Petrol
94.66
0.57%
Euro
18.2413
-0.72%
Dolar
17.9122
0.02%
Altın
1.022
-0.85%
Borsa
275
0.00%
Bitcoin
414.690
-0.34%
29ºC
İstanbul
Çok bulutlu 29 C

  Başbakan Erdoğan: Gönlümden geçen başkanlık sistemi

  Başbakan Erdoğan, ATV ve A Haber ortak canlı yayınında başkanlık sistemini savundu.
  • 22.07.2014 - 00:16
  Başbakan Erdoğan: Gönlümden geçen başkanlık sistemi

  Başbakan Erdoğan: Gönlümden geçen başkanlık sistemi #1

  Başbakan ve Cumhurbaşkanı adayı Recep tayyip Erdoğan, ATV ve A Haber ortak canlı yayınında gazeteci yazar Mehmet Barlas'ın sorularını yanıtladı.

  Nasıl bir Cumhurbaşkanı olacak?

  Çankaya'nın arkasında güçlü bir parlamentonun olması çok önemli. Turgut Özal'a Çankaya'yı zul ettiler. Bir kararı alırken yürütme olarak ne kadar süratla çıkarırsanız o kadar çabuk yol alırsınız.

  Bize zaman zaman soruyorlar nasıl cumhurbaşkanlığı yapacağımızı.

  Nihai kararı tabi ki Cumhurbaşkanı verir. Cumhurbaşkanı istemediği sürece üst düzey bürokratı atayamazsınız. Ahmet Necdet Sezer zamanında özgürlükler konusunda sıkıntı yaşadık. Abdullah bey döneminde bunları yaşamadık. Bir çok konuyu önceden istişare ettik.

  Erdoğan: Gönlümden geçen başkanlık sistemi İZLE

  "PUTİN MODELİ OLMAYACAK"

  Putin modelini devam mı ettireceksiniz?

  Öyle bir özlemim yok. Yapılacak 2015 seçimlerinde anayasayı yapabilecek güce kavuşursak parlamentodaki çoğunlukla böyle bir uyum yeni Anayasanın hazırlanmasını getirir. Bu anayasa da bizim arzurumuzu yerine getirir. Bunu ne ana muhalefetle ne de diğerleriyle yapamadık. 2015 seçimlerinde de milletimiz bu teveccühü gösterirse inanıyorum ki partimiz milletimizin beklediği Anayasayı çıkartacaktır. 

  "ARZUM BAŞKANLIK SİSTEMİ"

  Türkiye tam başkanlık sistemine mi geçecek?

  Ben partinin başı değilim. Benim bu konudaki arzum Türkiye'yi Başkanlık sistemine geçirmek. Partinin karar mekanizmaları bunu kabul eder mi etmez mi kestiremem. Ama bu Türkiye'ye çok şey kazandırır. Biz 0 km yepyeni bir Anayasa istiyoruz.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir