Dolar
7.6033
0.6326%
Euro
8.9612
-0.0122%
Altın
1931.83
-0.9602%
Borsa
1103.26
-0.7824%
G. Altın
471.976
-0.4122%
Bitcoin
81637.97
-1.6302%
24ºC
İstanbul
Çok bulutlu 24 C

  Başbakan Erdoğan canlı yayında soruları yanıtladı

  BAşbakan Recep Tayyip Erdoğan canlı yayında bazı gazetecilerin sorularını yanıtladı
  • 26.09.2012 - 19:55
  Başbakan Erdoğan canlı yayında soruları yanıtladı

  Başbakan Erdoğan canlı yayında soruları yanıtladı #1

  Mehmet Acet'in yönetiminde Ülke TV ile Kanal 7 ortak yayınında gerçekleşen programda Star Gazetesi Yazarı Fehmi Koru, Ülke TV Genel Yayın Yönetmeni Hasan Öztürk ve Yeni Şafak Yazarı Salih Tuna da yer aldı.

  Başbakan Erdoğan, terörden dış poltikaya, AK Parti kongresinden ekonomiye kadar bir çok önemli başlıkta dikkat çekici açıklamalarda bulundu..

  İşte Erdoğan'ın açıklamalarının satır başları

  NEŞET ERTAŞ'IN VEFATI

  Cenazeye katılımına da baktığımızda çok seveni vardı. Kendisiyle birebir de nuhabbetimiz vardı. Garip mahlasını seçmesi bu yalan dünyaya garip gözüyle bakması önemliydi. Çizgisini şaşırmadı. Tanışmalarımızda ben biraz takıldım üstad çok sigara içiyorsun dedim.O benim dostum onunla beraber hemhal oluyorum dedi. Hastanede ziyaret edemedim onun için üzgünüm. Katılımın bu denli yüksek olması yerinin cennet olmasına vesile olur.

  KÜRT MESELESİYLE İLGİLİ BUGÜN FARKLI BİR NOKTADAYIZ

  Bugün bizim bir yavrumuzun şehit olması dahi katlanılamaz ama bu rakamlar bazı gerçekleri ortaya koyması bakımından önemli.O yıllarda 6956-6596 gibi terör olaylarının grafiği var. Geliyoruz 2012'de 1698'e düşüyor. En düşük olduğu yıl ise 2000-2001-2002. Eylem sayısı olarak. Şimdi şehitlerimizin ve teröristlerin durumuna baktığımızda ise 2012 yılı itibariyle bizim olay sayısı 1926 görünüyor toplam şehidimiz 144. Şehit asker sayısı 107 şehit polis sayısı 24 şehit korucu 13 ölen vatandaşımız 29. Bu arada terörist sayısı 239. Böyle bir tabloyla ayrıca karşı karşıyayız. Daha önce bireysel hedef belirlemişti terör örgütü. Şimdi alan hakimiyeti sağlamaya çalışıyor. Şemdinli'de bunu yapmaya çalıştılar ama boşa çıktı ve onların inlerine adeta girildi. Bunu diğer yerlerde teşebbüs etme teşebüsüne giremediler. Yollardaki mayınlara yönelik güvenlik güçlerimizin yeni çalışmalar var. Ama terör şu anda bitecek diye bir tesbiti yapmak kolay değil. Bazıları biz gittik ispanya ile İngiltere ile görüştük. Sirilanka orası bir ada ve orayı yerle bir etmişler. Biz bir hukuk devletiyiz.

  OSLO GÖRÜŞMELERİ

  Ben MİT Müsteşarım Emre Bey zamanında başlattım görüşmeleri. Ve şu anda kesilmenin bazı sebepleri oldu. İletişimdeki samimiyetsizlik nedeniyle burada bu işi keselim dedik. Burada çok ciddi yanlışı bölücü terör örgütü uydurma bir metin ortada ama bunu belge olarak sundular. Oradaki görüşmelerin içerisinde yok mu? Vardır. Ama tarafların imzası yok. Bunu yazılı ve görsel medyaya pas ettiler. BAkıyorsunuz hemen yargı devreye gitti hemen ardından benim üzerime geleceklerdi. Onun üzerine niye gidiyorsunuz benim üzerime gelin dedim.Eğer imzası olsaydı niye attın diye sorardın. Görüşmelerdeki detaylar bize anlatılıyor. Biz devlet yönetiyoruz bakkal dükkanı yönetmiyoruz.

  YENİ BİR OSLO GÖRÜŞMESİ OLUR MU

  Biz anamuhalefet partisinin çağrısına sıcak baktık. Geldiler 3'er arkadaşla görüştük. CHP'li genel başkan yardımcısı bu hemen olmaz biraz zaman geçsin denildi. CHP'den hala bir talep gelmedi. O gün açıklanan maddeler tamamen tesbitti. Biz kendilerine çağrıyı ayrıca diyeceğiz. Ve gelin hep beraber bu taşın altına elimizi koyalım diyeceğiz. Ne gerekiyorsa yaparız. Bu arada İmralı ile ilgili görüşmeler yine olabilir. İmralı öldürüldü tarzı şeyler var. Kardeşinin oraya gitmesini istedik. Sonunda kabul edildi ve gitti görüştü geldi. Demirtaş'ın açıklaması burada yatıyor. Avukatları da kabul etmiyor dışarıya da görüşmeler manipüle edilerek taşındı. 

  Sivil toplum örgütleri 1 milyon kişiyi toparlayıp terör protestosu yapacaksa özgürlük alanı tabiiki yapabilirler. 

  BAŞBAKAN ANKARALILAŞTI MI BAŞBAKAN DEĞİŞTİ Mİ

  Tabi kişinin kendisi ile ilgili konuşması zor. Fakat Ankara şahsımı değiştirdiği gibi bir şeyi kabullenmem mümkün değil. Ben bu toprakların çocuğuyum mütevazi olarak bu yaşantımı sürdürmek istitiyorum. Yaşamımla düşüncemle aldığım terbiyeyle doğru orantılıdır. 444'ü getirerek buraya kolay gelmedik. En güzel cevaptır bu. Eğer Ankaralılaşmış olsaydık bu 4+4+4'ü yapamazdık. İcraatlarımız bunları gayet açık ve net ortaya koyuyor.

  EKONOMİDEKİ ZAMLAR

  Akaryakıtta aslında normal zamandaki fiyatları piyasa belirliyor. Şu andaki zam bizim dengeler açısından bir zam olmuştur. Özellikle doğalgaz konusunda dikkatli gittik ancak dünyadaki genel gidişat nedeniyle zammı yapmak zorundayız. Zammı yapmazsanız bunları hazineden ödüyorsunuz. Bu sizi zamanında müdahalelerin yapılmadığı bir duruma getirir. Biz planlı bir şekilde giderek yolumuza devam ediyoruz. Biz mutfak tüpüne zam yapılmayacğaını sanayi tüpüne zam yapılmayacak. Ama diğerlerinde de oranlar öyle ciddi oranlar değil. 

  Şimdi medyada öyle şeyler oluyor ki insaf dışı yakıştırmalar var. Ankaralılaşma ifadesinin benimle ilgisi yok. Tayyip Erdoğan ve arkadaşları statikoya teslims olmaz. 444 bu statikonun değişmesidir. Üniversitelerdeki rahatlama da statükonun yok edilmesinin bir aşamasıdır. Biz Ada'ya ve Oslo'ya danışmanımızı göndererek bozduk.

  TERÖR ÖRGÜTÜNÜN İÇİNDE ALMAN'I DA VAR ARABI DA

  Benim Kürt kardeşimin hükümetle devletle bir derdi yok. Terör örgütünün içinde Alman'ı da var ARabı da var. Batılı bazı tipler Kandil'e kadar çıkarak Türkiye'deki bu terör eylemflerinin hızlandırılmasını istemektedirler. Eğer bugün Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde bazıları çok rahat dolaşabiliyorlarsa, oralarda aklı hayale gelmez paralar elde edebiliyorlarsa durum gayet ortada açık. Bakıyorsunuz bir çadır kurup terör örgütü için para topluyorlar. Hakkari'deki esnaf cebren haraca bağlandığı gibi orada da bağlanıyor.

  Bizim tezimiz silahlar sussun değil silahlar bırakılsın. Silah bir tahrik unsurudur. Silah elinizde olduğu sürece gereğini yaparsınız. O silah zaten sizi oraya iter. Silahların bırakılması konusunda orada varız.  Leyla Hanım'a da bunu söyledim. Silahlar bırakılsın derseniz bunu oturur konuşuruz ama silahlar bırakılmadan susmaz. 

  AK PARTİ KONGRESİ

  MYK'da yeni görev alacak arkadaşlarımız var. Bir güncelleme yapıyoruz. Genel BAşkan İl Başkanı Beldfe Başkanı 3 dönem arka arkaya görev yapar sonra ara verilir tekrar göreve başlar dedik. Tüzük noktasında da adımımızı atacağız. Bundan sonra da katılım olacak. Ama Pazar günü partimize katılım olmayacak. 

  FEHMİ KORU'YA BOĞAZ ESPRİSİ

  Bazıları Abdullah Bey'le aramızda parazit oluşturmaya çalışıyorlar. Ama bu tür başlıkları atanlar bu işin farkında değiller. Boğaz'dan keyif çatarak söz söylüyorlar. Sayın Fehmi Bey. Bu anketlerin kıymeti harbiyesi yok. Bu anketler aramıza nifak tohumları ekmek için yapılmıştır. 2 yıl seçimlere var. Arkadaşlar sizin gibi söylediler gereksiz dedim. 

  Bazı gazeteleri okumuyorum. Okuyup moralimizi bozmuyoruz. Kıymeti harbiyesinin olmasını istiyorum. Arkadaşlarımdan özet alıyorum ama okumuyorum. 10'a yakın gazeteyi okuyorum. 

  Kongremize Mursi var, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Atambayev gelecek. Almanya eski Başbakanı Schröder gelecek. Uzun bir konuşma olacak dinleyicilerimizin beni maruz görmelerini dileyeceğim.

  Biz burada Arap Kürt Şii Sünni ayrımının olmaması için bu daveti yaptık. Eğer Maliki gelirse mutlu oluruz ama gelmezlerse de yapacak bir şeymiz yok.

  BALYOZ DAVASI KARARLARI

  Bu ilk derece mahkemesinin kararıdır. 365 sanıktan 34 sanık beraat etti 330 sanığa ceza verildi. Yargıtay süreci var. Bir değerlendirme yaparsak yargıya müdahale etmiş oluruz. Gerekçe üzerinden bir değerlendirme yapmak suretiyle ilk derece mahkemenin kararını yorum yapmış oluruz. Temennim odur ki hakkaniyet üzerinden bir karar çıkar. Yargı bizim takip ettiğimiz kadarıyla çok hassas davrandı. Avukatların tavırlarını görmezden gelemeyiz. Kah gelip bağırdılar gelip hakaretler ettiler. Süreci uzatmak adına bir çok şey yaptılar. Avukatlar bu sürece böyle yaklaşmış olmamaları halinde süreç daha sağlıklı  ve hızlı işleyebilirdi. 

  Göreve geldiğimizde Başbakanlık takip kurulu vardı. Biz göreve geldikten sonra o işlevini kaybetti. Belli bir süre oradaydı. Birileri de bize diyorlardı ki niye bunları kaldırmıyorsunuz? Sabırlı olun dedik. Emasya vardı. O strateji belgeleri yerli yerine oturdu. Düşman üreten bir strateji belgesi değil dost üreten bir anlayış var. İrtica aşağı irtica yukarı. Bir kişi eşi başörtülü.. Ben çok vasıflı arkadaşları tain edemediğim arkadaşlar oldu. Bu eve kimler gelip gidiyorlardı. Ayakkabılarını nerede çıkarıyorlar falan. Mehmet Şimşek'i Merkez Bankası'nın başına getireceğiz. Olumsuz dediler. Ben de Cumhurbaşkanımız'a dedim ki niye yapmıyoruz bu arkadaşımızı? Epşi başörtülü falan diye düşünüyorsanız eşi müslüman da değil dedim. Ben böyle düşünüyorum dedi. Saygı duymak zorundayız bizde tabii. En sonunda Durmuş Yılmaz'ı getirdik. Onunla da ayakkabılarıyla uğraştılar. Çok zaman kaybettik. Abdullah Bey'le götürdüğümüz süreci götürebilseydik daha hızlı yol almıştık. Meyve olgunlaşırsa tadı olur, zamanında da yenmezse bozulur..

  EKONOMİDE GAZ MI FREN Mİ

  Ekonomide gaza mı basılacak frene mi basılacak. Ben zaten kaptan köşkündeyim. Biz artık mali disiplini bozmayacağız. Yeni pazarlar oluşturmanın gayreti içindeyiz. Orada da gaza yüklenmek zorundasın. Bu pazarı bulduğumuz için ihracatta artış devam ediyor. AB'ye baktığımız zaman 50'nin üzerine çıkmıştık ama şimdi 30 civarında. Diğer pazarlardan telafi ettik.  Faiz konusunda bne şahsen oranı yüksek buluyorum faiz oranının düşmesi lazım. MB bağımsız bir kurum fakat bu devamlı korunduğu içindir ki o fren rahatsız edici olabilir. Orada balata aşınıyor. Ali Beyler de politik değil piyasa faizi arasında bağlantı kuruyor. Eğer kredi faizleri yüksek olduğu sürece yatırım yapmayı başaramayız. Vatandaşın borçlanmadaki yükünü arttırıyor. İşletmeler de faiz noktasında sıkıntı yaşıyorlar. Faiz oranını iyi bir yerde tutamazsak enflasyonu da aşamayız. Faiz ve enflasyon bir sebep sonuç ilişkisidir. Faizi ne kadar yüksek tutarsanız enflasyon da o kadar yükselir. Bunu ters orantıda tutanlar ülkeye büyük mali bedeller ödettiler. Bütün kötülüklerin altında da bu yüksek faiz var. 

  BAŞBAKAN'DAN KORKMUYORUM DİYEN TÜSİAD BAŞKANI

  Bir hanfendinin kalkıp benden korkup korkmamasını değerlendirmem doğru olmaz. TÜSİAD'ın çok daha farklı işlevi olması lazım. Ben kalktım TÜSİAD'ın toplantısında gelinb yerli otomobilimizi yapalım dedim. Koskoca TÜSİAD, yapmamak için ne gerekiyorsa onun adımlarını atmışlardır. Aklıma geçmişte olan bazı şeyler geldi. Yani ben böyle bir şeyi yapmasam da ithal ederim. Böyle bir zihniyet bu ülkenin değerleri noktasında bu ülkeyi sıçratmaz işte bu ekonomide frene basmaktır. Cidfdi miktarda oto ihracatı yapıyor muyuz kendi otomuzu yapalım hem kendi otomuzu yapalım hem de ihraç edelim. Ben siyasetçiyim sanayici değilim. Başbakan ve ya hükümet ufuk verir. Devleti ekonominin içinden çektik gelin siz alın dedik. Ama sen hayır korkarım korkmam. Bir medya mensubu bunu sorsa bile bunu ben konuşamam demesi lazım herhalde. Benim bir derdim yok. Bir hanfendiyi korkutmak gibi aşağılık bir durumun içine girmem. Kurumsal olarak kendilerini normalleştirmedikçe aynı tavrım sürecektir. 

  SURİYE MESELESİNDE TÜRKİYE'NİN KIRMIZI ÇİZGİLERİ

  Suriye ile sınırımız ortada kültürel ve aile bağlarımız ortada.  Biz zaten hep iç içe olmuşuz. Kültürel ve dini değerler itibariyle biz biriz beraberiz. Göreve geldiğimizde sıkıntı çok ciddi boyuttaydı. ARtık ilişkilerimizi ailecek görüşür düzeye getirdik. Burada demokrasi yok diyorlardı. Tek parti iktidarı ile otokratik bir yönetimin altındayız. Arabayı alıp gezdik olumlu sloganlar atılıyordu. Hatay'da bazı Suriyeliler'in çocuklarının 17 yıl hapiste olduklarını anlattılar. Benim ve Abdullah Bey'im ricası oldu. Binlerce onbinlercesi içerideymiş. Bize yardımcı olun dediler olduk. Sözler verildi ama sözler yerine getirilmedi. Tunus olayı başladıktan sonra kendileriyle konuştuk. Halep'te 3.5 saat konuştuk. Orada verilen sözlerin hiç biri yerine getirilmedi. En son ağustos ayıydı Ahmet Bey'i gönderdim. Yine aynı şekilde görüştüler. Ramazan Ağustos Perşembe'yi Cuma'ya bağlayan gece. Bakın her gün 50-100 insanınız ölüyor. Bir talimat verin müslümankardeşlerimiz öldürülmesin dedim. Dedi onlar terörist. Camiden çıkan senin kardeşin ya nasıl terörist. O gün 16 kişi hayatını kaybetti. Biz tabi dedik buralardan gelenler bizim misafirimizdir burada ağırlayacağız. 100 bine kadar hazırlığımızı yaptık 90 bini bulduk. Bir taraftan da ölen sayısı atıyor. zulm ile abad olunmaz. Er ve ya geç bu gidicidir. Buna Rusya İran Çin de inanıyor. Er geç hak tecelli edecektir. Biz d ezerimize düşeni yapacağız. 

  TORUNUNUN OKUL DURUMU

  444 noktasına ilk öğretim 4 yıl. Torunum ilk okula başladı. Başarıyla tamamladıktan sonra 2. ve 3. dördü de devam eder. İlk hafta biraz sıkıntılı oldu. Ama okuldaki sistem biraz farklı. Oyun ağırlıklı. Ondan dolayı çocukları okulunu seven bir alışkanlıkları var. 

  MÜSLÜMANLARIN TEPKİSİNİ ÇEKEN HZ. MUHAMMED FİLMİ

  Tepkimizi çok açık ortaya koyduk. Fakat bu tepkinin kalkıp bir ABD elçisini öldürmesi üzücüydü. ABD elçileri arasında Libya'da çok müstesna bir insandı. Orada 3 kişinin öldürülmesi falan. Bir müslüman tepkisini bu şekilde ortaya koymamalı. Bir Taif'i biz biliyoruz. Fakat burada farklı bir olay var. Brezilya Başkanı'nı da aradım Obama'yı da aradım. Obama kınıyor ama şahsıma yönelik tepkileri de fikir hürriyeti olarak görüyor. 

  Biz ülkemizden başlayarak Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Bilişim Suçları biriminin girişimiyle o filmle ilgili adımlar atıldı. Bizim ikinci bir adımımız da uluslararası camiada da yapacağız. İnsanların kutsallarına yönelik de bizim bir şeyler kurmamız lazım. Bu şeyi konuşmayı böyle beklemiyordum. Nefr

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir