleri alıyoruz 5 bin 300 aşkın kişiye ülkemize giriş yasağı konuldu. Bu ülkelerden çıkışları engellenemeyen vatandaşlarının kayıtları gibi somut bilgilerin Türkiye’ye iletilmesini istiyoruz.

  BÖYLE BİR TEBRİĞİN ANLAMI YOKTUR

  Mısır Ortadoğu’nun geleceği açısında kilit öneme sahiptir. Mısır meselesi karşısında tamamen insani ve demokratik tavır sergiledik. Dost acı söyler, Mısır’da sandıkla gelmiş yüzde 54 oy almış bir yönetimi askeri darbeyle devirmişlerdir. Batılı dostlarımız ve dünya buna darbe diyememiştir.

  LİBYA'DA ENDİŞE VERİCİ GELİŞMELER YAŞANIYOR

  Darbe diyemediği gibi darbeyle gelen bu zatın yapmış olduğu seçimle de güya sözde bir seçim kazanmış neticesinde kendisine tebrikler gitmeye başlamıştır. Böyle bir tebriğin anlamı yoktur. Biz darbe yönetimini tebrik edemeyiz. Libya’da endişe verici gelişmeler yaşanıyor. Burada da Mısır rahat durmuyor. Yarın gerçekleştirilecek parlamento seçimlerinin önemli bir adım olacağına inanıyoruz Ukrayna’daki yasa dışı şiddet eylemlerinden endişe duyuyoruz Ukrayna’da seçim sonuçları açıklandı.

  TEMİN EDERİM

  Türkiye olarak bundan sonra da krizin siyasi çözümüne yönelik aktif desteğimizin devam edeceğini temin ederim."

  Görüş Bildir