Euro
10.1849
0.44%
Dolar
8.6811
0.4%
Altın
491.27
0.66%
Borsa
1.392
-1.94%
Bitcoin
383.501
-6.58%
26ºC
İstanbul
Açık 26 C
  Başbakan Erdoğan: Gündem belirleyen bir ülke olacağız

  Başbakan Erdoğan: Gündem belirleyen bir ülke olacağız

  Başbakan Erdoğan, TİM'in İnovasyon Haftası programında iş adamlarına hitap etti.
  • 30.11.2013 - 12:20

  Başbakan Erdoğan: Gündem belirleyen bir ülke olacağız #1

  Türkiye İnovasyon Haftası 5 bin kişinin katılımıyla başladı. Özellikle okulların kafilelerle öğrenci gönderdiği kongrede üç gün boyunca Türkiye'nin yenilikçi ürünleri tartışılacak. Program kapsamında Başbakan Erdoğan da bir konuşma yaparak işadamlarına seslendi. Erdoğan konuşmasında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. "Artık tablet bilgisayarla okula giden bir nesli göreceksiniz. Ülke olarak 2023 yılı için belirlediğimiz hedeflere kararlılıkla ilerliyoruz." dedi.

  3D GÖZLÜKLERLE POZ VERDİ

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan katıldığı İnovasyon Haftasında öğrencilerle de sohbet etti. 3D gözlüklerle poz veren Erdoğan, standları gezerek katılımcılarla konuştu. Başbakan Erdoğan'ın fuarda neşeli olduğu gözlendi.

  Başbakan Erdoğan: Gündem belirleyen bir ülke olacağız #2

  ERDOĞAN'IN KONUŞMASININ SATIR BAŞLARI

  'Yavrusuna süt ulaştırmak için denizde dalgalarla boğuşan annenin dramını herhalde gazetelerde okumuşsunuzdur. Dünyada mücadele böyle devam ediyor. Bilimin bu seviyeye ulaşmasında doğu medeniyetlerinin büyük payı bulunuyor. Bu dönemde astronomide, tıpta, tıpta yaşanan gelişmeleri sonraki dönemde yapılan çalışmaların bunlar hep temelini oluşturdu.

  Erdoğan, TİM'in İnovasyon Haftası'da konuştu - izle

  'İSTANBUL BİLİMİN MERKEZİYDİ'

  Selçuklu ve Osmanlı devletleri döneminde de Konya'dan Bursa'ya, Sivas'tan Edirne'ye ve elbette İstanbul bilimin kültürün, ticaretin dünyadaki önemli merkezleri olmuştur. Taklit eden takip eden asla öne geçemez. Üretmeyip, üretilenle yetinen, başkasının avucuna bakan asla liderlik konumuna yükselemez. Daha fazla yatırım yapmak zorunda olduğumuz açıktır. Bilim ve sanatın çok geliştiği şehirler esasında cazibe merkezi olan şehirlerdir. Konya döneminin önemli bir başkenti olan Konya, bilimin, sanatçıların önde gelen isimlerini çekmiştir. Daha fazla bilim insanı Konya'ya akın etmiştir. İstanbul'da da durum aynıdır. Kurtuba, Bağdat da aynı şekilde dönemlerinin cazibe merkezleridir. Bugün de bu gerçeğin değişmediğini görüyoruz.

  Dünyanın en başarılı üniversiteleri, AR-GE merkezleri uluslararası bir kimlik taşıyorlar. Silikon Vadisi sadece ABD vatandaşlarından değil dünyanın her ülkesinden başarılı insanların emekleriyle ayakta duruyor. Bizim de bu gerçeği görmemiz gerekiyor.

  'HEP AYNI DÜŞÜNÜLEN TOPLUM FİKİR ÜRETEMEZ'

  Farklılık bir dezavantaj değil, tam tersine bir avantajdır. Renklilik yoksulluk değil, zenginliktir. Herkesin aynı şekilde düşündüğü bir toplum yeni fikirler üretemez Sadece griden ve grinin tonlarından ibaret bir ülke dünyaya söyleyecek söz bulamaz

  'IRKÇI TOPLUMLAR BİLİMDE ÖNE ÇIKAMAZ'

  Irkçılık bilimin ve sanatında düşmanıdır. Hiçbir ırkçı toplumun bilim ve sanatta öne çıktığını göremezsiniz. Türkiye kadim tarihi içinde hiçbir zaman ırkçı bir anlayışa sahip olmamıştır. Türkiye şu anda da hoşgörü iklimini daha da güçlendirerek, bilim, sanat ve sporda da artık farklı bir kulvarda ilerliyoruz. Henüz başlangıç aşamasındayız. Cumhuriyet tarihinde yapılan dersliklerin tüm o kadarını yapmış bir Türkiye var.

  Erdoğan: Irkçılık bilimin ve sanatın da düşmanıdır - izle

  'KONGRE MERKEZİNİ BİZ YAPTIK'

  Bugün başta eğitim olmak üzere bilimde, AR-GE- inovasyonda atılan adımlar Türkiye'yi küresel düzlemde öne çıkaracaktır. Bir tarafta denizin 62 metre altında Marmaray'la inovasyon, geldiğimizde İstanbul'da kongre merkezi yoktu ha. Geldikten sonra bir kongre merkezi olarak burayı yaptık. Bunlarla dünyaya açıldık. Yoksa uluslararası kongreleri İstanbul'da yapmak mümkün değildi. Kağnılarla yürüyerek bir yere varamayız. Banliyö trenleriyle de bir yere varamazsınız. Onlar da tarih oluyor. Saatte 300 km hızla giden trenler varsa Türkiye bunu yapmak zorundaydı.

  'MARMARAY'IN GÜNEYİNDE TÜP GEÇİT'

  Marmaray'ın biraz daha güneyinde tüp geçit yapıyoruz. 2015'te o da bitiyor. Otomobillerin geçtiği bir tüp geçit o. Dünya ile rekabette bunlar önem arz ediyor da o yüzden. Oturduğumuz yerde tribünden izleyemeyiz. Yarışın içinde olacağız

  'İHA'LARI VERİRSELER ALACAĞIZ, YOKSA YANDIK'

  İnsansız hava araçlarında şu anda 30 bin feete kendi ürettiğimiz araçla çıkabildik. Bugüne kadar insansız hava aracımız yoktu. Herhangi bir ülke verirse alacağız, vermezse yandık. Şimdi kendimiz üretiyoruz. Yakın bir gelecekte de ihracına başlayacağız. Tankımızı üretir hale geldik. Şu anda testleri yapılıyor. Artık kendi helikopterimizi üretir hale geldik. Kendi helikopterlerimizle talepler geldi.

  'GÜNDEM BELİRLEYEN ÜLKE OLACAĞIZ'

  Artık tablet bilgisayarla okula giden bir nesli göreceksiniz. Ülke olarak 2023 yılı için belirlediğimiz hedeflere kararlılıkla ilerliyoruz. Geleceğin inovasyonunda hedeflediğimiz eğitimli insan gücümüzle teknolojik adımları atmaya devam edeceğiz. Gündemi belirleyen değil gündem belirleyen bir ülke olmak zorundayız.'

  3D GÖZLÜKLERLE POZ VERDİ

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan katıldığı İnovasyon Haftasında öğrencilerle de sohbet etti. 3D gözlüklerle poz veren Erdoğan, standları gezerek katılımcılarla konuştu. Başbakan Erdoğan'ın fuarda neşeli olduğu gözlendi.

  Başbakan Erdoğan: Gündem belirleyen bir ülke olacağız #2

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir