Başbakan Erdoğan: Ey BM sen ne işe yararsın - izle

Başbakan Erdoğan: Ey BM sen ne işe yararsın - izle

Suriye'deki ölümlerle ilgili Birleşmiş Milletler'in tutumunu eleştiren Erdoğan, "BM barış için kurulmuş bir kuruluştur. Peki görevini yapabiliyor mu? Yapamıyor. O zaman sorarlar. Biz niye kurduk o zaman Birleşmiş Milletleri?"dedi.
Başbakan Erdoğan: Ey BM sen ne işe yararsın - izle

BİZ NİYE KURDUK BİRLEŞMİŞ MİLLETLER'İ?

'Hemen yanıbaşımızda Suriye'de 1700 insan kimyasal silahla öldürüldü, bunların 400'ü çocuk. 3 yıldır 110 bin insan öldürüldü. Bununla ilgili hala Birleşmiş Milletler Genel Kurulu karar veremiyor. BM barış için kurulmuş bir kuruluştur. Peki görevini yapabiliyor mu? Yapamıyor. O zaman sorarlar. Biz niye kurduk o zaman Birleşmiş Milletler'i?

DÜNYA 5'TEN BÜYÜKTÜR

Bizim gençlerimiz kampanya başlattılar. Dünya 5'ten büyüktür. Bugün Somali'ye yarın bana diye düşünerek adım atmak lazım. 2 üye atılacak adımları kilitleyebiliyor. Bu sistemin dönerli olması şart. Son G-20 zirvesinde de konuştum. İşlerine gelmiyor. İstiyorlar ki dünyayı sadece biz yönetelim.

İNSAN HAKLARI SAVUNUCULARI NEREDE?

Mısır'da 70 yıldan sonra cumhurbaşkanını askeri darbeyle indirdiler. Askeri darbeden memnun olduğunu ifade eden Batılı ülkeler var. Demokrasi diyorsak adım atılması lazım. Orada binlerce insan katlediliyor. Nerede insan hakları savunucuları? Ortada yok. Suriye'de 7 milyon insan göçmen durumunda. Bu sorunları çözüme kavuşturmamız lazım.'